Справа № 420/6628/18
21 січня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Завальнюка І.В.,
за участю секретаря - Салюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Агроальянс-2007» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із вказаною позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 1014789/35462581 від 06.12.2018, № 996764/35462581 від 22.11.2018, № 996763/35462581 від 22.11.2018, зобов'язати ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПП «Агроальянс-2007» намагалося зареєструвати податкові накладні № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018 в ЄРПН, однак документи були прийняті, проте їх реєстрацію зупинено у зв'язку із тим, що податкові накладні відповідали вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, наведених у листі ДФС України від 21.03.2018 р. N 959/99-99-07-18. На підтвердження реальності поставки товарів позивачем направлено до податкового органу пояснення та копії документів, однак за результатами розгляду комісією ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняті спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних з підстав надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Ухвалою судді від 26.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 21.01.2019 о 12:00 год.
11.01.2019 до суду від представників відповідачів надійшов спільний відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідачі позовні вимоги не визнали у повному обсязі, в задоволенні позову просили відмовити, зважаючи на ненадання платником податків істотних документів та недотримання вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги із викладених вище підстав підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі та просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
З огляду на матеріали справи, Приватне підприємство «Агроальянс-2007» є юридичною особою, основним видом діяльності якого є оптова торгівля хімічними продуктами (код КВЕД 46.75). Позивач має безстрокову ліцензію Міністерства аграрної політики та продовольства України на торгівлю пестицидами та агрохімікатами серії АЕ № 0293367 від 09.04.2014 року.
В межах вказаного напрямку діяльності між ПП «Агроальянс-2007» (Продавець) та ТОВ «Новатор» (Покупець) було укладено договір поставки № 29 від 21.02.2018 р., відповідно до умов якого ПП «Агроальянс-2007» поставило Покупцю товар: «гібрид насіння ріпаку» у кількості 20 м., на загальну вартість 114 000 гри. у т.ч. ПДВ. ТОВ «Новатор» повністю розрахувалося за поставлений товар, про що свідчить виписка з банку за 10.07.2018 року. Поставка вказаного товару на адресу ТОВ «Новатор» здійснювалась згідно ТТН № Р712 від 04.07.2018 року. В свою чергу, ПП «Агроальянс-2007» придбав вказаний товар у ТОВ «Монсанто Україна» на підставі договору купівлі-продажу № WOSR 08-2017 MONUA від 05.07.2017 року.
Крім того, між ПП «Агроальянс-2007» (Продавець) та ПСП «Вороновське» (Покупець) було укладено договір поставки № 23 від 16.02.2018 р., відповідно до умов якого ПП « Агроальянс-2007» поставило Покупцю товар: «Міура КЕ» у кількості 220 л., на загальну вартість 112611,84 грн. у т.ч. ПДВ. Покупець ПСП «Вороновське» згідно умов договору частково розрахувалося за вказаний товар на суму 56305,92 грн., про що свідчить виписка з обслуговуючого банку за 11.05.2018 року. В подальшому, 30.07.2018 ПСП «Вороновське» повністю розрахувалося за поставлений товар у сумі 56305, 92 грн., про що свідчить виписка з обслуговуючого банку за 30.07.2018 року. Поставка вказаного товару на адресу ПСП «Вороновське» здійснювалась на умовах самостійного вивозу зі складу ПП «Агроальянс-2007». В свою чергу, ПП «Агроальянс-2007» придбав вказаний товар у ТОВ «Август Україна» на підставі договору поставки № 27П-02 від 22.03.2018 року.
