Справа № 303/8082/18
3/303/77/19
Іменем України
17 січня 2019 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Морозова Н. Л., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, головного бухгалтера ДП «Стар»,
- за ч. 1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 281/14-02 від 12.11.2018 року, складеного заступником начальника відділу перевірок у сфері торгівлі та послуг управління аудиту Головного управління ДФС у Закарпатській області, ОСОБА_2, відносно головного бухгалтера ДП «Стар», встановлено, що посадова особа ОСОБА_1, головний бухгалтер ДП «Стар», вчинила порушення порядку ведення податкового обліку за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 роки, а саме: підприємством занижено податок на прибуток підприємств по причині помилкового розрахунку собівартості послуг, відсотків по фінансовій позиці та не відображення благодійних допомог у різницях, які виникають відповідно до Податкового кодексу України за 2015-2017 роки, чим порушено Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 року за № 336/22868, Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31.12.1999 № 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248, п.134.1. ст..134 та п. п. 134.1.1. п.134.1 ст. 134 п.140.5 ст.140 та п. п. 140.5.9. п.140.5 ст.140 розділу ІІІ із змінами та доповненнями, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП. Дата і час вчинення правопорушення 14.11.2018 о 14:00 за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, площа Кирила і Мефодія, 10-12.
Згідно акту документальної планової виїзної перевірки від 14 листопада 2018 р., № 1139/07-16-14-02/03344645, перевіркою встановлено порушення ДП «Стар», які відображені у протоколі про адміністративне правопорушення № 281/14-02 від 14.11.2018 року, складеному відносно головного бухгалтера ДП «Стар», ОСОБА_1
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП не визнала, надала письмове заперечення в якому вказує на те, що за 2017 р. Дочірнє підприємство «Стар» подало декларацію з податку на прибуток з фінансовим результатом до оподаткування рядок 02 декларації 1 313 600 грн. та з об'єкт оподаткування рядок 04 декларації - 13 769 768 грн. Згідно даних рядка 19 декларації податок на прибуток, нарахований за результатами податкового періоду (0) нуль гривень. За результатами внутрішнього аудиту, платником податків самостійно було зроблені виправлення фін звітності на зменшення від'ємного значення в сумі 779 412 грн. Посилаючись на те, що відповідно до п. 50.1 ст.50 Податкового кодексу України платник податків у випадку самостійно виявлення помилок, зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації. При поданні декларації на прибуток 2018 року всі виправлення будуть відкореговані згідно податкових повідомлень-рішень без нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, тому просить справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 163-1 КУпАП закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прихожу до наступного висновку:
Диспозиція ст.163-1 ч.1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
З диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих незаконних діянь, які врегульовані законодавством України.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 281/14-02 від 12.11.2018 року, складеного заступником начальника відділу перевірок у сфері торгівлі та послуг управління аудиту Головного управління ДФС у Закарпатській області, ОСОБА_2, відносно головного бухгалтера ДП «Стар», встановлено, що посадова особа ОСОБА_1, головний бухгалтер ДП «Стар», вчинила порушення порядку ведення податкового обліку за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 роки, а саме: підприємством занижено податок на прибуток підприємств по причині помилкового розрахунку собівартості послуг, відсотків по фінансовій позиці та не відображення благодійних допомог у різницях, які виникають відповідно до Податкового кодексу України за 2015-2017 роки.
В матеріалах справи наявна лише копія акту перевірки ДМ «Стар» від 14.11.2018 року, в якому відсутні підписи директора та головного бухгалтера ДП «Стар», на підставі якого і був складений протокол. Будь-яких інших даних про вчинення ОСОБА_1 правопорушення немає.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
З наданих суду матеріалів, які лише констатують факт порушень, неможливо зробити висновок, в чому ж полягали порушення встановленого порядку податкового обліку та винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення неможливо зробити висновок про об'єктивну сторону правопорушення.
Окрім того, суб'єкт правопорушення, передбаченого ст.163-1 ч.1 КупАП, є спеціальним, однак в матеріалах справи відсутні будь-які дані, які вказували на те, що ОСОБА_1 є суб'єктом вказаного складу правопорушення. Відсутні також дані і з приводу того, чи працювала ОСОБА_1 на підприємстві в період, за який проводилась перевірка.
За таких обставин, враховуючи наведене, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ст.163-1 ч.1 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо неї підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись: п.1 ст.247, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.163-1 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої вона винесена чи опротестовано прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н. Л. Морозова