14 січня 2019 року
Справа № 280/86/19
м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСЮГСЕРВІС»
до Бердянської міської ради Запорізької області
до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради
про визнання протиправними дій та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНСЮГСЕРВІС» (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до до Бердянської міської ради Запорізької області, до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради, в якому позивач просить:
-визнати протиправними дії відповідача під час підготовки та проведення конкурсу визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Бердянськ;
-скасувати рішення конкурсної комісії пhо визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Бердянськ, яке прийнято з порушенням діючого законодавства та нормативно-правових актів Кабінету міністрів України;
-скасувати рішення п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Бердянської міської ради від 22.12.2018 №11 «Про визначення на конкурсних засадах осіб, які здійснюють вивезення побутових відходів на території міста Бердянська».
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з вимогами п. 4 та п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
У позові позивачем заявлено наступні позовні вимоги:
1.визнати протиправними дії відповідача під час підготовки та проведення конкурсу визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Бердянськ;
2.скасувати рішення конкурсної комісії по визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Бердянськ, яке прийнято з порушенням діючого законодавства та нормативно-правових актів Кабінету міністрів України;
3.скасувати рішення п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Бердянської міської ради від 22.12.2018 №11 «Про визначення на конкурсних засадах осіб, які здійснюють вивезення побутових відходів на території міста Бердянська».
Однак, в першій та другій позовних вимогах позивач не конкретизує, які саме дії відповідача 1 позивач просить визнати протиправними, а також, яке саме рішення конкурсної комісії (дата, номер) позивач просить суд скасувати.
Крім того, за приписами частини 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем не додано до позову документу про сплату судового збору.
Як зазначено у ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” було установлено з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 1762 грн. 00 коп.
Разом із тим, частиною 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що у разі коли у позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем заявлено у позові три вимоги немайнового характеру, отже позивачу необхідно сплатити за подання цього позову 5286 грн. ( 1762 грн. х 3).
Відповідно до ч.1- ч.2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСЮГСЕРВІС» до Бердянської міської ради Запорізької області, до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради про визнання протиправними дій та скасування рішення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання суду:
-уточненого адміністративного позову (екз. для суду та копії всім учасникам справи) в якому конкретизувати першу та другу позовну вимогу, а саме вказати, які саме дії відповідача 1 позивач просить визнати протиправними, а також, яке саме рішення конкурсної комісії (дата, номер) позивач просить суд скасувати.
- оригіналу документу про сплату судового збору у сумі 5286 грн.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу (ч.3 ст.169 КАС України).
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.
Суддя Н.В. Стрельнікова