Також, між ПП «Агроальянс-2007» (Продавець) та ПСП «Вороновське» (Покупець) було укладено договір поставки № 23 від 16.02.2018 р., відповідно до умов якого ПП «Агроальянс-2007» поставило Покупцю товар: «Міура КЕ» у кількості 220 л. на загальну вартість 112611,84 грн. Покупець ПСП «Вороновське» згідно умов договору частково розрахувалося за вказаний товар на суму 56305,92 гри, про що свідчить виписка з обслуговуючого банку за 11.05.2018 року. В подальшому 30.07.2018 ПСП «Вороновське» повністю розрахувалося за поставлений товар у сумі 56305,92 гри, про що свідчить виписка з обслуговуючого банку за 30.07.2018 року. Поставка вказаного товару на адресу ПСП «Вороновське» здійснювалась на умовах самостійного вивозу зі складу ПП «Агроальянс-2007». В свою чергу, ПП «Агроальянс-2007» придбало вказаний товар у ТОВ «Август Україна» на підставі договору поставки № 27П-02 від 22.03.2018 року.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України ПП «Агроальянс-2007» за першою подією складені податкові накладні № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018, які подані на реєстрацію в ЄРПН.
За отриманими квитанціями з єдиного вікна приймання звітності ДФС України повідомлено ПП «Агроальянс-2007», що реєстрація податкових накладних зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податків пояснень та / або копій документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Підставами для зупинення реєстрації ПН № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018 зазначено відповідність податкових накладних вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, визначених у листі ДФС України від 21.03.2018 р. N 959/99-99-07-18.
Пунктом 1.6 вказаного листа визначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
У квитанціях за № 1 висловлено пропозицію платнику податків надати пояснення та / або копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
На зазначену пропозицію податкового органу ПП «Агроальянс-2007» надало до ДФС України пояснення № 303 від 29.11.2018 (а.с. 19), № 256 від 15.11.2018 (а.с. 79), № 257 від 15.11.2018 (а.с. 134) із додатковими документами.
До пояснень додані витяг з ЄДРПОУ, копії ліцензії Міністерства аграрної політики та продовольства України, договору поставки № 29 від 21.02.2018 року, рахунку № 581 від 03.07.2018, виписки з банку за 10.07.2018, видаткової накладної №712 від 04.07.2018, ТТН № Р712 від 04.07.2018, довіреності № 28 від 14.07.2018, довіреності від 12.06.2017, договору купівля-продажу від 05.07.2018, рахунку № 0826065381 від 04.08.2017, виписки з банку за 23.08.2017, видаткової накладної № 0907984654 від 17.08.2017, ТТН № 5007029995 від 17.08.2017, сертифікату якості, договору поставки № 23 від 16.02.2018, рахунку № 441 від 10.05.2018, виписки з банку за 11.05.2018, акту звіряння, оборотно-сальдової відомості по рахунку 361, видаткової накладної № 546 від 18.06.2018, розпорядження від 01.08.2017, договору поставки № 27п-02 від 22.03.2018, рахунку № 1818 від 15.06.2018, виписки з банку за 30.08.2018, видаткової накладної № 1824 від 15.06.2018, ТТН від 15.06.2018, сертифікату якості, податкової накладної № 30 від 18.06.2018, наказу № 3 від 01.01.2018, оборотно-сальдової відомості, договору оренди № 03/18 від 01.01.2018, договору оренди № 100 від 01.12.2017.
Однак, рішеннями Комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 1014789/35462581 від 06.12.2018, № 996764/35462581 від 22.11.2018, № 996763/35462581 від 22.11.2018 у реєстрації податкових накладних відмовлено з підстав ненадання платником податку копії первинних документів щодо постачання / придбання товарів, зберігання і транспортування, навантаження / розвантаження продукції, складських документів, у т.ч. рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфікації, накладні.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені рішення необґрунтованим, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Вирішуючи спір, суд враховує, що на підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим у реєстрації податковим накладним ПП «Агроальянс-2007» були подані до контролюючого органу копії первинної документації, які в сукупності підтверджують факти постачання товарів.
Однак підставами для відмови в реєстрації ПН в ЄРПН вказано «ненадання платником податку копій документів», а саме не надані «первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладні».
При цьому в обраній причині для відмови в реєстрації ПН в ЄРПН податковому органу належало підкреслити документи, які не надано, втім в оскаржуваних рішеннях відповідного позначення ненаданих документів, як основної підстави для відмови, немає.
