Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" січня 2019 р. Справа № 922/3149/18
вх. № 3149/18
Суддя Швидкін А.О.
Без участі представників сторін.
розглянувши заяву ГУ ДФС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника у справі за заявою : ОСОБА_1, м. Харків
до Приватного АТ "Верифікаційні проекти", м. Харків
про визнання банкрутом
Ухвалою суду від 18.12.2018 р. відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного АТ "Верифікаційні проекти"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Бондаренко Василя Анатолійовича (свідоцтво №147 від 06.02.13, адреса : АДРЕСА_1), якому встановлено оплату послуг за виконання повноважень розпорядника майна Приватного АТ "Верифікаційні проекти" у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним своїх повноважень, сплату якої здійснювати шляхом її авансування ініціюючим кредитором, згідно з ч. 2 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; призначено попереднє засідання суду на "06" лютого 2019 року.
17.01.2019 р. на адресу суду надійшла заява Головного управління ДФС у Харківській області про визнання кредиторських вимог на суму 21068,09 грн.
Відповідно до абз. 9 ч. 3 ст. 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, до заяви кредитора в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору.
Однак, до заяви Головного управління ДФС у Харківській області не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України Про судовий збір.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України Про Державний бюджет України на 2019 рік, установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року у розмірі 1921 грн.
Відповідно до підпункту 10 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за подання до господарського суду заяви з кредиторськими вимогами до боржника підлягає сплаті судовий збір у розмірі 3842,00 грн.
Разом з тим, до заяви Головного управління ДФС у Харківській області додано клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника, у зв'язку із відсутністю коштів, внаслідок відсутності затвердженого кошторису на 2019 рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
У даному випадку відсутні умови, передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір, для відстрочки сплату судового збору, а тому у суду відсутні законні підстави для задоволення клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про відстрочення сплати судового збору за подання заяви з кредиторськими вимогами до боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
У зв'язку з тим, що Головним управлінням ДФС у Харківській області не надано доказів сплати судового збору, чим саме не дотримано вимог частини третьої статті 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, суд вважає за необхідне надати кредитору строк для усунення недоліків.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 2, 23, 24 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст. ст. 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про відстрочення сплати судового збору за подання до суду заяви з кредиторськими вимогами до Приватного акціонерного товариства "Верифікаційні проекти" - відмовити.
2. Повідомити Головне управління ДФС у Харківській області про допущені недоліки в заяві (вх. № 1428 від 17.01.2019 року) з грошовими вимогами до боржника у розмірі 21068,09 грн., а саме відсутність доказів сплати судового збору.
3. Головному управлінню ДФС у Харківській області усунути зазначені недоліки та подати до Господарського суду Харківської області докази сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі до 11.02.2019 р.
Ухвала набрала законної сили з моменту її прийняття та окремо не підлягає оскарженню.
Суддя Швидкін А.О.