Справа № 710/1684/18 Провадження № 3/710/21/19
17.01.2019 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Шполянського ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючий, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч.1 ст.44 КУпАП,
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ГР № 356345 від 25.12.2018 зазначено, що 10.10.2018, близько 14 години 00 хв., в м. Шпола по вул. Лебединській, ОСОБА_1 зберігав при собі підроблену речовину зеленого кольору рослинного походження. Згідно висновку експерта №2/1716 від 28.11.2018 року дана речовина є особливо небезпечним наркотичним засобом канабісом, масою 2,23 г, що є невеликим розміром.
Дії, ОСОБА_1, кваліфіковані поліцією, як вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.44 КУпАП.
З адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 вбачається, що 22.12.2018 згідно до постанови про закриття кримінального провадження, винесеною слідчим СВ Шполянського ВП майором поліції ОСОБА_2, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018250300000518 від 11.10.2018, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 309 ч. 1 КК України, закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.
Згідно висновку від 25.12.2018 затвердженого начальником Шполянського ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області, розгляд матеріалів за фактом виявлення наркотичної речовини в ОСОБА_1 припинено. ОСОБА_1 притягти до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 44 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно п. 8 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року № 1496/27941, протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .
У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень п.4 ч.3ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.
Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ГР №356345 від 25.12.2018 року не відповідає вимогам, визначеним в ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 № 1496/27941, а саме: протокол не підписаний особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, дані про відмову від підпису відсутні, так само, відсутня відмітка в протоколі, про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її прав і обов'язків, передбачених статтею 268 КУпАП, а також відсутні відомості та підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про отримання нею другого примірника протоколу.
Зокрема, розглядаючи дану справу, слід врахувати, що протокол про адміністративне правопорушення є документом, що фіксує факт адміністративного правопорушення, та є одним з основних джерел доказів, тому, та повинен бути складений з дотриманням вимог чинного законодавства.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення серії ГР №356345 від 25.12.2018 року складений з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Враховуючи те, що зазначений недолік не може бути усунутий в ході розгляду справи, суд приходить до висновку, що адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 277, 278 КУпАП, суддя,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.44 КУпАП щодо ОСОБА_1 повернути Начальнику Шполянського ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання та усунення виявлених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Побережна