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено здійснення в автоматичному режимі розшифрування та проведення перевірки поданих податкових накладних, серед іншого, на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
За результатами перевірок, визначених пунктом дванадцятим Порядку № 1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до п.14, п.15 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 р. № 117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до п.21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Втім, оскаржувані позивачем рішення Комісії ГУ ДФС в Одеській області про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН зазначеним вимогам не відповідають, оскільки не містять чіткого визначення підстав, визначених п.21 Порядку № 117, для прийняття Комісією контролюючого органу рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Так, підставою для прийняття спірних рішень вказано «ненадання платником податку копій документів», а саме не надані «первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладні», однак у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відсутня будь-яка інформація, тобто в оскаржуваному рішенні не вказано, які конкретні документи платником податків не надані.
В судовому засіданні представник відповідачів пояснив, що наданими позивачем документами сумніви щодо постачання / придбання товарів, зокрема щодо перевезення, фактично усунуті, проте ненадання документів на підтвердження навантаження / розвантаження товарів, складського обліку було достатнім для висновку про відмову в реєстрації податкових накладних.
При цьому суд враховує, що товар «гібрид насіння ріпаку» у кількості 20 м., товар «Міура КЕ» у кількості 220 л (двічі) поставлялися у незначних обсягах, які не потребували залучення спеціальної підйомної техніки та у повному обсязі могли бути навантажені силами декількох осіб.
Крім того, суд критично оцінює посилання представника відповідачів на наказ Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017, оскільки останній втратив чинність 25.05.2018 та не враховувався відповідачем при прийнятті спірних рішень.
Отже за результатами розгляду наданих позивачем документів Комісія ГУ ДФС в Одеській області безпідставно прийняла рішення № 1014789/35462581 від 06.12.2018, № 996764/35462581 від 22.11.2018, № 996763/35462581 від 22.11.2018 про відмову в реєстрації податкових накладних № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018 відповідно.
Вирішуючи спір, суд враховує, що оскаржувані рішення не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття, а лише містять загальну тезу про те, що причиною їх прийняття є ненадання документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладних.
При цьому в рішеннях не зазначено, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, що є підставою для скасування такого рішення, яке не відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2018 № 825/849/17, яка в силу ч.5 ст.242 КАС України підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
У рішенні від 13 грудня 2001 року у справі «Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови» ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов'язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне скасувати рішення Комісії ГУ ДФС в Одеській області № 1014789/35462581 від 06.12.2018, № 996764/35462581 від 22.11.2018, № 996763/35462581 від 22.11.2018, які є актами індивідуальної дії, та застосувати ефективний засіб юридичного захисту, зобов'язавши ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018, в реєстрації яких позивачу безпідставно було відмовлено спірними рішеннями.
Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.8 ст.139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень - ГУ ДФС в Одеській області. Так, з порушенням права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов'язано прийняття неправомірного рішення Комісією ГУ ДФС в Одеській області, тоді як похідні вимоги, заявлені до ДФС України, обумовлені процедурою реєстрації ПН в ЄРПН, тобто способом захисту порушеного права.
Відповідно до ст.139 КАС України позивачу належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС в Одеській області судові витрати в розмірі, що підлягав оплаті за подання даного адміністративного позову відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» - 5286 грн. (за три вимогу немайнового характеру).
Повідомити позивача, що надміру сплачена сума решти судового збору (5286 грн.) підлягає поверненню в порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» від 3.09.2013 №787.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд
Позовну заяву Приватного підприємства «Агроальянс-2007» (65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 21; код ЄДРПОУ 35462581) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, вул. Львівська пл., 8; код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 1014789/35462581 від 06.12.2018, № 996764/35462581 від 22.11.2018, № 996763/35462581 від 22.11.2018.
Зобов'язати ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні № 3 від 04.07.2018, № 89 від 11.05.2018, № 30 від 18.06.2018.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області на користь Приватного підприємства «Агроальянс-2007» судові витрати в сумі 5286 грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість грн.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23.01.2019 року.
Суддя І.В. Завальнюк
.