Постанова від 18.01.2019 по справі 915/547/18

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2019 року м. ОдесаСправа № 915/547/18

Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Лавриненко Л.В.

суддів Аленіна О.Ю., Філінюка І.Г.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон

на рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 р.

по справі № 915/547/18

за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв;

про стягнення

суддя суду першої інстанції: Коваль С.М.

час та місце ухвалення рішення: 27.09.2018 р., 10:20 год., вул. Адміральська, 22, Господарський суд Миколаївської області.

повний текст складено та підписано: 04.10.2018 р.

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон звернулося до Господарського суду Миколаївської області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв за період з 27.03.2015 р. по 24.08.2015 р. 84 299,03 грн. у т.ч. 48 647,55 грн. - канального збору, 35 651,48 грн. - корабельного збору за проходження буксира «Нібулон-3» з баржами через акваторію Державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт» на підставі договору від 04.02.2014 р. № 30-П-ХЕФ-14 Про агентське обслуговування суден, який укладено сторонами по даній справі.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 р. по справі № 915/547/18, у задоволенні позову щодо стягнення корабельного збору відмовлено, оскільки у порушення вимог ГПК України Позивачем не надано до суду належних доказів надання послуг, доказів складання та надсилання актів виконання робіт (послуг) та доказів у підтвердження здійснення відповідачем замовлення та надання послуг.

Місцевий господарський суд також дійшов висновку, що сам лише факт руху судна по водній поверхні р. Дніпро не є підставою для застосування Порядку № 316, та оскільки судно під прапором України фактично рухалось по судовому ходу внутрішніх водних шляхів, які є об'єктами загального користування.

Крім того, господарським судом встановлено, що Регістром судноплавства України допущено до експлуатації гідротехнічну споруду (підхідний канал Державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт») лише 28.11.2016 р., тобто у спірний період проходу суден Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв річкою Дніпро, підхідний канал, як гідротехнічна споруда не існував.

Не погоджуючись із судовим рішенням, Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду по даній справі скасувати, позов задовольнити повністю, посилаючись на те, що оскаржуване рішення є необґрунтованим.

Зокрема, скаржник вважає, що відповідачем по справі не надано жодного належного доказу, який підтверджував би факт руху суден саме судноплавним ходом, чи взагалі його наявності в акваторії морського порту із зазначенням координат та розташування. При цьому, Порядком справляння та розміром ставок портових зборів взагалі не передбачено звільнення від сплати корабельного збору у разі руху судна транзитом або судновим ходом.

Відповідно до вказаного Порядку, в редакції, що діяла у спірний період, нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження підхідного каналу судном в один кінець і кожне проходження підхідного каналу судном транзитом в один кінець. При цьому, підхідний канал до Херсонського морського порту (річкова частина), за проходження якого нараховано канальний збір, включений до акваторії Херсонського морського торговельного порту Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 р. № 1132 «Про межі акваторії морського порту Херсон». Підхідний канал це не лише поглиблення природного русла, а цілий комплекс гідротехнічних споруд, маяків, берегових і плавучих засобів навігаційного обладнання, що використовується судном незалежно від його осадки. Вказані обставини не були враховані судом при ухваленні оскаржуваного рішення.

Товариство з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв надало відзив на апеляційну скаргу, в якому з доводами Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон не погоджується, вважає їх не правомірними з підстав зазначених у відзиві та просить оскаржуване рішення залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення. При цьому, товариство зазначає, що рішення суду від 27.09.2018 р. по справі відповідає практиці розгляду подібних справ за участю тих самих сторін Верховним Судом, зокрема справи № 915/970/15 та № 915/1014/17.

Розглянувши матеріалами справи, дослідивши наявні докази та перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального справа колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду зазначає наступне.

Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон (Адміністрація) та Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв (агент) укладено Договір від 04.02.2014 р. № 30-П-ХЕФ-14 «Про агентське обслуговування суден», яким визначено порядок взаємовідносин між сторонами по Договору у разі здійснення агентом обслуговування суден, як під іноземним прапором так і під Державним прапором України, які заходитимуть до акваторії порту Херсон, або проходитимуть через акваторію порту транзитом (п.1. Договору). (т. 1 а. с. 12-18)

Вказаним Договором передбачено наступні умови:

Адміністрація обслуговує судна в порядку, передбаченому Зводом Звичаїв Херсонського морського порту, обов'язковими постановами Херсонського морського порту, Законом України «Про морські порти України» та іншими нормативно-правовими актами. (п. 2.1)

