Рішення від 16.01.2019 по справі 0440/5161/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2019 року Справа № 0440/5161/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ількова В.В.,

при секретарі: Деркач О.В.,

розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.07.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, деяких складових, яка надана до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України Дніпропетровської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку відносно, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про розмір грошового забезпечення з зазначенням таких складових: посадового окладу; окладу за спеціальне звання; надбавки за вислугу років; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень; надбавки за виконання особливо-важливих завдань; надбавки за роботу у спецпідрозділах УБОЗ; надбавки від передбачуваної пенсії; 100 % надбавки; премії; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення; одноразової грошової допомоги при звільненні та з урахуванням 88 % від суми грошового забезпечення;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлених законодавством для поліцейських з урахуванням: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень; надбавки від передбачуваної пенсії; надбавки за виконання особливо-важливих завдань; надбавки за роботу в спецпідрозділах УБОЗ; 100 % надбавки; премії; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення; одноразової грошової допомоги при звільненні; 88 % обчислення пенсії від грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, у розмірах встановлених законодавством для поліцейських, та з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме, з зазначенням таких складових: посадового окладу; окладу за спеціальне звання; надбавки за вислугу років; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень; надбавки від передбачуваної премії; надбавки за виконання особливо-важливих завдань; надбавки за роботу в спецпідрозділах УБОЗ; 100 % надбавки; премії; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення; одноразової грошової допомоги при звільненні та із врахуванням 88% від суми грошового забезпечення, і зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, різниці недоотриманих пенсій з 01.01.2016 року.

У обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2005 року. Звільнився на пенсію з посади помічника оперуповноваженого УБОЗ ГУМВС України у Дніпропетровській області. Так, з метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській довідку від 17.03.2018 року №83/28886 про розмір грошового забезпечення позивача, проте, не включив у вказану довідку додаткові види грошового забезпечення: надбавку за особливі умови служби, надбавку за роботу в УБОЗ, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за виконання особливо-важливих завдань, надбавку за передбачувану пенсію; 100 % надбавки, премію, створивши передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження на 02.08.2018 року без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 02.08.2018 року зупинено провадження в адміністративній справі № 0440/5161/18 за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а).

Ухвалою суду від 26.12.2018 року поновлено провадження у справі №0440/5161/18.

Відповідач 1 надав до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд залишити адміністративний позов без задоволення, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року. При призначенні пенсії за Законом № 2262-ХІІ розмір додаткових видів грошового забезпечення та премій визначається у середньому розмірі за останні 24 календарних місяці перед звільненням зі служби, а при перерахунку у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць за відповідною посадою (посадами), у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Крім того, зазначили про те, що ч.7 ст. 43 Закону № №2262-ХІІ від 09.04.1992 року не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідач 2 надав до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд залишити адміністративний позов без задоволення, зазначивши, що на підставі п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Отже, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, виготовлена Ліквідаційною комісією у відповідності до вимог законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Розглянувши подані документи й інші матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", що підтверджується відповідним посвідченням, виданим Пенсійним фондом України, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на серпень 2013 року, розмір грошового забезпечення позивача складався із таких основних та додаткових видів грошового забезпечення:

- посадовий оклад -620,00 гривень;

- оклад за військове звання - 65,00 гривень;

- процентна надбавка за вислугу років 40 % - 274,00 гривень;

- надбавка за умови режимних обмежень, доступ Ф. 2 15 % - 93,00 гривень;

- надбавка за особливо важливі завдання 47 % - 450,73 гривень;

- надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 23 % - 142,60 гривень;

- премія - 29 % - 477,15 гривень.

Всього: 2122,48 гривень.

Основний розмір пенсії: 88 % грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмір: 1867,78 гривень.

Сума доплати до попереднього основного розміру пенсії - 2092,18 гривень.

Основний розмір пенсії позивача, з урахуванням доплати, складав - 3959,96 гривень.

07.11.2015 року набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 року, а Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, яким внесено зміни до Закону№2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 року пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Статтею 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015 року, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

На виконання норм Закону № 2262-ХІІ головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Дніпропетровській області виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за вих. №18702 від 21.03.2018 року довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку йому пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

- посадовий оклад - 1900,00 гривень;

- підвищення посадового окладу - 0,00 гривень;

- оклад за званням ст. прапорщик міліції - 1000,00 гривень;

- надбавка за стаж служби - 50% - 1450,00 гривень;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відс. п/оклад) - 285,00 гривень;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» (відс.) - 0,00 гривень;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (відс.) - 0,00 гривень;

Інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 рік, № 96, ст. 3281);

надбавка за (відс.) - 0,00 гривень;

надбавка за (відс. п/оклад, зв., % в/р) - 0,00 гривень;

надбавка за (відс. п/оклад) - 0,00 гривень;

надбавка за (відс. п/оклад) - 0,00 гривень;

надбавка за - 0,00 гривень;

премія (21,07 %) (відс. п/оклад, зв., % в/р, надбавки) - 976,59 гривень.

Всього: 5611,59 гривень.

