17 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/5868/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
12.12.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , у якому він просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року до серпня 2018 року включно згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2018 №6522;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за період з 08.09.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року до серпня 2018 року включно згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2018 №6522.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що проходив військову службу у Збройних Силах України. З 07.09.2018 звільнений у запас, 08.09.2018 відповідачем призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач, звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, виплачених за період з березня 2018 року по серпень 2018 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової допомоги на оздоровлення з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідачем відмовлено у перерахунку і виплаті пенсії з врахуванням сум додаткових видів грошового забезпечення. Вважає, відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною, необґрунтованою та такою, що суперечить нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
08.01.2019 до відділу документального забезпечення надійшов відзив на адміністративний позов вих. №67/08 від 03.01.2019 (а.с. 24-27). В обґрунтування заперечень зазначив, що пенсія позивача обчислена з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 30.08.2018, питання врахування грошового забезпечення, що виплачено поза межами зазначеного періоду (сума матеріальної допомоги у розмірі 14300,25 грн), розгляду не підлягає. Стосовно додаткової грошової винагороди, виплаченої у березні 2018 року та грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у квітні 2018 року, відповідач повідомив, що вони не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, підстав для включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії згідно Закону не має. Крім того відповідач зазначає, що позивач звернувся до ГУ ПФУ із відповідною заявою про перерахунок пенсії із врахуванням спірних виплат у жовтні 2018 року, тому вважає вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 08.09.2018 такими, що не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України. Оскільки відповідно до вимог ч.2 ст.51 Закону України №2262 перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Отже, такий перерахунок може бути проведено лише з 1 листопада 2018 року. Крім того, відповідачем зазначено, що законодавством не передбачено включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової допомоги, грошової допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку. Відтак, на думку представника відповідача, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення у розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді начальника 63 групи забезпечення реалізації договорів про скорочення озброєнь, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні у Житомирському обласному військовому комісаріаті, де він отримував грошове забезпечення відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей».
Наказом начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 28.08.2018 №253 позивач був звільнений з військової служби у запас (а.с. 20).
Наказом начальника Управління верифікації Генерального штабу Збройних Сил України від 07.09.2018 №76 ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу з 07.09.2018 (а.с. 18-19).
З 08.09.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон України №2262-ХІІ).
При призначенні пенсії ОСОБА_1 не були враховані додаткові види грошового забезпечення з яких оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про видачу довідки про розмір виплаченого йому грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення (грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, винагороди за тривалу безперервну військову службу, індексації, грошової допомоги при звільненні, одноразових премій тощо) та усіх інших щомісячних та одноразових виплат за час проходження служби у 63 групі забезпечення реалізації договорів про скорочення озброєнь за період березень - серпень 2018 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, з розбивкою помісячно та відокремленням складових.
У відповідь на звернення позивача від ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 отримано довідку про суми фактично нарахованого та виплаченого грошового забезпечення з урахуванням усіх виплат (у тому числі грошова допомога для оздоровлення та щомісячна додаткова грошова винагорода), з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень - серпень 2018 року від 26.09.2018 №6522 (а.с. 17).
У подальшому ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявами про перерахунок та виплату йому призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» року з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня по серпень 2018 року включно, згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2018 №6522.
Листом від 30.10.2018 №7346 Житомирський обласний військовий комісаріат для перерахунку пенсії рекомендував звернутися позивачу до ПФУ до якого і надати додаткові документи для проведення перерахунку пенсії (а.с. 16).
Водночас листом від 28.11.2018 №М-4611 ГУ ПФУ в Житомирській області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що виплати, про які зазначено у заяві, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при обчисленні пенсії не можуть (а.с. 14-15).
Відмову відповідача у перерахунку пенсії позивач вважає протиправною та такою, що порушує його право на отримання належної пенсії відповідно до чинного законодавства України, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Абзац перший преамбули Закону України №2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Приписами ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України №2011-XII), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Приписами ч.1 ст.10-1 Закону України №2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб визначено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, далі - Постанова КМУ №704).
Згідно з п.2 Постанови КМУ №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.1 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з додатком №25 до Постанови КМУ №1294 визначено схему додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, якою до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Таким чином, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності. (справа "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року).
У листі від 20.09.2018 відповідач вказав, що додаткові види грошового забезпечення не є постійними та не можуть враховуватися до суми грошового забезпечення з якого попризначається пенсія в розумінні статті 43 Закону №2262-XII.
Відповідно до наданої позивачем копії довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 26.09.2018 №6522 позивачу у березні 2018 року виплачувались щомісячна додаткова грошова допомога у сумі 5089,50 грн та у квітні 2018 року виплачувалась грошова допомога на оздоровлення у сумі 14248,23 грн (а.с. 17).
Суд наголошує, що неврахування додаткових видів грошового забезпечення до суми грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, у зв'язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин та за наявності належним чином сплачених внесків на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, є звуженням попередньо наданих соціальних гарантій в розумінні статей 22, 46 Основного Закону, а також за своєю правовою природою є порушенням статті 1 Конвенції в контексті усталеної практики Європейського суду з прав людини
Щодо посилань відповідача на правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 20.02.2018 у справі №К-9901-1465/17, суд звертає увагу, що при зверненні до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просить здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.
Суд звертає увагу, що приписами статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З огляду на викладене, та з урахуванням сплати страхових внесків на додаткові види грошового забезпечення, позивачу слід врахувати нараховані суми щомісячної додаткової грошової допомоги та грошової допомоги на оздоровлення з березня 2018 року по серпень 2018 року.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 (справа №21-70а15), відповідно до якої, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Таким чином, з урахуванням сплати позивачем страхових внесків на вищезгадані додаткові види грошового забезпечення, неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є безпідставним, а відмова у проведенні перерахунку та виплаті пенсії неправомірною.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем, в порушення вимог ч.2 ст.77 КАС України не надано будь-яких доказів на підтвердження правомірності відмови у включенні до грошового забезпечення, з якого призначено пенсію позивачу сум щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової допомоги на оздоровлення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином доведено, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року до серпня 2018 року включно згідно з довідкою Житомирського обласного військового комісаріату від 26.09.2018 №6522.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 08.09.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року до серпня 2018 року включно згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2018 №6522.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 17 січня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко