Рішення від 15.01.2019 по справі 140/2445/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2445/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача Мірчука В.В.,

представника відповідача Семенюти І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікс і Д" до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про скасування наказу від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності",

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Мікс і Д" (далі - ТзОВ "Мікс і Д", позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач) про скасування наказу від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності".

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2018 відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 11:00 26.12.2018. у судовому засіданні 26.12.2018 оголошено перерву у розгляді справи за клопотанням представника відповідача до 10:30 15.01.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.08.2018 на адресу позивача надійшло повідомлення ГУ Держгеокадастру у Волинській області про виклик для надання пояснень. З вказаного повідомлення вбачається, що 10.08.2018 відповідачем була проведена перевірка ТзОВ "Мікс і Д" з питань дотримання вимог земельного законодавства на підставі Закону України "Про державний контроль за використанням і охороною земель". Разом з тим, відповідач провів вказану перевірку без дотримання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". З оскаржуваного наказу слідує, що підставою для його видачі став лист відділу з питань земельних відносин Волинської обласної державної адміністрації від 17.07.2018 № 247/01-12/2-18. Однак, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" такої підстави для проведення позапланового заходу державного контролю не передбачено. Відтак, у відповідача були відсутні правові підстави для видачі оскаржуваного наказу. Відповідачем не було вручено керівнику (чи представнику) ТзОВ "Мікс і Д" наказу та посвідчення (направлення) на перевірку, відповідно уповноважена особа товариства не знала про таку перевірку і не була присутня під час її проведення.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву (а.с. 46-52) позовні вимоги заперечила та зазначила, що оскаржуваний наказ від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" винесено у відповідності до вимог Закону України "Про державний контроль за використанням і охороною земель". А на відносини, які виникли в даному випадку між сторонами не поширюється дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

З наведених підстав просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у відповіді на відзив (а.с. 61-66) вважає твердження представника відповідача безпідставними та необґрунтованими та просить позов задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги заперечила, з підстав, наведених у відзиві на позов та просила відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що 20.07.2018 на адресу ГУ Держеокадасту у Волинській області надійшов лист з відділу з питань земельних відносин Волинської обласної державної адміністрації (далі Волинська ОДА) від 17.07.2018 № 247/01-12/2-18 з проханням здійснити державний контроль за використанням та охороною земель стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 (а.с. 53).

25.07.2018 виконуючим обов'язки начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області відповідно до вимог Земельного кодексу України, законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 та у зв'язку з листом відділу з питань земельних відносин Волинської обласної державної адміністрації від 17.07.2018 № 247/01-12/2-18 видано наказ № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" (а.с. 54).

Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Ківерцівському, Маневицькому, Рожищенському районах Бернацьким А.С. (далі - державний інспектор) 10.08.2018 проведено перевірку за об'єктами стосовно використання земельних ділянок загальною прощею 6,3224 га за кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3.

10.08.2018 державним інспектором складено акти обстеження земельних ділянок №340-дк/221/АО/10/01-18, № 349-дк/222/АО/10/-1-18, № 340-дк/223/АО/10/01-18 у яких вказано, що ТзОВ "Мікс і Д" порушено вимоги земельного законодавства, а саме проведені роботи із зняття та перенесення грунтового покриву на земельних ділянках площею 0, 3076 га (кадастровий номер НОМЕР_1) та 2, 5 га (кадастровий номер НОМЕР_2) без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (порушення вимог частини другої статті 168 Земельного кодексу України) та встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 3, 42248 га (кадастровий номер НОМЕР_3), чим порушено вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України (а.с. 72-77).

10.08.2018 державним інспектором Бернацьким А.С. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №340-ДК/352/АП/09/-1-18 у якому вказано, що при проведенні робіт по розробці Копилівського родовища пісків ТзОВ "Мікс і Д" проведено зняття та перенесення грунтового покриву земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 загальною площею 2, 8976 га. При цьому, спеціальний дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 загальною прощею 2, 8976 га Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області ТзОВ "Мікс і Д" не видавався, а тому такі роботи проведені з порушенням вимог частини другої статті 168 Земельного кодексу України. Також з метою розробки Копилівського родовища пісків ТзОВ "Мікс і Д" використовується земельна ділянка із земель промисловості державної власності площею 3,4248 га (кадастровий номер НОМЕР_3). При цьому, будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання даної земельної ділянки ТзОВ "Мікс і Д" відсутні, тому використання земельної ділянки відбувається з порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України та у відповідності до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" свідчить про факт самовільного зайняття земельної ділянки (а.с. 78-79).

На підставі вищезазначених актів державним інспектором Бернацьким А.С. складено протокол від 13.09.2018 № 340-дк/0207/П/07/01-18 про адміністративне правопорушення, у якому зафіксовано порушення ТзОВ "Мікс і Д" вимог статей 125, 126, частини другої статті 168 ЗК України (а.с. 80-81).

19.09.2018 державним інспектором Бернацьким А.С. винесено постанову про закриття справи № 340-дк/0170/По/08/01-18/ відносно директора ТзОВ "Мікс і Д" ОСОБА_4, а матеріали перевірки передані до Головного управління Національної поліції у Волинській області, оскільки при розгляді справи зроблено висновок, що в порушенні є ознаки злочину, відповідальність за який передбачено ст. ст. 197-1, 239, 254 Кримінального кодексу України (а.с. 82-83).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Статтею 4 вказаного Закону України встановлено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно з положеннями статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" органом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

У свою чергу, пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 15 (далі - Положення N 15), державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Отже, ГУ Держгеокадастру у Волинській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об'єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до яких належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання.