Звертаючись до суду із цим позовом позивач зазначив про те, що відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській довідку від 17.03.2018 року № 83/28886 про розмір грошового забезпечення позивача, проте, не включив у вказану довідку додаткові види грошового забезпечення: надбавку за особливі умови служби, надбавку за роботу в УБОЗ, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за виконання особливо-важливих завдань, надбавку за передбачувану пенсію; 100 % надбавки, при цьому зменшив розмір премії до 21,07 %, створивши передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Також позивач зазначив про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення не врахована матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, яка повинна враховуватись у розмірі грошового забезпечення, а також одноразова грошова допомога при звільненні, яку він отримав при звільненні, з урахуванням 88 % від суми грошового забезпечення.

Отже, враховуючи вищевикладене, позивач в позові зазначив про протиправність дій відповідача, та вважає свої права порушеними, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку №83/28886 від 17.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

У цей довідці зазначено, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.

Разом з тим, позивач просить суд зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України Дніпропетровської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку відносно, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про розмір грошового забезпечення з зазначенням таких складових: посадового окладу; окладу за спеціальне звання; надбавки за вислугу років; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень; надбавки за виконання особливо-важливих завдань; надбавки за роботу у спецпідрозділах УБОЗ; надбавки від передбачуваної пенсії; 100 % надбавки; премії; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення; одноразової грошової допомоги при звільненні та з урахуванням 88 % від суми грошового забезпечення.

Усі призначені за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у березні 2018 року Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку №83/28886 від 17.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Отже, Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі суд має застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Ліквідаційну комісію ГУМВС України Дніпропетровської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку відносно, пенсії ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з зазначенням таких складових: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, слід зазначити про таке.

Приписами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

При цьому, умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги були визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 (далі - Інструкція).

Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ним винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпунктом 3 пункт 5 постанова №1294, підпункт 30,4 пункт 30 розділу XXX. Інструкції).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає загальний принцип щодо грошових доходів застрахованої особи, які враховується в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії.

Зокрема, до такого доходу (заробітної плати ) враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та виплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У той же час, законодавець не розмежовує грошовий дохід на види (заробітна плата, основне грошове забезпечення чи додаткове, щомісячне або одноразове) та не виокремлює застрахованих осіб на категорії (військовослужбовців чи державних службовців та інших).

Наведені вище правові норми та обставини справи, свідчать про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі №346/2949/17, адміністративне провадження №К/9901/3333/17.

Отже, враховуючи вищевикладене, доводи позивача, про порушення його прав, суд вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству України.

До того ж, суд звертає увагу позивача, що не включення всіх видів грошового забезпечення, які позивач отримував раніше, до складу пенсії, не зменшило його розміру пенсійного забезпечення, оскільки відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення пенсіонерів. Так, розмір пенсії позивача збільшився, що в свою чергу не призвело до звуження прав останнього.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, із врахуванням 88% від суми грошового забезпечення, слід зазначити про таке.

Матеріалами пенсійної справи також підтверджується, що з 01.04.2016 року відповідачем здійснювався перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із змінами в діючому законодавстві, однак, її розмір обчислювався із розрахунку 88% грошового забезпечення.

Так, згідно розрахунку пенсії, проведеної з 01.05.2018 року, її розмір із врахуванням розміру грошового забезпечення - 5 611,59 грн., складав -4328,17 грн. (70% грошового забезпечення). З урахуванням надбавок до пенсії загальний її розмір складав -4328,17 гривень.

З матеріалів пенсійної справи також вбачається, що позивачу була призначена та виплачувалась пенсія за вислугу років у розмірі 88 відсотків грошового забезпечення включно до 01.04.2018 року.

Отже, судом встановлено, що 01.04.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області №83/28886 від 17.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення, що складає - 4 328,17 грн. з 01.01.2016 року.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ були внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (дата набрання чинності - 01.10.2011 року), якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 року (дата набрання чинності - 01.04.2014 року) також внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Таким чином, законодавча зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення та здійснення виплати позивачу пенсії.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідач 01.04.2018 року перерахував пенсію позивачу, визначивши її розмір - 4 328,17 грн. виходячи з розміру грошового забезпечення - 5611,59 грн. з розрахунку 70% грошового забезпечення, незважаючи на те, що раніше її розмір обчислювався з 88% грошового забезпечення.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття чинності.

За викладених обставин, Пенсійним фондом не доведено підстав визначення розміру пенсії 70% від грошового забезпечення.

Одночасно, суд зауважує, що рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Аналіз викладених норм свідчить, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 року зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові 27.02.2018 року у справі №642/3284/17, від 31.01.2018 у справі №523/4930/15-а, від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17, від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17.

З огляду на викладене, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивача під час перерахунку пенсії з 88 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, є протиправними.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 року, виходячи саме із 88 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення, визначених у Довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області №83/28886 від 17.03.2018 року.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню та визнанню протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення з 01.01.2016 року перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 88 % відповідних сум грошового забезпечення, визначених у Довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області № 83/28886 від 17.03.2018 року, з 01.01.2016 року.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2: Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення з 01.01.2016 року перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 88 % відповідних сум грошового забезпечення, визначених у Довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області № 83/28886 від 17.03.2018 року, з 01.01.2016 року.

В іншій частині позову ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ОКПП НОМЕР_1).

Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Відповідач 2: Ліквідаційна комісія ГУ МВС України Дніпропетровської області (49000, м. Дніпро, вул. Красна, 20-а, код ЄДРПОУ 08592141).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В Ільков