14 січня 2019 року Справа №804/8152/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСидоренко Д.В.
за участі секретаря судового засіданняКручина Ю.Д.
за участі:
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №804/8152/17 за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_6, ОСОБА_7 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_8, ОСОБА_9 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_10, ОСОБА_11 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_12, ОСОБА_13 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_17, ОСОБА_18 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_19 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, Новомосковського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 січня 2018 року у справі №804/8152/17 адміністративний позов ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_6, ОСОБА_7 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_8, ОСОБА_9 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_10, ОСОБА_11 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_12, ОСОБА_13 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_17, ОСОБА_18 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_19 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, Новомосковського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Новомосковського районного відділу ГУ ДМС України в Дніпропетровській області щодо невидачі ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_17 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_7 паспортів громадян України у вигляді паспортної книжечки.
Зобов'язано Новомосковський районний відділ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_17 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_7 паспорти громадян України у вигляді паспортної книжечки.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
28 березня 2018 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №804/8152/17. Строк пред'явлення виконавчого листа до виконання встановлено до 28 березня 2021 року.
20.04.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Новомосковського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №804/8152/17 де стягувачем є ОСОБА_11 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_12 (вх. № 19687 від 20.04.2018 року).
В обґрунтування заяви заявник вказує, що 18.04.2018 року за вх.№4629 до Новомосковського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №56111841 від 05.04.2018 року Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області. Вказана постанова винесена на підставі виконавчого листа №804/8152/17, виданого 28.03.2018 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №804/8152/17.
Даною постановою державний виконавець зобов'язав Новомосковський РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_17ІНФОРМАЦІЯ_8 р.н. та ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_7, паспорти Громадян України у вигляді паспортної книжечки.
З огляду на те, що Новомосковський РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області не є юридичною особою та суб'єктом владних повноважень, і не має кодів економічної класифікації видатків та реквізитів рахунків, з яких можливе списання коштів визначених у виконавчому документі, унеможливлюється виконання постанови державного виконавця, а тому вважає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню.
Згідно довідки від 20.04.2018 року адміністративна справа №804/8152/17 направлена 02.04.2018 року до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду для розгляду в порядку апеляційного провадження.
10.12.2018 року адміністративна справа №804/8152/17 повернулась з Третього апеляційного адміністративного суду та була передана судді Сидоренко Д.В. для подальшого розгляду.
Ухвалою суду від 28.12.2018 року призначено заяву до розгляду у судовому засіданні на 14 січня 2019 року о 14 год.15 хв.
Від ОСОБА_11 надійшла заява про проведення судового засідання без її присутності.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заявлене клопотання.
Згідно частини 3 статті 374 КАС України неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно ст.1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.
Міністерства забезпечують формування та реалізують державну політику в одній чи декількох сферах, інші центральні органи виконавчої влади виконують окремі функції з реалізації державної політики.
Повноваження міністерств, інших центральних органів виконавчої влади поширюються на всю територію держави.
Державна міграційна служба України (ДМС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - Міністр).
ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів (п.1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президент України №405/2011 від 06.04.2011р.).
Пунктом 7 вищезазначеного положення передбачено, що ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до п.1.1 та 2.2 Положення про Новомосковський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, затвердженого наказом ГУ ДМС України в Дніпропетровській області №43 від 05.05.2017р., відділ є територіальним підрозділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області та безпосередньо підпорядковується начальнику Головного управління. Основним завдання відділу є реалізація на території м.Новомосковськ та Новомосковського району Дніпропетровської області Державної політики у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб.
Пунктом 7 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З аналізу наведених норм слідує, що Новомосковський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області здійснює реалізацію державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів на відповідній території, у зв'язку з чим є органом державної влади та відповідно суб'єктом владних повноважень.
Згідно з вимогами ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частинами 1-2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 3 «Про виконавче провадження», підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, в тому числі - виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно положень ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Як зазначалося вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 січня 2018 року у справі №804/8152/17, на Новомосковський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, покладено обов'язок видати ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_17 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_7 паспорти громадян України у вигляді паспортної книжечки.
Згідно частини 1 статті 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Таким чином, Новомосковський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, як суб'єкт владних повноважень на якого рішенням суду покладено обов'язок щодо його виконання, правомірно визначений боржником у спірному виконавчому листі.
З огляду на вище викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та відповідно до необхідність відмови у задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись статтями 248, 250, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 21.01.2019 року.
Суддя Д.В. Сидоренко