Рішення від 08.01.2019 по справі 219/9538/18

Справа № 219/9538/18

Провадження № 2-о/219/1175/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.12.2018

28 грудня 2018 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Медінцевої Н.М.,

при секретареві Волохіній Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмуті Донецької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про встановлення факту звільнення з посади, -

ВСТАНОВИВ:

23 серпня 2018 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Артемівського міськрайонного суду Донецької області із заявою про встановлення факту звільнення з посади, в якій просить встановити факт звільнення її, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з посади головного спеціаліста відділу призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області з 06 серпня 2018 року за власним бажанням (ч. 1 ст. 86 Закону України «Про державну службу») у зв'язку з переїздом на нове місце проживання.

В обґрунтування заяви зазначила, що 14 серпня 2003 року вона була прийнята на роботу до управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області на посаду спеціаліста І категорії до відділу пенсійного забезпечення. 03 грудня 2007 року її було переведено на посаду провідного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення та 02 серпня 2010 року переведено на посаду головного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення. 17 жовтня 2011 року у зв'язку зі зміною структури управління її було призначено на посаду головного спеціаліста відділу з призначення пенсій. З 01 вересня 2014 року по 04 січня 2015 року їй було відкрито листок непрацездатності у зв'язку із вагітністю та пологами. У вересні 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області їй було видано на руки трудову книжку. З початку проведення антитерористичної операції (на даний час - операції Об'єднаних сил) вона разом із сім'єю виїхала до м. Слов'янська, де стала на облік, як внутрішньо переміщена особа. З 23 липня 2018 року вона переїхала до м. Бахмут, де перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа. На даний час вона планує влаштуватися на роботу. Однак, при зверненні до потенційних роботодавців вона постійно отримує відмови через те, що відповідно до трудової книжки вона не звільнена. Для вирішення питання щодо звільнення або поновлення на роботі вона зверталася до роботодавця, але відповіді не отримала. Крім того, вона зверталася з листами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України щодо надання роз'яснень про отримання виплати по листку непрацездатності, оформлення відпустки по догляду за дитиною до трьох років та поновлення (або звільнення) на роботі. Із листів вказаних органів вона дізналася, що управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області було перереєстроване на підконтрольну територію в м. Лиман Донецької області, але до виконання функціональних повноважень з 01 грудня 2014 року не приступило. Посадові особи управління до своїх обов'язків після перереєстрації не приступили та були звільнені. 07 серпня 2018 року нею було надіслано до управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області нотаріально засвідчену заяву про припинення державної служби та звільнення з посади головного спеціаліста відділу з призначення пенсій з 06 серпня 2018 року. Вказана заява не була отримана адресатом та повернулася на її адресу без виконання у зв'язку із закінченням терміну зберігання у поштовому відділенні. Таким чином, оформити звільнення з управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області в порядку, встановленому трудовим законодавством, вона не має можливості та вимушена вирішувати вказане питання у судовому порядку.

Ухвалою судді від 10 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання у справі.

12 жовтня 2018 року за № 33442 до суду надійшли пояснення заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, згідно яких на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» № 595 від 07 листопада 2014 року управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області здійснило перереєстрацію на підконтрольну українській владі територію (Донецька область, м. Лиман, вул. Фрунзе, 15), однак тимчасово не виконує в повному обсязі покладені на нього функціональні повноваження. На теперішній час Урядом будь-яких рішень щодо припинення діяльності, реорганізації управління не приймалося. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не є його правонаступником, а делегування повноважень зі звільнення працівників іншій особі, яка не є стороною у договорі, законодавством України не допускається. Враховуючи те, що заявник не бажає продовжувати працювати, не має можливості припинити трудові відносини з незалежних від неї підстав, в порядку, передбаченому законодавством, що позбавляє її права набути статус безробітного чи влаштуватися на інше місце роботи, вважає заявлені вимоги обґрунтованими та не заперечує проти їх задоволення.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася. Про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином. Надала суду заяву, в якій просила вимоги заяви задовольнити та розглянути справу без її участі.

Заінтересована особа - Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області у судове засідання не з'явилася. Про дату, час і місце судового засідання її було повідомлено належним чином: відповідно до пункту 19 ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та статті 1-1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції»: шляхом розміщення оголошення про її виклик до суду на офіційному веб-сайті Артемівського міськрайонного суду Донецької області: http://arm.dn.court.gov.ua від 20 грудня 2018 року.

Представник заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у судове засідання не з'явився. Про дату, час і місце судового засідання його було повідомлено належним чином.

