Троїцький районний суд Луганської області
Справа №: 433/2070/18
Провадження №3/433/10/19
15.01.2019 суддя Троїцького районного суду Луганської області Суський О.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрований за адресою: кв.Ольховський, б. 5, кв. 172, м.Луганськ, Луганська область, фактично проживає за адресою: вул.Паркова, б. 81, смт Троїцьке Луганської області, не працює,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 25.10.2018 року серії СхРУ №429267, 25.10.2018 року об 11-15 годині в пункту пропуску «Сиротино» прикордонним нарядом перевірки документів під час здійснення прикордонного контролю було виявлено факт порушення порядку виїзду з тимчасово окупованої території України громадянином України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, а саме ОСОБА_1 незаконно перетнув державний кордон України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав письмові пояснення, згідно яких свою вину в інкримінованому йому правопорушенні не визнає, оскільки не порушував правового режиму перетину державного кордону України, так як на ділянці лінії кордону через пункт пропуску «Ізварино», через який він виїхав до Російської Федерації, вказаний режим Україною не забезпечений, фактично контроль на зазначеній ділянці не здійснюється. Просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу інкримінованого правопорушення та справу розглядати без його участі.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судовим розглядом встановлено наступне.
Згідно протоколу про адміністративне затримання від 25.10.2018 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, був затриманий 25.10.2018 року об 11-15 годині з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення у зв'язку із вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, а саме у зв'язку з тим, що 25.10.2018 року об 11-15 годині в пункті пропуску «Сиротино» прикордонним нарядом «Перевірки документів» під час здійснення прикордонного контролю було виявлено факт виїзду з тимчасово окупованої території України із порушенням установленого порядку громадянином України ОСОБА_1 (а.с.2).
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1, 25.10.2018 року приблизно о 02-20 годині він в пішому порядку перетнув державний кордон в пункті пропуску «Ізварино» та через пункт пропуску «Донецьк» (РФ) в'їхав до Російської Федерації, 25.10.2018 року об 11-15 годині з метою в'їзду в Україну для відвідування родичів він прибув у місцевий пункт пропуску «Сиротине», де після перевірки його документів був затриманий прикордонниками для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП за порушення порядку виїзду з тимчасово окупованої території (а.с.3).
Згідно копії міграційної картки серії 6018 №1060197, 25.10.2018 року ОСОБА_1 в'їхав на територію Російської Федерації через пункт пропуску (а.с.7).
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 204-1 КУпАП є суспільні відносини у сфері захисту та охорони державного кордону України. Зазначені відносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державний кордон України» та іншими нормативно-правовими актами.
З об'єктивної сторони передбачене ст. 204-1 КУпАП правопорушення полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Суб'єктивний склад правопорушення, передбаченого ст.204-1 КУпАП, характеризується прямим умислом.
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в діях ОСОБА_1 відсутні всі необхідні ознаки суб'єктивної та об'єктивної сторони інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, оскільки відповідальність за задане правопорушення передбачена за перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску, а не за перетинання державного кордону України в закритому пункті пропуску, окрім того здійснене таке правопорушення повинно бути при наявності прямого умислу.
Крім того, відповідно до ч. 9 ст. 9 Закону України «Про Державний кордон України» не є порушенням правил перетинання державного кордону України вимушене перетинання державного кордону особами, транспортними засобами на суші, заходження іноземних невійськових суден і військових кораблів у територіальне море та внутрішні води України, вимушений вліт повітряних суден та інших літальних апаратів, вчинені в стані крайньої необхідності, а також з інших вимушених обставин.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 9 Закону України "Про державний кордон України", перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 435 "Про затвердження переліку пунктів пропуску через державний кордон, в яких здійснюється переміщення товарів через митний кордон України", пункт пропуску "Ізварине" зазначений як міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення на кордоні з Російською Федерацією.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 18.02.2015 року "Про закриття пунктів пропуску через державний кордон", а також Розпорядження КМУ від 21 січня 2015 р. № 50-р "Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пункту контролю" пункт пропуску "Ізварино" відсутній у переліку як такий, що закритий, чи тимчасово закритий.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 здійснив перетин державного кордону через пункт пропуску «Ізварине», що знаходиться на тимчасово непідконтрольній українській владі території, вимушено, що обумовлено відсутністю іншого шляху виїзду з непідконтрольної території.
Крім того, суд критично оцінює заяву про визнання вини в силу відсутності можливості перевірити її добровільність.
За таких обставин дії ОСОБА_1 не охоплюються диспозицією ст. 204-1 КУпАП, а тому не містять складу даного адміністративного правопорушення.
Як вбачається зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 245, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП України, суд
Закрити провадження відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду через Троїцький районний суд Луганської області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: О.І.Суський