Адміністрація нараховує та стягує згідно з чинним законодавством України, портові збори, збори та плати з суден, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором і заходитимуть до акваторії морського порту Херсон, або проходитимуть через акваторію морського порту Херсон транзитом.(п. 2.3)

Адміністрація надає послуги за письмовою заявкою і з оплатою за рахунок агента за тарифами, які діють в адміністрації на момент надання цих послуг, а саме: надає послуги з оформлення приходу/ відходу суден і засвідчення вантажних документів печаткою службою капітана морського порту, оформляє і видає постійні і разові перепустки співробітникам агента для обслуговування суден на території адміністрації, а також в'їзду на території адміністрації автотранспорту агента, надає послуги з чергування пожежної автомашини, здійснює бункерування технічною водою суден, які обслуговує агент, за допомогою пожежного автомобіля, надає послуги з приймання та послідуючої передачі спец організаціям на утилізацію підсланенних/ пьяльних, фекальних вод, карантинного сміття і харчових відходів. (п. 2.4)

Адміністрація надає агенту відповідно до пунктів 4.1, 4.2 і 4.3 розділу 4 договору, рахунки за нараховані портові збори, збори і плати, а також рахунки та інші необхідні документи за послуги, що надаються адміністрацією суднам; направляє агенту у відповідності до пункту 4.5 оформлені та підписані уповноваженою особою адміністрації акти виконання робіт (надання послуг). (п. 2.10-2.11)

Агент оформляє прихід і відхід суден в порядку черги та відповідно до вимог обов'язкових постанов Херсонського морського порту; до початку проведення вантажних або інших операцій на суднах, а в інших випадках-заздалегідь до виходу/ відходу судна з/ від акваторії морського порту Херсон, подає у відділ зборів і доходів адміністрації заявки та завірені копії обмірних свідоцтв, класифікаційних свідоцтв судна на виписку дисбурсментських рахунків по нарахуванню портових зборів, зборів і плат та інших наданих послуг. (п. 3.5.-3.6.)

Агент зобов'язаний підписати надані адміністрацією акти виконаних робіт (надання послуг) належно вповноваженою особою, скріпити печаткою та повернути адміністрації по одному примірнику таких актів у строк протягом п'яти банківських днів з дати отримання актів виконання робіт (надання послуг) агентом під підпис, або у строк десяти банківських днів з дати відправлення актів поштою на адресу агента; у випадку відмови від підписання, неповернення таких актів виконаних робіт (надання послуг) протягом десяти банківських днів від дати надсилання адміністрацією/ або протягом п'яти банківських днів з дати отримання під підпис представником агента, вважається, що акти є погодженими сторонами та надані послуги підлягають оплаті. (п. 3.20)

Порядок справляння, розмір ставок портових зборів, зборів і плати, плати за забезпечення проведення криголамних робіт суден та інших спеціалізованих тарифів адміністрації, підлягають державному регулюванню та визначаються відповідно до нормативно-правових актів згідно з чинним законодавством; у разі внесення змін та (або) доповнень до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні портові збори, зборів і плати, плати за забезпечення проведення криголамних робіт суден, льодове проведення суден та інші спеціалізовані тарифи адміністрації, під час розрахунків, застосовують вищезазначені нормативно-правові акти з урахуванням змін та (або) доповнень з моменту набрання чинності та (або) доповненнями; оплати портових зборів здійснюється агентом до виходу суден з/ від акваторії/ причалів морського порту Херсона на підставі дисбурсменських рахунків адміністрації відповідно до вимог чинного законодавства України; у разі несплати агентом зборів у встановленому порядку капітан порту може відмовити у видачі дозволу на вихід судна з порту згідно з ст. 91 КТМ України. Витрати, пов'язані з реалізацією капітаном порту цього права покладається на агента. (п. 4.1)

Сторонами узгоджено перелік послуг адміністрації, які надаються за письмовою заявкою агента та оплачуються агентом згідно з діючими на момент надання цих послуг тарифами адміністрації. (п. 4.3)

