ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1
Справа № 210/3700/18
Провадження № 2/210/324/19
іменем України
"11" січня 2019 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Сільченко В. Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
Позивач звернувся до суду із зазначеною позовною заявою та в обґрунтування позовних вимог вказував на те, що ОСОБА_2 (надалі -Відповідач) як уповноважений представник сім'ї, декілька разів зверталась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан, в якій навпроти п.2 «Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям» проставила власноручно відмітку. Управлінням було прийнято рішення про призначення сім'ї ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Допомога). Крім того Відповідач декілька разів зверталась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену заяву та декларацію про доходи та майновий стан. Управлінням було прийнято рішення про призначення сім'ї ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям (далі - Допомога 2). У 2018р. Управлінням була ініційована перевірка достовірності наданих відповідачкою у заявах відомостей та документів для отримання державної соціальної допомоги. За результатами перевірки було виявлено, що відповідачка при заповненні розділу II декларації про доходи та майновий стан не зазначила розмір та джерело отриманого нею доходу за невикористану щорічну відпустку при звільненні з Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет» та винагороду за цивільно-правовим договором з Дніпропетровським регіональним центром оцінювання якості освіти. Тобто, відповідачка свідомо приховала відомості не задекларувавши в деклараціях у звітних періодах. На підставі вище викладеного Позивач просить суд стягнути з Відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5415 грн. 78 коп. та надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2077 грн. 50 коп.
В судове засідання сторони не викликалися.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання учасників провадження до суду про розгляд справи з викликом сторін до судового засідання не надходило.
У відповідності до вимог ст. 280-281 ЦПК України, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлявся про перебування в провадженні суду даної справи на поштову адресу за останнім відомим місцем реєстрації, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи з викликом сторін - не подав, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З письмових матеріалів справи судом встановлено, що 10.06.2016р. та 12.12.2016р. ОСОБА_2, як уповноважений представник сім'ї, звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан, в якій навпроти п.2 «Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям» проставила власноручно відмітку (а.с. 10, 11).
Крім того, Відповідач 08.07.2016р. та 17.01.2017р. звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену заяву та декларацію про доходи та майновий стан (а.с. 12, 13).
На підставі наданих документів, судом встановлено, що вищевказані заяви Відповідача були задоволені та 17.06.2016р. Управлінням було прийнято рішення про призначення з червня 2016 року по листопад 2016 року включно (на період 6 місяців) сім'ї ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Також 19.12.2016 Управлінням знову було прийнято рішення про призначення з грудня 2016 року по травень 2017 року включно (на період 6 місяців) сім'ї ОСОБА_2 Допомоги-1 (а.с. 18, 19).
Також 18.07.2016 р. Управлінням було прийнято рішення про призначення з липня 2016 року по грудень 2016 року включно сім'ї ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям, (далі - Допомога 2) та 27.01.2017 р. Управлінням було також задоволено заяви Відповідачки та прийнято рішення про призначення з січня 2017 року по червень 2017 року включно сім'ї ОСОБА_2 Допомоги 2 (а.с. 20, 21).
З матеріалів справи вбачається, що при заповненні заяв та декларацій відповідачка власноруч ставила підпис про те, що: вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї (а.с. 14-17).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - ДСД) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно з п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок) розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань євроінтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.01.2001 №486/202/524/455/3370.
Відповідно до ст.5 Закону та п. 15 Порядку до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до п.48 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
В 2018 році Управлінням була ініційована перевірка достовірності наданих відповідачкою у заявах відомостей та документів для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям допомоги на дітей олиноким матерям.
За результатами перевірки було виявлено, що відповідачка при заповненні розділу II декларації про доходи та майновий стан від 10.06.2016, 12.12.2016, 08.07.2016, 17.01.2017 не зазначила розмір та джерело отриманого нею доходу за невикористану щорічну відпустку при звільненні з Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет» та винагороду за цивільно-правовим договором з Дніпропетровським регіональним центром оцінювання якості освіти.
Матеріалами справи підтверджується факт отримання відповідачкою вищевказаного доходу, а саме: листом Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет» від 01.02.2018 №03-69/2, листом Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти від 01.02.2018 №03/01-30-59, а також довідкою про доходи від 03-83 від 31.01.2018, договорами про надання послуг №РШ)96030-16 від 01.04.2016, №096030-16 від 04.05.2016 та актами прийому-передачі наданих послуг № РЯ 096030-16 від 06.05.2016 та №096030-16 від 06.07.2016 (а.с. 22, 23, 26-27, 28-29).
Згідно з п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Тобто, відповідачка свідомо приховала відомості не задекларувавши в деклараціях у звітних періодах, а саме в періодах з 01.06.2016 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 31.05.2017 дохід за невикористану щорічну відпустку при звільненні з Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет» та винагороду за цивільно-правовими договорами з Дніпропетровським регіональним центром оцінювання якості освіти.
Сума надміру виплаченої Допомоги в період з червня 2016 року по листопад 2016 року включно склала - 208 грн. 14 коп., а з грудня 2016 року по травень 2017 року склала - 5207 грн. 64 коп. Тобто, разом за два періоди сума надміру виплаченої допомоги склала - 5415 грн. 78 коп. (а.с. 31, 32).
Крім того, відповідачка також свідомо приховала обставини, які впливають на призначення та виплату Допомоги 2
Сума надміру виплаченої Допомоги 2 в період з липня 2016 року по грудень 2016 року включно склала 104 грн. 04 коп., а з січня 2017 року по червень 2017 року склала - 1973 грн. 46 коп. Тобто разом за два періоди відповідно, склала 2077 грн. 50 коп. (а.с. 30, 33).
Так, 11 травня 2018 року Відповідач особисто отримала повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої Допомоги 1 та Допомоги 2, а повідомлення про необхідність внесення зайво отриманих коштів було надіслане відповідачці поштою (а.с. 36-40).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Станом на дату подання даної позовної заяви до суду відповідачкою у добровільному порядку не повернуто надміру виплачену Допомогу 1 та 2.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Зважаючи на те, що відповідачкою не надано жодних аргументів для спростування доводів позивача, суд доходить висновку про аргументованість та доведеність позовних вимог, а тому вважає за можливе задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.141, 263-265, 279, 280, 281, 282, 289, 354 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 5415 грн. 78 коп. (п'ять тисяч чотириста п'ятнадцять гривень сімдесят вісім копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2077 грн. 50 коп. (дві тисячі сімдесят сім гривень п'ятдесят копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 на користь виконкому Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.).
Відповідачам, які не з'явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів в порядку, передбаченому статтею 354 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: В. Є. Сільченко