Рішення від 10.01.2019 по справі 805/4706/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2019 р. Справа№805/4706/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

до Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬККОКС»

про стягнення заборгованості за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 195810,56 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬККОКС» відповідно до якого просив суд стягнути заборгованість за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 222020,12 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач повинен відшкодувати до 25-го числа щомісяця суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівникам підприємства, яким призначено пенсію. За період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року підприємство має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 222020,12 грн., що підтверджується розрахунками. Просив стягнути з відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Ухвалою суду від 17 січня 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 30 січня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 3 січня 2018 року розгляд справи відкладено на 13 лютого 2018 року.

09 лютого 2018 року представник відповідача надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Вказав, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Зокрема зазначив, що заявлені позивачем до стягнення суми понесених витрат на виплату і доставку пільгових пенсії, не підтверджені належними доказами. Відсутні платіжні доручення щодо перерахування пенсії особам, вказаним у розрахунках та будь-які інші первинні документи, які б підтверджували фактичну сплату пенсії за спірний період. Крім того, не має доказів направлення розрахунків на адресу відповідача.

13 лютого 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої просив суд стягнути заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2, що виникла за період з 01.10.2017 по 30.11.2017 в сумі 209690,92 грн.

13 лютого 2018 року представник відповідача надав через канцелярію суду клопотання про призначення у справі судової економічної експертизи.

Ухвалою від 13 лютого 2018 року суд задовольнити клопотання представника відповідача та призначив судово-економічну експертизу.

Перед судовим експертом поставити наступні питання: чи підтверджуються документально розрахунок суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 222 020,00 грн., за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року, якщо не підтверджується визначити в якій сумі існує розбіжність; чи відповідає дійсності та підтверджується відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПРАТ «Донецьккокс» розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 222 020, 00 грн. за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року, якщо не відповідає, визначити, щодо яких витрат та в якій сумі існує розбіжність; чи включені Позивачем до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПРАТ «Донецьккокс» за рахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року суми доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, якщо так то в якій сумі.

Ухвалою від 13 лютого 2018 року суд зупинив провадження у справі до одержання результатів судово-економічної експертизи.

14 лютого 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду відповідь на відзив та заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив суд стягнути заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2, що виникла за період з 01.10.2017 по 30.11.2017 в сумі 195806,62 грн.

18 квітня 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив суд стягнути заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2, що виникла за період з 01.10.2017 по 30.11.2017 в сумі 195810,56 грн.

11 грудня 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду пояснення по справі.

16 листопада 2018 року до суду надійшов висновок судової економічної експертизи.

Ухвалою від 10 грудня 2018 року поновлення провадження у справі.

Ухвалою від 10 грудня 2018 року замінено первинного відповідача - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на належного відповідача по даній справі Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.

Відповідач, Приватне акціонерне товариство «ДОНЕЦЬККОКС», включене до ЄДРПОУ за №00191112, знаходиться на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Органами Пенсійного фонду працівникам, які працювали на Приватне акціонерне товариство «ДОНЕЦЬККОКС», призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах за списком №2.

Суд зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) зазначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Статтею 58 Закону №1058-IV, на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом ПФУ.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 8 липня 2010 року № 2464-VI, п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Таким чином, позивач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.

Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Таким чином, обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений чинним законодавством України.

Страхувальниками, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та інші.

Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в п.п. «а»-«з» визначено перелік осіб, котрі на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для юридичних осіб, незалежно від форми власності, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, до об'єкту оподаткування відносяться фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Відповідно до п. 6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно п. 6.5. Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Пунктами 6.7 Інструкції, передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Суд зазначає, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» не передбачено обов'язкове узгодження органами Пенсійного фонду України розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій із підприємствами та організаціями (платниками).

Одночасно, суд враховує, висновки судової економічної експертизи №203/26 від 14.11.2018 року, в яких зазначено наступне:

По першому питанню експертом зазначено, що в обсязі наданих документів розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, за жовтень-листопад 2017 року на загальну суму 222020,12 грн. експерту виявляється можливим документально обґрунтувати: з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 103845,16 грн.; з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та Довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 130161,98 грн. (довідково).

Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ до зменшення на загальну суму: з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі (-)118174,96 грн. по 24-х пенсіонерах; з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі (-)91858,14 грн. по 19-ти пенсіонерам.

По другому питанню зазначено, що в обсязі наданих на дослідження документів відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПрАТ «Донецьккокс» розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за жовтень-листопад 2017 року у сумі 222020,12 грн., підтверджується документально частково: з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 103845,16 грн.; з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та Довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 130161,98 грн. (довідково).

Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ до зменшення на загальну суму: з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі (-)118174,96 грн. по 24-х пенсіонерах; з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі (-) 91858,14 грн. по 19-ти пенсіонерам.

По третьому питанню експертизою встановлено, що в обсязі наданих на дослідження документів включення Центральним об'єднаним управлінням ПФУ м. Маріуполя Донецької області до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПрАТ «Донецьккокс» за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період жовтень-листопад 2017 року, сум доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, документально не підтверджується.

Так, з висновку судової економічної експертизи №203/26 від 25.11.2018 року (додатку №2) вбачається, що експертом з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсії (витяг з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) підтверджено суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в розмірі 103845,16 грн. При цьому, з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсії (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 130161,98 грн.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до частини 1 статті 101 КАС України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що документально підтверджується з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій), заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 за період з жовтня по листопад 2017 року у загальній сумі 103845,16 грн.

Також, суд зазначає, що довідки про нарахування пенсії не підтверджують виплату пенсії, а також не є доказом того, що позивач фактично понесених витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідач у порушення вищезазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2 у сумі 103845,16 грн., позивачу у встановлені строки не вносив.

Суд зазначає, що розрахунки Пенсійного фонду щодо фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на суму 103845,16 грн., які з моменту отримання є узгодженими і обов'язковими для виконання, відповідачем не оскаржені (доказів протилежного суду не надано), тому вони є обов'язковими для виконання.

Таким, чином, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи, що позивачем не у повному обсязі надані докази на підтвердження позовних вимог, а саме разом з довідками про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії позивачем не надані докази нарахування та виплати пільгової пенсії: платіжні доручення щодо перерахування пенсії, видрівні талони, банківські виписки та інші документи, які б підтверджували фактичну виплату пенсії, суд, з урахуванням первинних документів представлених позивачем та зазначених у висновках експерта доводів, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області до Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬККОКС про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільговий пенсій за списком №2, що виникла за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 103845,16 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач станом на час звернення до суду з даним позовом був звільнений від їх сплати в установленому порядку, а статтею 139 КАС України не передбачено їх стягнення в цьому випадку.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬККОКС» про стягнення заборгованості за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 195810,56 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬККОКС» (87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахимова, буд. 116а, ЄДРПОУ 00191112) на користь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області (код ЄДРПОУ 41250795) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2, що виникла за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 103845 (сто три тисячі вісімсот сорок п'ять) гривень 16 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 15 січня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.