Оплата зборів і плат за послуги, що надаються суднам згідно з чинним законодавством України, та оплата інших додаткових послуг адміністрації та зборів проводиться агентом згідно з остаточними рахунками адміністрації з додаванням підтверджуючих документів, в тому числі актів виконання робіт (надання послуг), які попередньо направляються факсом або по електронній пошті на адресу агента, потім протягом доби вручається представнику агента під підпис (при цьому представник агента повинен бути належним чином уповноважений і мати довіреність для одержання від адміністрації документів (для агента) або направляє адміністрація направляє рахунки, підтверджуючі документи та акти виконання робіт (надання послуг) поштою на адресу агента; якщо рахунок, підтверджуючі документи та акти виконання робіт (надання послуг) надаються агенту адміністрацією під підпис-оплата повинна бути здійснена протягом п'яти банківських днів з дати отримання таких документів, а якщо зазначені документи відправляються поштою, то оплата здійснюється протягом десяти банківських днів з дати відправлення таких документів. (п. 4.4)

Оплату рахунків адміністрації агент здійснює відповідно до чинного законодавства України про здійснення розрахунків: для суден, які плавають під іноземним прапором - у доларах США; для суден, які плавають під прапором України - в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на дату надання послуг (п 4.5)

Крім того, сторонами укладено додаткову угоду від 18.03.2014 р. № 1, якою внесено зміни до п. 4.3.2., 4.3.3. щодо порядку розрахунків, а також Додаткову угоду від 30.12.2014 р. № 2, якою Договір доповнено п. 2.12 - щодо порядку оформлення та надання податкової накладної та відповідальність за порушення вимог ПК України. При цьому, строк дії договору продовжено до 31.12.2015 р. (т.1 а. с. 16-17).

Позивач, посилаючись на журнал реєстрації приходів і журнал реєстрації відходів служби капітана морського порту «Херсон» в яких зареєстровано прохід акваторією порту та підхідним каналом Херсонського морського порту буксиру «Нібулон -3» з баржами: НБЛ-020, НБЛ-013, НБЛ-021 (27.03.2015), НБЛ-009 (03.04.2015), НБЛ-009, НБЛ-014 (14.04.2015), НБЛ-021, НБЛ-013 (28.04.2015), НБЛ-019, НБЛ-022 (29.04.2015), НБЛ-016, НБЛ-017 (23.04.2015), НБЛ-011, НБЛ-021 (27.05.2015), НБЛ-003, НБЛ-011 (13.06.2015), НБЛ-006, НБЛ-020 (17.06.2015), НБЛ-006, НБЛ-020 (29.06.2015), НБЛ-001, НБЛ-010 (21.07.2015), НБЛ-001, НБЛ-021 (24.07.2015), НБЛ-004, НБЛ-012 (28.07.2015), НБЛ-004, НБЛ-012, НБЛ-004, НБЛ-002 (30.07.2015), НБЛ-002, НБЛ-010 (03.08.2015), НБЛ-003, НБЛ-007 (24.08.2015) здійснив нарахування корабельного і канального зборів на загальну суму 84 299,03 грн.,що підтверджується відповідним рахунком.

Обґрунтовуючи вказані нарахування корабельного та канального зборів, позивач посилається на умови Договору від 04.02.2014 р. (п. 2.4, 2.5, 2,7, 4.1, 4.3) та Порядок справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316 «Про портові збори».

Між тим, як вірно зазначено господарським судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні, п. 5.2. Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316 (Порядок оперативного обліку і звітності про доходи від портових зборів та їх використання) передбачено, що загальна сума отриманих підприємством доходів від портових зборів за звітний період визначається на підставі первинних документів та відповідних розрахунків за кожним портовим збором окремо

Відповідно до ст.ст. 1, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями) (надалі - Закон № 996-ХІV) первинним є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є саме первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно із п.п.2.1, 2.2. 2.4, 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 (із змінами та доповненнями) (надалі - Положення), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/ або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Тобто, факт отримання товару (послуг) є первинні документи , які відображаються в регістрах бухгалтерського обліку.

Приписами, ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу.

Матеріалами справи не підтверджено надання відповідачем заявки на відповідні послуги, а також відсутні акти надання послуг, При цьому, належні докази відправки таких актів на адресу відповідача по даній справі також відсутні.

Колегія суддів погоджується із висновком Господарського суду Миколаївської області, що наявні у справі копії фіскальних чеків та списків не можуть вважатися належними доказами, оскільки не містять інформації, які саме акти та за надання яких послуг направлені на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв.

