Рішення від 22.01.2019 по справі 200/12750/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2019 р. Справа№200/12750/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської ради Донецької області в особі Центру надання адміністративних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровської міської ради Донецької області в особі Центру надання адміністративних послуг про:

- визнання дій сектору реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру надання адміністративних послуг Покровської міської ради Донецької області щодо відмови в знятті з реєстрації ОСОБА_2 протиправними;

- зобов'язання сектор реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру надання адміністративних послуг Покровської міської ради Донецької області провести реєстрацію зняття з реєстрації ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 тривалий час проживає за кордоном та отримав громадянство Російської Федерації, однак наявність реєстрації третьої особи в квартирі є перешкодою в отриманні субсидії. Для проведення реєстрації зняття з реєстрації ОСОБА_2 відповідачу надані всі необхідні документи, крім паспорта громадянина України, який відсутній з об'єктивних причин, проте позивач отримала відмову.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, обґрунтований тим, що позивачеві відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, оскільки не було подано документів, зазначених в п. 26 постанови Кабінету Міністрів України №207 від 2 березня 2016 року, а саме: паспорта громадянина України, для внесення відомостей «ЗНЯТО З РЕЄСТРАЦІЇ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ». Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду 22 листопада 2018 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 18 грудня 2018 року о 10:00.

Ухвалою суду від 18 грудня 2018 року відкладено розгляд справи на 15 січня 2019 року на 11:30.

Ухвалою суду від 15 січня 2019 року відкладено розгляд справи на 21 січня 2019 року на 12:10.

16 січня 2019 року на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, однак суд не приймає таку заяву до розгляду та повертає її заявнику, оскільки останнім не надано доказів направлення такої заяви іншим учасникам справи.

Представники сторін до суду не з'явилися про дату час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Позивач просив розглядати справу за його відсутності.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло НОМЕР_2 від 10 серпня 2007 року, виданим Комунальним підприємством «Управління міського господарства» м. Красноарміська, квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

6 листопада 2018 позивач на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 30 жовтня 2018 року звернулася в інтересах ОСОБА_2 до Центру надання адміністративних послуг Покровської міської ради Донецької області із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3.

Відповідачем у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 відмовлено у зв'язку із ненаданням документа, до якого вноситься відомості про зняття з реєстрації місця проживання.

Зазначені обставини не є спірними між сторонами.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року (далі - Правила № 207).

За визначенням частини першої статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні":

місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;

орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;

зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до частини першої статті 7 цього Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

- свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Частиною четвертою цієї статті встановлено, що разом із заявою особа подає також документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.

Відповідно до приписів п. 8 ст. 3 зазначеного Закону, документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

Вказані приписи п. 8 ст. 3 Закону дублюються у пункті 9 Порядку № 207, відповідно до якого відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Згідно з пунктом 27 Порядку № 207, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.

Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи; вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.

Відповідно до статті 9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Наведеним положенням Закону кореспондують положення пунктів 11 та 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2016 року.

Аналіз цих норм дає підстави для висновку, що чинним законодавством не врегульовано питання заняття з реєстрації особи у зв'язку із зміною громадянства та виїзду на постійне місце проживання особи за кордон.

Згідно ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Як вбачається із довіреності від 30 жовтня 2018 року НОМЕР_3, яка посвідчена ОСОБА_4 нотаріусом нотаріального округу Саткинського муніципального району Челябінської області Російської Федерації, ОСОБА_2 отримав паспорт громадянина Російської Федерації НОМЕР_4, виданий відділенням УФМС Росії по Челябінській області в Саткинському районі 26 жовтня 2016 року, та зареєстрований за адресою: Російська Федерація, АДРЕСА_2.

На підставі ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відмова відповідача у знятті з реєстрації місця проживання третьої особи є непропорційною, тобто не дотримано необхідного балансу між несприятливими наслідками для позивача у вигляді наявності реєстрації місця проживання в помешканні третьої особи і, як наслідок, не отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, та цілями, на досягнення якої прийнята така відмова.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими в частині зобов'язання проведення реєстрації зняття з реєстрації місця проживання третьої особи.

Зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Покровської міської ради Донецької області судового збору у розмірі 704,80 грн. на його користь.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Покровську міську раду Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04052933) провести реєстрацію зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Покровської міської ради Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04052933) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 85300, АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитрієв В.С.