17 січня 2019 рокуЛьвів№ 857/3563/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Глушка І.В., Гуляка В.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року (головуючий суддя в суді першої інстанції Осташ А.В., м. Тернопіль, повний текст рішення складено 11 жовтня 2018 року) у справі №819/1151/18 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Тернопільський кар'єр" до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису,-
25 червня 2018 року Приватне акціонерне товариство "Тернопільський кар'єр" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області в якому просило визнати протиправним та скасувати припис №252-ДК/0198Пр/03/01/-18 від 16.05.2018 року Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано припис винесений Головним управління Держгеокадастру у Тернопільській області №252-ДК/0198Пр/03/01-18 від 16.05.2018.
Стягнуто з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області в користь приватного акціонерного товариства "Тернопільський кар'єр" понесені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1 762 грн сплаченого згідно платіжного доручення №395 від 14.06.2018.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Апелянт свої вимоги мотивує тим, що за результатом перевірки державним інспектором встановлено, що підприємство приступило до зняття та перенесення ґрунтового покриву ділянки площею 1,5 га без спеціального дозволу на ці дії, чим порушено вимоги статті 168 Земельного кодексу України. За наслідком проведеного обстеження ділянки складено акт обстеження земельної ділянки, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом, щодо порушень вимог статті 168 Земельного кодексу України. В ході проведеного обстеження було визначено площу ділянки на якій проведено зняття верхнього шару ґрунту без спеціального дозволу. З метою усунення недоліків виявленого порушення державним інспектором винесено припис, який прийнятий на цілком законних підставах та відповідає чинному законодавству.
Апелянт вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що позивач мав право здійснювати роботи із зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, оскільки приписами ст. 168 Кодексу та пункту 3.1 Порядку встановлено обов'язок власників земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи отримали дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки перед початком робіт.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу за вх. №К-4323/18 від 20 грудня 2018 року в якому зазначає, що рішення суду першої інстанції є законне, обґрунтованим та мотивованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що наведені апелянтом у апеляційній скарзі підстави та обставини для скасування оскаржуваного рішення суду є надуманими, а тому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ПрАТ "Тернопільський кар'єр" зверталося до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з приводу отримання спеціального дозволу на зняття верхнього шару ґрунту.
Відповідач розглянувши заяву позивача від 23.02.2018 (а.с. 33) надав відмову у наданні такого дозволу від 13.03.2018 №28-19.0.182-1/60-18 в якій зазначено, що для подальшої видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки є необхідність обстеження ділянки працівниками управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління.
Позивач 02.05.2018 повторно звернувся до відповідача із заявою щодо надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки площею 11,0000 га кадастровий номер НОМЕР_1, розташована на території с. Максимівка Киданецької сільської ради Збаразького району.
Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області прийнято рішення про проведення обстеження вказаної ділянки, як об'єкта перевірки відповідно до вимог Закону України «Про Державний контроль за використанням, та охороною земель» Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, з врахуванням повноважень визначених вказаним Положенням про Головне управління та у зв'язку із заявою Позивача від 02.05.2018 видано наказ від 07.05.2018 №252-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».
За результатами обстеження ділянки старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Каспруком В.С. складено акт обстеження земельної ділянки від 16.05.2018 №252-ДК/62/АО/10/01-18 (аркуш справи 8) та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 16.05.2018 №252- ДК/284/АП/09/01-18 щодо порушень вимог статті 168 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 53-3 КУпАП державним інспектором Каспруком В.С. 16.05.2018 складено протокол про адміністративне правопорушення за № 252- ДК/0075П/07/01/-18, за результатами розгляду якого 29.05.2018 винесено постанову про накладення на громадянина ОСОБА_3 адміністративного стягнення №252- Дк/0085поп0/08/01/-18.
Державним інспектором проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу та визначено заподіяну шкоду в розмірі 52657,5 грн.
Державним інспектором 16.05.2018 видано припис №252-ДК/0198Пр/03/01/-18, в якому поставлено вимогу усунути порушення земельного законодавства та про виконання припису в термін до 16.06.2018 повідомити Головне управління.
Відповідно до статті 4 Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Як передбачено підпунктом 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за:
- виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою;
- дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Отже, до повноважень Держгеокадастру входить здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності.
Згідно із Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Відповідно, в межах Тернопільської області реалізація повноважень віднесена до завдань Головного управління Держгеокадстру у Тернопільській області, зокрема повноваження щодо здійснення державного нагляду (контролю) в сфері використання та охорони земель.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів серед іншого здійснюються шляхом проведення перевірок та розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до частини другої ст. 168 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Процедуру видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначає Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затверджений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 04.01.2005 року №1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за №70/10350.
Згідно з п. 1.3. Порядку, вимоги Порядку щодо отримання дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок є обов'язковими для власників земельних ділянок та землекористувачів, діяльність яких пов'язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Відповідно до п. 2 Порядку, ґрунтовий покрив земельних ділянок - це поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю; спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Згідно з п. 3.1. Порядку, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Відповідно до п. 3.2. Порядку, дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 року №962-IV, зокрема гумус - це органічна складова частина ґрунту, яка утворюється в процесі біохімічного розкладу рослинних і тваринних решток та формує його родючість; ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості; родючість ґрунту - здатність ґрунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі і теплі в достатніх кількостях для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості ґрунту.
Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у листі від 11 вересня 2006 року №6-8-1487/885 зазначено, що дозвіл видається на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок. Ґрунтовий покрив земельних ділянок характеризуватиметься родючістю і підлягатиме землюванню, якщо буде відповідати вимогам та показникам, встановленим у ГОСТ 17.5.1.03-78, ГОСТ 17.4.2.02-83, ГОСТ 17.5.3.05-84, ГОСТ 26213-84, ГОСТ 17.5.3.06-85 (відповідні обстеження земельних ділянок проводять юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення землевпорядних робіт). Ґрунтовий покрив земельних ділянок, який не відповідає вимогам та показникам, встановленим у зазначених ГОСТах, не є родючим, а отже, дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок не видається.
