15 листопада 2018 року Справа № 0440/6787/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване виробниче підприємство «Криворіждорвибухпром» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване виробниче підприємство «Криворіждорвибухпром» звернулося до суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0011401420 від 08.05.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, мотивуючи тим, що під час перевірки на запити контролюючого органу Товариством надавалися відповіді та копії всіх витребуваних документів, які є в наявності позивача.
Відповідачем до суду подано відзив на позов, в якому зазначено, що у ході проведення планової перевірки ТОВ «СВП «КРИВОРІЖДОРВИБУХПРОМ» був вручений запит від 04.05.2018 №2 про надання відповідних документів згідно переліку та станом на 08.05.2018 запитувані документи позивачем не надано. Таким чином, дії податкового органу відповідають вимогам чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення №0011401420, від 08.05.2018р є правомірними, у зв'язку з чим, у задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою суду від 13.09.2018 року відкрито провадження по справі та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
У період з 26.03.2018р. по 08.05.2018р. контролюючим органом, відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.77.1, пп.77.4 Податкового кодексу України, плану - графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2018 рік та наказу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 14.03.2018 №1581-п, проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Спеціалізованого виробничого підприємства «Криворіждорвибухпром» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2015р. по 31.12.2017р. та з питання дотримання законодавства щодо правильності утримання, повноти та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб, єдиного внеску, військового збору за період з 01.01.15р. по 31.12.17р., за результатами якої складено Акт № 25087/04-36-14-20/34440022 від 16.05.2018р.
У п.2.7 вказаного Акта зазначено, що в ході проведення перевірки платнику надано запити: - від 25.04.2018р. №1 щодо надання послуг з обслуговування технологічного транспорту підприємствами - постачальниками; - від 04.05.2018р. №2 щодо надання завірених копій документів (взаємовідносини з підприємствами - постачальниками з надання послуг з обслуговування технологічного транспорту). Відповідь на письмові запити перевіряючого надано листами: від 03.05.2018р. №181, від 08.05.2018р. №188.
У запиті №1 від 25.04.2018р. зазначено, що згідно проведеного аналізу первинних бухгалтерських документів в ході проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» за період з 01.01.2015р. по 31.12.2017р. встановлено надання послуг з обслуговування технологічного транспорту підприємствами-постачальниками, за списком із 17 контрагентами.
З метою встановлення зв'язку витрат на придбання послуг по обслуговуванню технологічного транспорту просив надати інформацію: 1) на якому технологічному транспорті проводились роботи по його обслуговуванню, його найменування, 2) на якому бухгалтерському рахунку обліковується технологічний транспорт; 3) балансова вартість технологічного транспорту станом на 01.01.2015р. та 31.12.2017р.; 4) відомості про технічний стан технологічного транспорту станом на 01.01.2015р.та документи, які засвідчують необхідність в проведенні даних робіт(дефектні акти, технологічні висновки та інше); 5) перелік робіт та етапів, які були здійснені виконавцями, калькуляцію послуг та економічно обґрунтувати ціни на послуги; 6) місцезнаходження технологічного транспорту в момент проведення обслуговування; 7) де і на яких об'єктах проводилися зазначені роботи/послуги з обслуговування технологічного транспорту; 8) яким чином відбувалося транспортування та оформлення документів на в'їзд/виїзд на територію замовника працівників підприємств - контрагентів.
Вищезазначені пояснення та їх документальне підтвердження надати в термін до 15:00 год. 27.04.2018 року.
На вказаний запит, підприємство листом від 03.05.2018 року №181 надано перелік власного та орендованого технологічного транспорту, який обслуговується та повідомило: - перелік робіт та етапи наведені в умовах договорів з контрагентами; - роботи по обслуговуванню технологічного транспорту проводились за місцем знаходження технологічного транспорту та на прилеглих територіях.
У запиті №2 від 04.05.2018р. податковий орган просив позивача надати завірені належним чином копії наступних документів із вказаними 17 контрагентами: - договори та додаткові угоди договорів з виконавцями про надання послуг з обслуговування технологічного транспорту; - акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) з обслуговування технологічного транспорту; - документи, які відображають розрахунки між підприємствами(виписки банку, акти прийому-передачі векселів, акти про вексельний платіж та інше, а також штатний розклад ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» станом на 01.01.2015 року та посадові інструкції робітників підприємства (крім ІТР). Вищезазначені завірені належним чином копії документів надати в термін до 15:00 год. 08.05.2018 року.
На вказаний запит підприємство листом №188 від 08.05.2018р. ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» повідомило: щодо документів по взаємовідносинам ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» з ТОВ «Діналекс», ТОВ «Інкон Констракшн»та ТОВ «Дакар Констракшн», то на вимогу Слідчого СВ ФР Криворізької південної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області капітана податкової міліції Платошина О.М. данні документи були передані для проведення судово-економічної експертизи.
Щодо документів по взаємовідносинам ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» з ТОВ «Радена», ТОВ «Техпро Компані», ТОВ «Бертронні Груп», ТОВ «Бі Сі Інвест», ТОВ «ТК Грандіс», ТОВ «Монолитід», ТОВ «Ейвері», ТОВ «Мелфорд», ТОВ «Адера Компані», ТОВ «Серена Компані», ТОВ «Еріден-Груп», ТОВ «Ітаріум». ТОВ «Теана», ТОВ «Надал Груп», а також штатний розклад ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» станом на 01.01.2015 року, надавались підприємством в ході проведення перевірки.
