15 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2194/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 000692-40 від 03.10.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 06.06.2018 ОСОБА_1, зареєстрована як фізична особа-підприємець, що підтверджується випискою. Для здійснення підприємницької діяльності на території Шацького району позивачем відкрито сезонний магазин - кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1». Для впорядкування підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 отримала дозвіл про реєстрацію РРО для торгівлі в закладі громадського харчування, що підтверджується реєстраційним посвідченням НОМЕР_2 та звернулась з усіма документами на магазин - кафе до ДФС у Волинської області для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пивом. ГУ ДФС у Волинській області видано кінцевий документ на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) - Ліцензію за НОМЕР_3 від 10.07.2018.
У серпні 2018 року, в кафе-магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1» працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку здійснення підприємницької діяльності щодо реалізації підакцизних товарів. За наслідками перевірки складено акт перевірки від 22.08.2018. Згідно акта перевірки встановлено факт реалізації пива з видачею розрахункового документа без порушень спеціального Закону. Разом із тим, констатовано порушення, щодо «ненадання документів, що засвідчують статус суб'єкта господарювання громадського харчування, чим порушено вимоги ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
За наслідками даної перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області ОСОБА_2 прийнято рішення за №000692-40 від 03.10.2018 про застосування до ФОП ОСОБА_1, фінансової санкції у вигляді штрафу 6800,00 грн. - за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб'єктом господарювання, що не має статусу суб'єкта господарювання громадського харчування.
Позивач вважає дане рішення незаконним і таким, що підлягає скасуванню оскільки відповідно до ч.6 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Дані вимоги Закону ФОП ОСОБА_1 не порушувались, так як торгівельна діяльність проводилась в магазині-кафе. Це підтверджується кінцевим документом на роздрібну торгівлю пивом - ліцензією НОМЕР_4, де чітко зазначено адресу місця торгівлі та його статус «магазин-кафе». Додаткових документів для отримання ліцензії та здійснення торгівельної діяльності ДФС не вимагала та про необхідність їх додаткового отримання не попереджала. Тому, приймаючи рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування до позивача фінансової санкції у вигляді штрафу порушено принцип «дозволено все, що не заборонено законом».
Па підставі вищевикладеного просить суд позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у Волинській області №000692-40 від 03.10.2018.
Ухвалою від 16.11.2018 позовну заву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
04.12.2018 на адресу суду від ГУ ДФС у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не визнає адміністративний позов та вважає його таким, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне. В ході проведення перевірки кафе-магазину, де позивач здійснює господарську діяльність було встановлено продаж алкогольних напоїв (пива) на розлив у місці, яке не має статусу місця громадського харчування, зокрема реалізовано на розлив 1 (один) бокал (пластиковий стакан) пива «Львівське світле» ємкістю 0,5 л за ціною 20,00 грн., про що складено акт фактичної перевірки на підставі якого винесено спірне рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання не в місцях громадського харчування.
Крім того, ГУ ДФС у Волинській області надіслано лист від 29.08.18 №15286/10/03-20-40-01-20 до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області в якому витребовувалась інформація про те, чи відповідає кафе-магазин, що знаходиться за адресою: Шацький р-н, с. Світязь, урочище «Грушово» рекреаційний пункт «ІНФОРМАЦІЯ_1» вимогам закладу громадського харчування (ресторанного господарства) та чи є ФОП ОСОБА_1 суб'єктом господарювання громадського харчування. Листом від 11.09.18 №02.02-08/4849 Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області повідомило, що підприємець ОСОБА_1 не зареєстрований в Державному реєстрі потужностей операторів ринку харчових продуктів.
Враховуючи викладене, вважає, що фактична перевірка позивача проведена відповідно до чинного законодавства та штрафна санкція застосована обґрунтовано.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 06.06.2018, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.47-49).
22.08.2018 посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області на підставі наказу №3013 від 21.08.2018 про проведення фактичної перевірки (а.с.38), направлень від 21.08.2018 №459 та №460 (а.с.39-40) розпочато і того ж дня завершено фактичну перевірку господарської одиниці - магазину-кафе, розташованого за адресою: Шацький район, с. Світязь, урочище «Грушово», рекреаційний пункт «ІНФОРМАЦІЯ_1», де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 Позивач має ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АС НОМЕР_4 від 10.07.2018 з терміном дії з 13.07.2018 по 13.07.2019 за вказаним місцем господарювання (а.с.27).
За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області складено акт від 23.08.2018 №03/177/40-01/НОМЕР_1 «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами», яким зафіксовано факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив для споживання на місці не підприємством громадського харчування та спеціалізованого відділу, що має статус підприємства громадського харчування підприємства з універсальним асортиментом харчування (а.с.8-9, 23-24, 36-37).
В акті перевірки зроблений висновок про порушення ФОП ОСОБА_1 вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області винесено рішення від № 000692-40 від 03.10.2018, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб'єктом господарювання, що не має статусу суб'єкта господарювання громадського харчування (а.с.5, 20).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням позивач звернулась до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481) роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до статті 15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до частини 6 статті 15-3 Закону №481, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №481, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торговельного обслуговування визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 №854 (далі - Правила №854).
Відповідно до п.2 Правил №854, роздрібна торгівля алкогольними напоями - це діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
Відповідно до п.22 Правил №854, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до п.п.1.4, 16 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції в Україні від 24.07.2002 №219 (далі - Правила №219), суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій. Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.
Одночасно із цим, відповідно до п.п.2.2, 2.4 розд.2 Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.11.2005 за №1350/11630 (далі - Інструкція №327), ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об'єктах) ресторанного господарства (коди згідно з КВЕД - 55.3, 55.4, 55.5). Об'єкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб'єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення та в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці.
Як слідує з матеріалів справи, а саме витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до основних видів діяльності ФОП ОСОБА_1 належить, серед іншого, «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами» (код КВЕД 47.11)
Крім того, відповідачем надіслано лист від 29.08.18 №15286/10/03-20-40-01-20 до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області в якому витребовувалась інформація про те, чи відповідає кафе-магазин, що знаходиться за адресою: Шацький р-н, с. Світязь, урочище «Грушово» рекреаційний пункт «ІНФОРМАЦІЯ_1» вимогам закладу громадського харчування (ресторанного господарства) та чи є підприємець ОСОБА_1 суб'єктом господарювання громадського харчування.
Листом від 11.09.18 №02.02-08/4849 Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області повідомило, що ФОП ОСОБА_1 не зареєстрований в Державному реєстрі потужностей операторів ринку харчових продуктів.
Отже, оскільки магазин позивача не є спеціалізованим підприємством у розумінні статті 15-3 Закону №481 та пунктів 2, 22 Правил №854, відтак ФОП ОСОБА_1 не має права здійснювати в ньому продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність застосування до позивачки штрафних санкцій в розмірі 6800,00 грн. згідно рішення відповідача від 03.10.2018 №000692-40.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення, відтак, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
З урахуванням того, що позов не підлягає задоволенню, судові витрати слід покласти на позивача згідно вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 000692-40 від 03.10.2018 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський