15 січня 2019 року
Київ
справа №824/944/16-а
адміністративне провадження №К/9901/22866/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Стрелець Т.Г.,
розглянувши заяви про самовідвід суддів у справі касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.03.2017 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017 у справі №824/944/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Держпраці у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у цій справі.
15.01.2019 суддями заявлено самовідводи від участі у розгляді цієї касаційної скарги, які обґрунтовані порушенням порядку визначення суддів для розгляду справи, встановленого статтею 31 КАС України, а саме, без урахування спеціалізації.
Зокрема, відповідно до частини 1 статті 31 КАС України, визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 18 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
Згідно рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 06.12.2017 №5 утворено судову палату з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян, судді якої спеціалізуються на розгляді таких категорій адміністративних справ:
справи зі спорів з приводу забезпечення реалізації громадянами права голосу на виборах і референдумах (розділ 1 Класифікатора категорій адміністративних справ, що затверджений рішенням Ради суддів адміністративних судів України від 31.10.2013 №114, надалі - Класифікатор);
справи зі спорів з приводу забезпечення реалізації конституційних прав особи, а також реалізації статусу депутата представницького органу влади, організації діяльності цих органів (розділ 2 Класифікатора);
справи зі спорів з приводу забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України (крім спорів за участю органів доходів і зборів щодо обмеження здійснення грального бізнесу) (розділ 3 Класифікатора, крім підпункту 3.8.1);
справи зі спорів з приводу забезпечення юстиції; справи зі спорів з відносин публічної служби (розділ 12 Класифікатора);
справи зі спорів щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України (розділ 13 Класифікатора).
Рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 06.12.2017 №6, яким затверджено персональний склад судових палат, визначено, що судді Шарапа В.М., Бевзенко В.М., Стрелець Т.Г. увійшли до складу судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян.
У свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, предметом спірних правовідносин є оскарження складеної відповідачем постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, якою позивача притягнуто до відповідальності за порушення законодавства про працю у порядку, визначеному статтею 256 Кодексу законів про працю України.
За змістом методичних роз'яснень до Класифікатора, що затверджені рішенням Ради суддів адміністративних судів України від 31.10.2013 №114, в основу класифікації категорій адміністративних справ може бути покладено такі класифікаційні ознаки: предмет оскарження (індивідуальний акт, нормативний акт, адміністративний договір); зміст спірних відносин; вид суб'єкта владних повноважень сторони судового процесу; предмет захисту. При цьому як головну може бути обрано і одну з наведених ознак, і одночасно декілька.
Так, пунктом 23 Методичних роз'яснень встановлено, що розділ 10 Класифікатора, серед іншого, охоплює спори з приводу реалізації публічної політики у сфері праці.
Таким чином, касаційна скарга не відноситься до категорії адміністративних справ, розгляд яких віднесено до спеціалізації судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Отже, розподіл касаційної скарги здійснено без урахування спеціалізації, що свідчить про порушення порядку визначення колегії суддів для її розгляду, встановленого статтею 31 КАС України.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 36 КАС України, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
За правилами частини 1 статті 40 КАС України, питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Тому, заяви суддів Шарапи В.М., Бевзенка В.М., Стрелець Т.Г. про самовідвід підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 31, 36, 39, 40 КАС України, -
Заяви про самовідвід суддів Шарапи В.М., Бевзенка В.М., Стрелець Т.Г. задовольнити.
Відвести суддів Шарапу В.М., Бевзенка В.М., Стрелець Т.Г. від участі у розгляді справи №824/944/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Держпраці у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.М. Шарапа
В.М. Бевзенко
Т.Г. Стрелець ,
Судді Верховного Суду