На підставі зазначено, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області складено Акт №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. у якому зазначено, що ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» на запит від 04.05.2018р. №2 завірені належним чином копії документів (договори, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), документи, які відображають розрахунки між підприємствами (акти прийому-передачі векселів, акти про вексельний платіж)) станом 08.05.2018р. не надано. Зазначене свідчить про порушення ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України.
На підставі вказаного Акта №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0011401420 від 08.05.2018р., яким до ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» застосовано штрафні санкції у сумі 510грн.
Відповідно до пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали; проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпунктів 44.1, 44.6 статті 41 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Відповідно до п. 85.2., 85.4, 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Приписами п. 85.6 ст. 85 Податкового кодексу України визначено, що у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
За приписами ст. 121 Податкового кодексу України визначено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
З аналізу вказаних положень вбачається, що на платника податків, діяльність якого перевіряється контролюючим органом в межах документальної виїзної перевірки, покладається обов'язок, під час здійснення такої, надавати у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки на запит посадової (службової) особи контролюючого органу, яка проводить перевірку.
З матеріалів справи слідує, що підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0011401420 від 08.05.2018р. слугувало ненадання позивачем на запит від 04.05.2018р. №2 завірених належним чином копій документів (договори, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), документів, які відображають розрахунки між підприємствами (акти прийому-передачі векселів, акти про вексельний платіж)).
Так, у запиті №2 від 04.05.2018р. податковий орган просив позивача надати завірені належним чином копії наступних документів із вказаними 17 контрагентами: - договори та додаткові угоди договорів з виконавцями про надання послуг з обслуговування технологічного транспорту; - акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) з обслуговування технологічного транспорту; - документи, які відображають розрахунки між підприємствами(виписки банку, акти прийому-передачі векселів, акти про вексельний платіж та інше, а також штатний розклад ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» станом на 01.01.2015 року та посадові інструкції робітників підприємства (крім ІТР). Вищезазначені завірені належним чином копії документів надати в термін до 15:00 год. 08.05.2018 року.
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області складено Акт №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. у якому зазначено, що ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» на запит від 04.05.2018р. №2 завірені належним чином копії документів (договори, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), документи, які відображають розрахунки між підприємствами (акти прийому-передачі векселів, акти про вексельний платіж)) станом 08.05.2018р. не надано. Зазначене свідчить про порушення ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України.
На підставі вказаного Акта №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0011401420 від 08.05.2018р., яким до ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» застосовано штрафні санкції у сумі 510грн.
У відповіді листі №188 від 08.05.2018р. ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» повідомило, що документи по взаємовідносинам ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» з ТОВ «Радена», ТОВ «Техпро Компані», ТОВ «Бертронні Груп», ТОВ «Бі Сі Інвест», ТОВ «ТК Грандіс», ТОВ «Монолитід», ТОВ «Ейвері», ТОВ «Мелфорд», ТОВ «Адера Компані», ТОВ «Серена Компані», ТОВ «Еріден-Груп», ТОВ «Ітаріум». ТОВ «Теана», ТОВ «Надал Груп», а також штатний розклад ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» станом на 01.01.2015 року, надавались підприємством в ході проведення перевірки.
Таким чином, із зазначеного вбачається, що по вказаним контрагентам позивачем витребувані документи на обов'язковий запит контролюючого органу не надано, пославшись на надання їх під час перевірки, доказів протилежного позивачем не надано, а також відомостей про це не містить й Акт № 25087/04-36-14-20/34440022 від 16.05.2018р.
Натомість, в Акті №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. зазначено, що ТОВ «СВП «Криворіждорвибухпром» на запит від 04.05.2018р. №2 завірені належним чином копії документів (договори, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), документи, які відображають розрахунки між підприємствами (акти прийому-передачі векселів, акти про вексельний платіж)) станом 08.05.2018р. не надано.
При цьому, у п.85.6 ст.85 ПК України встановлено, що у разі відмови платника податків надати копій документів на вимогу контролюючого органу посадовій (службовій) особі контролюючого органу останній складає акт про таку відмову. При цьому цей акт має бути надано платнику податків для підписання і за відмови від його підписання, в зазначеному акті вчиняється відповідний запис.
Зазначений Акт №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. про не надання документів на обов'язковий запит контролюючого органу підписаний Директором товариства ОСОБА_4 та головним бухгалтером ОСОБА_5 без зауважень.
Отже, враховуючи невиконання позивачем правомірного запиту податкового органу по наданню документів під час проведення документальної перевірки, застосування до позивача фінансової відповідальності, передбаченої ст. 121 Податкового кодексу України та прийняття податкового повідомлення-рішення №0011401420 від 08.05.2018р. є обґрунтованим.
Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акту перевірки №24175/04-36-14-20/34440022 від 08.05.2018р. за платежем адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 510 грн. є правомірним та скасуванню не підлягає.
З огляду на сукупність встановлених обставин, суд прийшов до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій, відповідає вимогам чинного законодавства, відповідач при його прийнятті діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, у зв'язку з чим, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване виробниче підприємство «Криворіждорвибухпром» (50005, Дніпропетровська обл.. м.Кривий Ріг, вул.Ферганська, 29, ЄДРПОУ 34440022) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49600, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17а, ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова