про залишення позовної заяви без руху
18 січня 2019 р. м. Вінниця Справа № 120/106/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Воробйова Інна Анатоліївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці в особі начальника управління Лоби Алли Петрівни та спеціаліста ОСОБА_3
про: зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці в особі начальника управління Лоби Алли Петрівни та спеціаліста ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статтей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Всупереч даній нормі, позивачем не вказано в позовній заяві свій реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта та відповідачів.
Окрім, того вказую, що відповідно частини першої статті 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
При цьому, згідно частини третьої статті 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В розумінні статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
При цьому, посадовими особами вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій. Службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.
Отже, з наведеного видно, що відповідачем (суб'ктом владних повноважень) може бути самостійно як юридична особа (орган, установа) та і посадова особа.
За загальним правилом суб'єкт, який наділений адміністративною процесуальною правосуб'єктністю може звертатись до суду в особі іншого суб'єкта, який такої (правосуб"єктності) не має. Відповідачем у справі може бути, як зазначалось, або відповідний орган державної влади або їх посадові/службові особи, а не орган в особі цих посадових/службових осіб.
Всупереч зазначеному, як видно із позовної заяви відповідачем визначено "управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці в особі начальника управління Лоби Алли Петрівни та спеціаліста ОСОБА_3".
Відтак, позивачу слід уточнити суб'єктний склад відповідачів, вказавши інформацію щодо таких, визначену в статті 160 КАС України та/або визначитись з позовними вимогами, вказавши кому конкретно вони адресовані.
Згідно пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, позивач, серед іншого, просить зобов'язати відповідача зареєструвати Міжнародну та Міждержавну угоду від 13.03.1992 р., Тимчасову угоду від 15.01.1993 р. та Закон України "Про міжнародні договори" від 1993 року та від 2004 року в Міністерстві закордонних справ та у Секретаріаті ООН.
Звертаю увагу, що порядок укладення, виконання та припинення дії міжнародних договорів України з метою належного забезпечення національних інтересів, здійснення цілей, завдань і принципів зовнішньої політики України, закріплених у Конституції України та законодавстві України, визначається Законом України "Про міжнародні договори України ".
Зокрема, статтею 22 Закону України "Про міжнародні договори України " визначено, що реєстрація чинних міжнародних договорів України у Секретаріаті Організації Об'єднаних Націй здійснюється за поданням Міністерства закордонних справ України відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй .
Чинні міжнародні договори України реєструються у Міністерстві закордонних справ України.
Чинні міжнародні договори України включаються в установленому порядку до Єдиного державного реєстру нормативних актів.
Отже, як видно чинні договори реєструються Міністерством закордонних справ України і саме останній подає подання до Секретаріату ООН про реєстрацію договору.
Однак, як зазначалось вище, відповідачем у справі визначено "управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці в особі начальника управління Лоби Алли Петрівни та спеціаліста ОСОБА_3".
Відтак, позивачу слід уточнити суб'єктний склад відповідачів в даній частині вимог, вказавши інформацію щодо таких, визначену в статті 160 КАС України та/або уточнити позовні вимоги.
Також вказую, що згідно пункту 1 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, відповідачем такого письмового підтвердження не вказано.
Окрім того, відповідно до частини шостої статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску. (Відповідна позиція викладена в рішені Верховного Суду від 25.04.18 р. (справа №802/1086/16-а)).
Згідно частин першої- другої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як видно зі змісту позовної заяви, позивач просить суд зобов'язати відповідача зареєструвати міжнародні угоди від 1992, 1993 років. Окрім того, в обгрунтування вимог щодо зобов'язання перерахувати пенсію, вказує, що така не вірно призначена ще в 1992 році. При цьому, позовна заява подана до суду лише 14.01.2019 р. (дата надходження позову до суду), тобто з пропуском шестимісячного строку, за відсутності заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин пропуску.
Окремо вказую, що згідно пункту 5 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Також, відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак, позивачем не зазначено та не надано доказів, які б підтверджували відсутність реєстрації угод, закону які він просить зареєструвати.
Окрім того, позивач просить зобов'язати відповідача надати йому письмову інформацію на 11 питань особисто в руки, при цьому, не надає письмового звернення з яким звертався до останнього, та на яке не надано відповіді.
Окремо, щодо призначення позивачу адвоката за рахунок держави, тут вказую на наступне.
Відповідно до положень статті 16 КАС України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.
Так, зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги, визначається Законом України "Про безоплатну правову допомогу".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Згідно положень статті 15 "Про безоплатну правову допомогу", суб'єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону, подаються особами, які досягли повноліття, до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або до територіального органу юстиції за місцем фактичного проживання таких осіб незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування особи (ч. 1 ст. 18 Закону України "Про безоплатну правову допомогу").
Частиною першою статті 19 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" визначено, що у разі звернення особи про надання одного з видів безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов'язаний протягом десяти днів з дня надходження звернення прийняти рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Після прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначає адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом (ч. 1 ст. 21 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" ).
Отже, як видно із процитованих норм, адвокат призначається Центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в разі звернення особи до такого та прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги.
При цьому, процесуальним законодавством не надано повноважень суду призначати адвоката за рахунок держави, відтак, такий не може бути призначений саме судом.
За правилами визначеними частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 256 КАС України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці в особі начальника управління Лоби Алли Петрівни та спеціаліста ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, а саме: вказавши реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта позивача; уточнити суб'єктний склад відповідача/відповідачів, вказавши при цьому, їх ідентифікаційні коди за ДРФО/код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, якщо такий є юридичною особою та/або уточнити позовні вимоги, подавши відповідну заяву з урахуванням вимог статтей 160, 167 КАС України; надати заяву про поновлення строку звернення до суду з обгрунтуванням поважності причин; надати докази звернення до відповідача із 11 (одинадцятьма) питаннями, на які просить зобов'язати надати відповідь особисто в руки; надати власне письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна