(про зупинення провадження у справі)
18 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/6179/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року, без урахування суми додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплачувати призначену йому пенсію, з урахуванням в складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 1286 грн. 42 коп. (надбавки за виконання особливо важливих завдань 40 % - 702,00 грн., премії 27 % - 584,42 грн.);
Ухвалою суду від 28 грудня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
09 січня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшла заява позивача про зупинення провадження у справі № 240/6179/18 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №826/3783/18.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив, що в провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва знаходиться адміністративна справа № 826/3783/18 за позовом до Кабінету Міністрів України, зокрема про визнання незаконними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 " Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам". У зв'язку з цим, позивач вважає, що розгляд справи та прийняття законного рішення у даній справі є неможливим без врахування судом висновків, що будуть викладені у рішенні Окружного адміністративного суду м.Києва в адміністративній справі № 826/3783/18.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про зупинення провадження у справі в порядку письмового провадження.
Дослідивши заяву про зупинення провадження та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. Суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Частиною четвертою статті 236 КАС України визначено, що про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.03.2018 у справі № 826/3783/18 відкрито адміністративне провадження за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії. Предметом розгляду у даній адміністративній справі зокрема є:
- визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам";
- визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103;
- визнання незаконним Додатку №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Водночас, як встановлено із матеріалів адміністративної справи № 240/6179/18, оскаржуваний позивачем перерахунок пенсії проведений саме на виконання та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, правомірність положень якої є предметом розгляду та оскарження в адміністративній справі № 826/3783/18.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що рішення у адміністративній справі № 826/3783/18 матиме істотне значення для вирішення спору по суті, у зв'язку з чим провадження у адміністративній справі № 240/6179/18 необхідно зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у адміністративній справі № 826/3783/18, а тому заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/6179/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у адміністративній справі № 826/3783/18.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.Е.Черняхович
неможливості розгляду справи до набрання законної сили судового рішення в іншій справі Зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у адміністративній справі № 826/3783/18.