ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1
Справа № 210/6041/18
Провадження № 3/210/5/19
іменем України
"09" січня 2019 р.
Суддя Дзержинського районного суду міста ОСОБА_1 ОСОБА_2 розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в місті ОСОБА_1 Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працює, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
До Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, згідно якого 17 жовтня 2018 року о 18 год. 45 хв. водій ОСОБА_3 в м. Кривому Розі по пр. Миру, 29, керував автомобілем НОМЕР_1 ДП з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння очей, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків. Чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 вину у вчиненому правопорушенні не визнав, надав суду пояснення, в яких зазначив, що не керував автомобілем в стані алкогольного спяніння. Так, ОСОБА_3 зазначив, що дійсно не погодився проходити огляд на місці зупинки за допомогою алкотестера, оскільки цілісність упаковки викликала у нього сумніви щодо його працездатності, про що він заявив співробітникам поліції. У зв'язку з чим просив забезпечити йому пройти огляд на стан сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я. Просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії БР № 075993 від 17.10.2018 року, ОСОБА_3 ставиться в провину порушення вимог п.п. 2.5 ПДР України: а саме водій на вимогу працівника міліції повинен пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зазначене повністю зіставляється з положеннями п. 1 Розділу ІІ зазначеної Інструкції, у відповідності з якими, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності; акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання; акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння; інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Відповідно до норми статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан сп'яніння. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Вказані положення Кодексу повністю кореспондуються з положеннями п. 2.5. Правил дорожнього руху України, згідно з якими водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
В той же час, як зазначено у п. 6 Розділу ІX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відомості щодо наявності таких свідків вносяться у сам протокол про адміністративне правопорушення, а їх покази повинні бути зафіксовані у відповідних письмових поясненнях, з метою подальшого використання у відповідності до ст. 251 КУпАП, як докази в адміністративній справі.
З досліджених матеріалів справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлено, що долучені письмові пояснення свідків відмови правопорушника від проходження огляду на стан сп'яніння не відповідають критерію належності доказів, зокрема в ст. 272 КУпАП вказується, що свідок зобов'язаний дати правдиві пояснення щодо обставин, які їй відомі та підлягають установленню по даній справі, тобто в даному випадку на інспекторів патрульної поліції покладається обов'язок документування відомостей про адміністративне правопорушення шляхом належного процесуального закріплення пояснень свідків щодо обставин справи, зокрема з-приводу часу, місця, способу та інших відомостей вчинення адміністративного правопорушення. Однак, в даному випадку суд не може визнати належним закріплення пояснень свідків уповноваженою посадовою особою патрульної поліції, оскільки в поясненнях свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відсутні відомості щодо суті правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, зокрема місця та часу вчиненого правопорушення, та відносно того, з якими саме ознаками сп'яніння перебувала особа, яка притягається до адміністративної відповідальності. З таких пояснень свідка неможливо встановити чи були підстави вважати, що водій ОСОБА_3 перебував в стані алкогольного сп'яніння, при цьому через відсутність даних відомостей, їх також неможливо зіставити з тими ознаками сп'яніння, що зазначені в змісті протоколу про адміністративне правопорушення, та таким чином перевірити обґрунтованість вимог співробітників патрульної поліції для проходження правопорушником відповідного огляду на стан сп'яніння, від якого нібито відмовився. Даний факт свідчить про неналежність означеного доказу, який не підтверджує існування обставин, що підлягають доказуванню в рамках даної справи, зокрема стосовно часу, місця, способу та інших обставин вчинення правопорушником протиправного діяння, що ставиться йому у провину складеним відносно нього протоколом.
Крім того, звертає на себе увагу той факт, що пояснення свідка ОСОБА_5 складені шляхом внесення в заздалегідь виготовлений машинописний текст бланку рукописної інформації, що є неприпустимим порушенням і не містять в собі ніяких відомостей про те, в який саме час та в якому місці водій відмовився проходити відповідний огляд (чи було це на місці зупинки, чи це мало місце вже у закладі охорони здоров'я). В поясненнях свідка ОСОБА_4 містяться виправлення, що також є неприпустимим.
Даний факт свідчить про неналежність як доказів долучених до протоколу про адміністративне правопорушення пояснень свідків, оскільки не підтверджує існування обставин, що підлягають доказуванню в рамках даної справи, зокрема стосовно часу, місця, способу та інших обставин вчинення правопорушником протиправного діяння, що ставиться йому у провину складеним відносно нього протоколом.
Аналізуючи, вищевикладене долучені письмові пояснення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 щодо відмови правопорушника від проходження огляду на стан сп'яніння не відповідають критерію належності та допустимості доказів.
Судом було вжито заходів для виклику свідків, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, однак зазначені свідки в судове засідання не з'явились.