Відповідно до статті 9 вказаного Закону державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

З аналізу наведених правових норм слідує, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором ГУ Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.

При цьому, порядок проведення перевірки, види та порядок складання документів за наслідками перевірок у даній сфері, як слідує зі змісту статей 9 - 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", визначається іншими нормативно-правовими актами.

Суд звертає увагу на те, що реалізація вказаних повноважень відповідачем щодо здійснення державного контролю повинна відбуватися у порядок та спосіб встановлений законодавством.

Статтею 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначена сфера його дії, відповідно до якої дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення.

Тобто при здійсненні державного нагляду (контролю) у галузі земельних відносин органи державного нагляду (контролю) повинні керуватися Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Пунктом 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); спосіб та форми здійснення заходів, здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Нагляд (контроль) здійснюється шляхом планових та позапланових заходів.

З матеріалів справи вбачається, що об'єктами перевірки відповідачем стали земельні ділянки, що використовувалися позивачем у господарській діяльності, тому твердження представника відповідача про те, що дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не поширюється на перевірку відповідачем земельних ділянок, що перебувають у користуванні позивача, є безпідставними, з огляду на те, що Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" не передбачено порядку здійснення такої перевірки.

Частиною першою статті 6 цього Закону України визначені підстави для здійснення позапланових заходів, якими є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;

перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Згідно з частиною другою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.

Статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Згідно з частиною шостою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Нормами зазначеного Закону чітко визначені підстави для проведення позапланових заходів та порядок дій суб'єктів владних повноважень при їх призначенні.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.07.2018 виконуючим обов'язки начальника ГУ Держгеокадастру у Волинській області відповідно до вимог Земельного кодексу України, законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 та у зв'язку з листом відділу з питань земельних відносин Волинської обласної державної адміністрації від 17.07.2018 № 247/01-12/2-18 видано наказ № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" (а.с. 54).

Отже, з матеріалів справи вбачається, що оскаржуваний наказ виданий на підставі листа відділу з питань земельних відносин Волинської обласної державної адміністрації від 17.07.2018 № 247/01-12/2-18, а не фізичної особи, як це передбачено положеннями зазначених норм. Інших підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для призначення перевірки у відповідача не було.

Також відповідачем не було погоджено з Державною регуляторною службою позаплановий захід державного контролю за використанням земель та не надано суду доказів щодо дотримання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме щодо ознайомлення позивача з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного контролю.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини справи та норми чинного законодавства України суд дійшов висновку, що наказ відповідача від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" винесений останнім без встановлених законом підстав на її проведення та є протиправним.

При цьому, суд зазначає, що дії ГУ Держгеокадастру у Волинській області про проведення перевірки ТзОВ "Мікс і Д", призначеної згідно з наказом від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" були предметом судового розгляду адміністративної справи № 140/2022/18 та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 визнано протиправними дії щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства 10.08.2018 у зв'язку з відсутністю правових підстав для її здійснення державного контролю та порушення порядку його проведення. Дане рішення на час розгляду справи законної сили не набрало.

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача, що в даному випадку предметом перевірки були земельні ділянки, а не суб'єкт господарювання, а відтак на вказані правовідносини не поширюються норми встановлені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» не передбачено здійснення такої перевірки, а Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.12.2013 № 132, скасовано на підставі розпорядження КМ України № 169-р від 10.07.2017 року, як такий, що не відповідає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №818/1511/17.

Разом з тим, вирішуючи даний спір, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.

ТзОВ «Мікс і Д» просить скасувати наказ від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності".

Водночас, суд звертає увагу на те, що наказ про проведення перевірки є актом індивідуальної дії одноразового застосування, відповідно до якого виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією відповідачем певних владних повноважень та можливим порушенням охоронюваних законом інтересів позивача, він вичерпує свою дію фактом його виконання, а саме, - проведенням відповідної перевірки.

Суд також зазначає, що акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує чи може породжувати певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Крім того, рішення, дії або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Також, в пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22.04.2008 № 9-рп/2008 у справі № 1-10/2008 зазначено, що при визначенні природи правового акту індивідуальної дії правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії) стосуються окремих осіб, розраховані на персональне (індивідуальне) застосування і після реалізації вичерпують свою дію.

Як встановлено судом, оскаржуваний наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про скасування наказу від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" за своєю правовою природою є актом індивідуальної дії, оскільки не містить у собі загальнообов'язкових правил поведінки, а стосується лише призначення перевірки позивача, у зв'язку з чим вичерпує свою дію фактом виконання, а саме проведенням перевірки позивача, складанням за його результатами акту перевірки від 10.08.2018 №340-ДК/352/АП/09/-1-18, актів обстеження земельних ділянок від 10.08.2018 №340-дк/221/АО/10/01-18, № 349-дк/222/АО/10/-1-18, № 340-дк/223/АО/10/01-18 та протоколу від 13.09.2018 № 340-дк/0207/П/07/01-18 про адміністративне правопорушення.

За таких обставин скасування оскаржуваного наказу не буде належним способом захисту порушених прав позивача та не відновить їх.

Дії відповідача щодо проведення перевірки та складання відповідних документів за наслідками її проведення уже були предметом судового розгляду з винесенням відповідного рішення по суті.

З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікс і Д" до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про скасування наказу від 25.07.2018 № 340-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 21 січня 2019 року.