Справа № 344/997/19
Провадження № 1-кс/344/704/19
18 січня 2019 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_3 про проведення експертизи в рамках кримінального провадження № 42018091010000021 від 21.05.2018 за ч. 3 ст. 191 КК України,-
Старший слідчий звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилався на те, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП в Івано- Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018091010000021 від 21.05.2018 за ч. 3 ст. 191 КК України, по факту розтрати бюджетних коштів службовими особами органів влади.
У ході досудового розслідування встановлено, що 22.11.2018 між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради (36733431) та ТОВ «Техноінфософт» (37182507) укладено договір № ДСП-Л/16 про надання послуг з постачання комп'ютерної програми (програмного продукту) «Visual Service модуль муніципальний дата центр». Вартість договору склала 0,00 грн.
Додатково установлено, що програмний комплекс по обліку комунальних послуг «Visual Service» зареєстровано в реєстрі авторського права. Твір № 59464 від 29.04.2015, авторами є засновники ТОВ «Техноінфософт».
Також, з'ясовано, що 27.02.2018 на замовлення ТОВ «Техноінфософт» співробітниками Інституту інформаційних технологій Івано-Франківського Національного університет Нафти і газу розроблено технічне заключення № 241 з якого встановлено, що подальше використання програми «Visual Service» потребує додержання законодавства щодо інтелектуальної власності.
Крім цього, у ході досудового розслідування з'ясовано, що між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» укладено 9 договорів на модернізацію вказаної комп'ютерної програми у формі переговорної процедури, зокрема:
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано- Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № ВС 15/06-17 від 19.06.2017 про надання послуг щодо удосконалення програмного забезпечення на суму 420 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано- Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № 3718 від 24.07.2018 про надання послуг щодо удосконалення програмного забезпечення на суму 198 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано- Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № ВС-ДСП/2018-10/4 від 19.10.2018 про надання послуг щодо розроблення інтерфейсу на суму 157 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано- Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № ВС-ДСП/2018-10/3 від 19.10.2018 про надання послуг щодо розроблення інтерфейсу порталу (картка Івано-Франківця) на суму 134 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано- Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № ВС-ДСП/2018-09/1 від 27.09.2018 щодо внесення змін до структури бази даних програмного комплексу на суму 49 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № ВС-ДСП/2018-09/2 від 27.09.2018 про надання послуг щодо постачання комп'ютерної програми «Visual Service» (модуль електронна черга) на суму 49,5 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № ВС-ДСП/2018-09/5 від 27.09.2018 послуга для імпорту існуючої в електронному форматі інформації про пільговиків і пенсіонерів на суму 49,7 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № П/2018-09/6 від 27.09.2018 щодо проведення навчання працівників з програмним комплексом «Visual Service» на суму 34 тис. грн.;
- договір укладений між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» № П/2018-10/7 від 31.10.2018 про введення в експлуатацію модулів «електронна черга» та «єдиний соціальний реєстр» на суму 19,2 тис. грн.
Враховуючи вищевикладене відповідно до ст. 244 КПК України, для з'ясування обставин що мають значення для кримінального провадження необхідні спеціальні знання, а саме встановлення відповідності розроблених продуктів технічному завданню у зв'язку із чим виникла необхідність у зверненні до суду з клопотанням про проведення експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів.
Учасники процесу в судове засідання не з”явились, слідчий попередньо подав клопотання відповідно до якого просив клопотання про проведення експертизи слухати без його участі.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання неприбули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Слідчий або прокурор зобов'язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 5) встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених статтею 155 Кримінального кодексу України; 6) визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.
Примусове залучення особи для проведення медичної або психіатричної експертизи здійснюється за ухвалою слідчого судді, суду.
Отже, на підставі викладеного, для забезпечення повноти та об'єктивності досудового розслідування, суд вважає необхідним клопотання слідчого задоволити та призначити у кримінальному провадженні економічну експертизу.
Керуючись ст.ст. 242, 309 КПК України, -
Клопотання задоволити.
Призначити економічну експертизу та перед експертом поставити наступні питання:
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № ВС 15/06-17 від 19.06.2017 про надання послуг щодо удосконалення програмного забезпечення укладеному між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № 3718 від 24.07.2018 про надання послуг щодо удосконалення програмного забезпечення між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № ВС-ДСП/2018-10/4 від 19.10.2018 про надання послуг щодо розроблення інтерфейсу між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № ВС-ДСП/2018-10/3 від 19.10.2018 про надання послуг щодо розроблення інтерфейсу порталу (картка Івано-Франківця) укладеному між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № ВС-ДСП/2018-09/1 від 27.09.2018 щодо внесення змін до структури бази даних програмного комплексу укладеному між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № П/2018-09/6 від 27.09.2018 щодо проведення навчання працівників з програмним комплексом «Visual Service» укладеному між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
- Чи відповідає розроблений програмний продукт який фактично встановлений в Департаменті соціальної політики Івано-Франківської міської ради в м. Івано-Франківськ, вул. М.Грушевського, 29, технічному завданню та умовам договору № П/2018-10/7 від 31.10.2018 про введення в експлуатацію модулів «електронна черга» та «єдиний соціальний реєстр укладеному між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської міської ради та ТОВ «Техноінфософт» та відповідним актам про надання послуг?
Проведення економічної експертизи доручити Івано-Франківському відділенню Київського наукового- дослідного інституту судових експертиз.
На дослідження експертам надати матеріали кримінального провадження, необхідні для проведення експертизи.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ч.1 ст.384, ч.1 ст.385 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та про відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1