Також, з відеозапису, який долучений до матеріалів справи, і був досліджений у судовому засіданні, вбачається, що ОСОБА_3 клопотав про проходження медичного огляду на стан сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, проте працівники поліції залишили зазначене клопотання поза увагою, крім цього відеозапис не містить інформації щодо відмови водія ОСОБА_3 від проходження медичного огляду.
Пунктами 7 розділу 1 та 8, 9 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, також передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, ОСОБА_3 відмовився від проходження медичного огляду для встановлення алкогольного сп'яніння, проте взагалі не зазначено, ОСОБА_3 відмовився від проходження огляду на місці зупинки, чи від проведення огляду в закладі охорони здоров'я.
Отже, покази ОСОБА_3., щопрацівники поліції не пропонували та не забезпечили йому проходження медичного огляду на стан сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, підтверджується долученим до матеріалів відеозаписом, ані протоколом про адміністративне правопорушення, ані поясненнями свідків, будь-якими іншими доказами не спростовуються.
Беручи до уваги вищевикладене, оскільки ОСОБА_3 відмовився від проходження огляду на місці зупинки, у зв'язку з цим огляд водія на стан сп'яніння повинен був проводитись лікарем закладу охорони здоров'я. Але, водій не був направлений на огляд на стан алкогольного сп'яніння до обласного наркологічного диспансеру для виявлення стану алкогольного сп'яніння.
У тому разі, якщо б ОСОБА_3 відмовився в присутності двох свідків пройти медичний огляд на стан сп"яніння, працівники поліції уповноважені на складання протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП з посиланням на п. 2.5. ПДР України.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.(далі - направлення на огляд водія)
Суд, критично оцінює, як доказ направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки зазначене направлення має суттєві розбіжності з протоколом про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3, за наступних обставин. По-перше, направлення на огляд водія не містить підпису ОСОБА_3 або відмови від підпису, про ознайомлення або вручення йому копії зазначеного направлення. По-друге, направлення на огляд водія містить виправлення в графі часу вчиненого правопорушення, зазначено «18.40хв.», яке суперечить часу зазначеному у протоколі про адміністративне правопорушення, а саме «19.00 хв» По-третє, направлення на огляд водія в графі виявлені ознаки сп'яніння зазначено «різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, поведінка, що не відповідає обстановці», у той час як у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначено «запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, почервоніння очей». По-четверте, у направленні на огляд водія, зазначено що поліцейським ОСОБА_6 було доставлено особу на огляд у заклад охорони здоров'я, що не відповідає дійсності, та спростовується показами ОСОБА_3, який пояснив, що в заклад охорони здоров'я не був доставлений, копія направлення на огляд водія не отримував, та дослідженим у судовому засіданні відеозаписом, на якому відсутні докази доставки ОСОБА_3 в заклад охорони здоров'я.
Враховуючи вищевикладене, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції є недопустимим доказом.
Таким чином викликають певних сумнівів дії уповноваженої посадової особи під час складання відповідного протоколу, які могли нести формальний характер з метою притягнення водія ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності. В світі таких недоліків зібрані в рамках даної справи докази не можуть належно свідчити про винуватість водія ОСОБА_3 за відмову від проходження освідчення на стан сп'яніння.
Таким чином, в порушення вимог пунктів 7 розділу 1 та 8, 9 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, протокол у відношенні ОСОБА_7 складено передчасно.
Згідно рішення Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь згідно ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини.
Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція 1950 року), а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно достатті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"застосовуються судами при розгляді справ як джерело права, а Європейський суд з прав людини притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Відповідно до ст.251 КУпАП - доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи наведені обставини, вважаю, що працівниками поліції був порушений порядок огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП та підзаконними нормативними актами, вину ОСОБА_3 належними та допустимими доказами не доведено, оскільки в разі відмови від проходження огляду на місці зупинки на стан сп"яніння, водій підлягає направленню до медичного закладу, та в разі відмови від проходження медичного огляду в присутності двох свідків, складається протокол про адміністративне правопорушення.
З огляду на наведені обставини, суд вважає, що працівники поліції на місці зупинки транспортного засобу дійшли не обґрунтованого та передчасного висновку про відмову ОСОБА_3 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки працівниками поліції було грубо порушено порядок огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, визначений ст. 266 КУпАП та підзаконними нормативними актами.
Згідно з ч. 5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У зв'язку з недоведеністю вини водія у скоєнні вказаного в протоколі правопорушення, вважаю за необхідно провадження по справі закрити.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 251, 266, 268, п. 1 ст. 247 КУпАП України, суддя,
Провадження по адміністративній справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена в Дніпровськиому апеляційному суд через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Р. Є. Скотар