Також Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель листом надано роз'яснення про необхідність подання агрохімічного паспорта земельної ділянки для отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок від 08 вересня 2008 року №6-8-2857/1272 в якому зазначено, що однією із умов отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки є наявність агрохімічного паспорта земельної ділянки, що є документом, який підтверджує наявність чи відсутність родючого шару ґрунту. При цьому документом, який підтверджує наявність чи відсутність родючого шару ґрунту на землях сільськогосподарського призначення, є виключно агрохімічний паспорт цієї земельної ділянки, а не довідка про стан родючості ґрунтів земельної ділянки.
З вимог та показників, встановлених в ГОСТ 17.5.1.03-86 «Охорона природи. Землі. Класифікація вскришиних та вмістких порід для біологічної рекультивації земель» придатний родючий шар ґрунту класифікується як такий, що містить, зокрема більш ніж 1% гумусу - для лісної та напівпустинної зон та більш ніж 2% - для степової та лісостепової зон.
Земельна ділянка державної власності площею 11,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Киданецької сільської ради Збаразького району, перебуває в оренді Приватного акціонерного товариства «Тернопільський кар'єр», що підтверджено Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (аркуш справи 60).
На підставі звернення ПрАТ «Тернопільський кар'єр» розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28 вересня 2017 року № 600-од надано дозвіл публічному акціонерному товариству Тернопільський кар'єр» на розроблення робочого проекту землеустрою щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту на земельній ділянці державної власності площею 11,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, наданій для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Киданецької сільської ради Збаразького району, про що зазначено в пункту 1 розпорядження.
Робочий проект землеустрою щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту (надалі - Робочий проект) розроблено ліцензованою організацією ПП «Вектор». Завдання на складання Робочого проекту погоджене між замовником та виконавцем та п. 7 передбачено, що матеріали проекту погодили у відділі у Збаразькому районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації.
До складу проекту входить Технічний звіт детального ґрунтового обстеження земельної ділянки площею 11.0000 га, що відводиться в оренду ПАТ «Тернопільський кар'єр» для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.
Також, у даному Технічному звіті міститься:
- карта ґрунтів, у якій визначено цінність ґрунтів та земельна ділянка під позначенням З L є - чорноземи слабореградовані сильнозмиті ґрунти;
- картограма агровиробничих груп ґрунтів, де земельна ділянка під позначенням 51 д значиться як чорноземи слабореградовані сильнозмиті середньо суглинкові ґрунти на лесовидних суглинках;
- результати аналізів ґрунтів, у якому зазначено, що зразок № 3 (75-85) містить в орному шарі 0,51 % гумусу, забезпеченість - дуже низька.
- пункт 1.3.4 Характеристика агровиробничих груп ґрунтів зазначає, що земельна ділянка під 51д - це чорноземи слабореградовані сильнозмиті середньогуглинкові на лесовидних суглинках, площею 3,1441 га, та за даними агрохімічного аналізу, проведених Тернопільською філією ДУ Держгрунтохорона для даних ґрунтів характерні слідуючі фізико-хімічні показники: вміст гумусу в верхньому горизонті - 0,61 %.
Робочий проект та всі у ньому матеріали розроблено у відповідності до ГОСТ 17.5.3.06-86 «Охрана природь. Земли. Требования к определению норм снятия плодородного слоя почвы при производстве земляних работ», згідно якого зняття родючого шару ґрунту проводиться при вмісті гумусу більше 2 %, а потенційно родючого шару ґрунту при вмісті гумусу 1-2 %.
Робочий проект розроблено відповідно до Технічних умов, в абзаці 2 пункту 1 якого зазначено, що лише на земельній ділянці площею 7,8559 га (яка є частиною від земельної ділянки площею 11,0000 га) передбачається зняття родючого шару та потенційно-родючого ґрунту.
Земельна ділянка площею 7,8559 га - це сукупність земельних ділянок під позначенням на карті 49д площею 5,4203 га та позначенням 50д площею 2,4356 га, і лише ці земельні ділянки потребують спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву відповідно до Порядку, затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 року № 1.
Земельна ділянка під позначенням 51 д площею 3,1441 га на якій позивач розпочав роботи по знесенню і перенесенню верхнього шару ґрунту, не відноситься до родючого шару ґрунту та спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву відповідно до зазначеного Порядку не потребує.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідачем при обстеженні земельної ділянки площею загальною 11,0000 га в Акті від 16.05.20018 № 252-ДК/62АО/10/01/-18 не зазначено, в якій саме частині даної земельної ділянки виявлено зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту). Таких даних не міститься в додатку до Акта обстеження земельної ділянки та Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Суд апеляційної інстанції вважає, що посилання відповідача на порушення положень ч.2 ст.168 Земельного кодексу України мало місце, оскільки позивач звертався із заявою про отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву на всю земельну ділянку площею 11 га і не отримавши відповідного дозволу провів зняття ґрунтового покриву (навіть без урахування родючості ґрунту). Такі твердження не мають відношення до предмета доказування в даній справі, оскільки предметом позову є законність припису, а не дослідження підстав для отримання дозволу чи відмови в отриманні відповідного дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву.
Взявши до уваги викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанцій є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновки суду є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2018 року у справі №819/1151/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. Я. Макарик
судді І. В. Глушко
В. В. Гуляк
Повний текст постанови складений 17 січня 2019 року.