Тобто, з урахуванням вимог ст.. 74,77 ГПК України, господарським судом правомірно зроблено висновок, що позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо надання послуг, складання та направлення відповідних актів відповідачу по справі, а також доказів замовлення таких послуг, у зв'язку з чим судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову про стягнення з відповідача корабельного збору, оскільки зазначені вище висновки не спростовані доводами апеляційної скарги.

Щодо вимог позивача про стягнення канального збору у сумі 48 647,55 грн., колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Нарахування канального збору здійснено позивачем за проходження вказаних вище суден у період з 27.03.2015 р. по 28.08.2015 р. відповідно до Порядку про портові збори, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 р. № 316 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 р. за № 930/23462 (п. 1.2, 1.3, 2.1, 2.7 Порядку).

Зазначені у позові судна Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв зареєстровані під прапором України, що надає право вільного переміщення внутрішніми водними шляхами України.

Згідно із ст. 67 Водного кодексу України, внутрішні морські води та територіальне море є внутрішніми водними шляхами загального користування. Перелік внутрішніх водних шляхів, віднесених до категорії судноплавних, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Річка Дніпро відноситься до судноплавних внутрішніх водних шляхів, що встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.1996 р. № 640 «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних».

Гарантовані габарити внутрішніх вод річки Дніпро становить 3,65 м.

Як встановлено судом першої інстанції, судна Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв проходили акваторію Херсонського морського порту та рухались транзитом судновим ходом річки Дніпро, який відображено в навігаційний картах. При цьому, слід зазначити, що судноплавний хід (фарватер) - водний простір на внутрішньому шляху, призначений для руху суден і позначений на місцевості і карті; крім того, це безпечний у навігаційному аспекті прохід по водному паспорту, означений засобами навігаційного обладнання (Наказ Міністерства інфраструктури України від 14.06.2007 р. № 498).

Доказами наявності суднового ходу на річці Дніпро, у т.ч. і в акваторії порту є витяг з Умовних знаків для карт внутрішніх водних шляхів № 908, де зазначено, як на картах відображається судновий шлях; витяг з лоційного огляду річки Дніпро № 105, а також річкова карта Нижнього Дніпра від Каховської ГЕС до гирла № 3528.

Отже, доводи апеляційної скарги в цій частині не можуть бути прийняті до уваги, оскільки будь якими доказами скаржник не спростував зазначені вище висновки господарського суду, щодо наявності суднового ходу на річці Дніпро в частині, яка відноситься до акваторії порту.

При цьому, судом правомірно зазначено, що згідно із Законом України «Про морські порти України» акваторія морського порту (портова акваторія) - визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.

Враховуючи наявні у справі документи, які надані позивачем до справи, стосовно того, що зазначені у позові судна зареєстровані під прапором України та мають осадку в межах гарантованих глибин річки Дніпро в цій частині (баржа 3,56 м, буксир - 2,54 м), висновок суду про можливість здійснення руху по річці Дніпро судновим ходом загального користування і не потребують використання спеціальної гідротехнічної споруди, відповідає обставинам справи, наявним доказам та нормам чинного законодавства.

З огляду на викладене, господарський суд обґрунтовано дійшов висновку, що сам лише факт руху судна по водній поверхні річки Дніпро не є підставою для нарахування канального збору (Порядок № 316), оскільки судна під прапором України фактично рухались судновим ходом внутрішніх вод, як є об'єктами загального користування, у зв'язку з чим правомірно відмовив у задоволенні позову в цій частині.

Окремо слід відзначити, що відповідно до Довідки (свідоцтво) про реєстрацію Підхідного каналу Херсонського морського порту Регістра судноплавства України. СР-104-4-268-15 від 02.12.2015 р., ця гідротехнічна споруда зареєстрована 02.12.2015 р., свідоцтво про придатність гідротехнічної споруди (каналу) до експлуатації СП-22-107.1-4-138-16 отримано 28.11.2016 р. При цьому згідно із позовом, судна Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" м. Миколаїв проходили судновим ходом річки Дніпро в період до вересня 2015 року.

Зазначені обставини не спростовані скаржником у зв'язку з чим вимоги Позивача щодо правомірності нарахування канального збору не є правомірними.

З огляду на викладене, оскаржуване судове рішення від 27.09.2018 р. по справі № 915/547/18 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 272-282 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Миколаївської області від 27.09.2018 р. по справі № 915/547/18 залишити без змін, апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" м. Херсон - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та випадках, передбачених ГПК України.

Головуючий суддя : Л.В. Лавриненко

Судді: О.Ю. Аленін

І.Г. Філінюк