Згідно ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), їх неявка у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 247 ч. 2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією паспорту серії ВС № 415663, виданого Ц-Міським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області 09 вересня 2000 року (а.с. 3-5).

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 25 липня 2018 року за № НОМЕР_1, ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 15).

Як вбачається з трудової книжки серії АХ № 771910, виданої 26 листопада 2002 року на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 14 серпня 2003 року ОСОБА_1 було прийнято на роботу до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області та призначено на посаду спеціаліста І категорії за конкурсом, як таку, що була зарахована до кадрового резерву, у відділ пенсійного забезпечення з випробувальним терміном три місяці, прийнято присягу державного службовця (наказ № 79-о від 13 серпня 2003 року). 03 грудня 2007 року ОСОБА_1 переведено на посаду провідного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення, як таку, що пройшла стажування (наказ № 125-о від 03 грудня 2007 року). 02 серпня 2010 року ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення, як таку, що була зарахована до кадрового резерву (наказ № 66-о від 02 серпня 2010 року). 14 жовтня 2011 року на базі відділу пенсійного забезпечення утворено відділ з призначення пенсій та відділ з виплати пенсій (наказ № 133 від 14 жовтня 2011 року). 17 жовтня 2011 року ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу з призначення пенсій (наказ № 93-о від 17 жовтня 2011 року) (а.с. 6-13).

Той факт, що ОСОБА_1 працювала в управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області та до жовтня 2014 року сплачувала страхові внески підтверджується також індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 від 05 червня 2018 року (а.с. 18-19).

З 01 вересня 2014 року Артемівською центральною районною лікарнею ОСОБА_1 було відкрито листок непрацездатності у зв'язку із вагітністю та пологами строком на 126 днів, тобто до 04 січня 2015 року. ОСОБА_1 необхідно було стати до роботи 05 січня 2015 року (а.с. 17).

Згідно свідоцтва про народження серії І-НО № 615812, виданого 27 листопада 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Слов'янську реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, 10 листопада 2014 року у м. Харцизьку Донецької області ОСОБА_1 народила дитину - ОСОБА_2 (а.с. 16).

16 травня 2018 року ОСОБА_1 в електронній формі звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо надання роз'яснень з приводу оформлення декретної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплати заборгованості за листком непрацездатності, а також звільнення чи працевлаштування (а.с. 28), на що листом від 30 травня 2018 року за № 1727-Т-01 їй було повідомлено, що відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформляється в установі, де працює особа, без збереження заробітної плати, але з зарахуванням цього часу в пенсійний стаж. Крім того, за особою зберігається посада, її не можна звільнити або скоротити під час такої відпустки. Враховуючи те, що управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області фактично не функціонує, оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не є можливим. Делегування повноважень зі звільнення працівників та проведення пов'язаних із цим розрахунків іншій особі, яка не є стороною у договорі, законом не допускається. Таким чином, для припинення трудових відносин ОСОБА_1 може звернутися до суду з позовом про розірвання трудових відносин в односторонньому порядку (а.с. 29).

11 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного фонду України із заявою щодо виплати коштів по листках непрацездатності (а.с. 21-22).

Листом № 10878/Т-11 від 04 листопада 2015 року Бюджетно-фінансовий департамент Пенсійного фонду України, розглянувши звернення ОСОБА_1 від 11 жовтня 2015 року, повідомив, що видатки з бюджету, зокрема, Пенсійного фонду України, здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. За інформацією головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області здійснило перереєстрацію свого місцезнаходження за адресою: Донецька область, м. Красний Лиман, вул. Фрунзе, 15, але управління не функціонує. Після перереєстрації жодні документи, печатки, пенсійні справи та інша документація територіального управління не надходили на адресу головного управління. На теперішній час працівники управління, на яких покладена відповідальність за перерахування коштів застрахованій особі, - відсутні. Головним управлінням здійснюються заходи з пошуку можливостей щодо поновлення роботи зазначеного управління, питання тримається на постійному контролі. Зазначає, що розгляд питання щодо забезпечення виплати коштів по листках непрацездатності буде проводитися за наявності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області після відновлення його функціонування, переміщення первинних документів з тимчасово неконтрольованої території або з початку виконання на цих територіях норм та повноважень законодавства України (а.с. 20).

06 серпня 2018 року приватний нотаріус Слов'янського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_3 посвідчила заяву ОСОБА_1 від 06 серпня 2018 року, адресовану начальнику управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, в якій вона просила звільнити її із займаної посади головного спеціаліста відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області за власним бажанням (ч. 1 ст. 86 Закону України «Про державну службу») та провести розрахунок в строки, передбачені ст. 116 КЗпП України (а.с. 23).

07 серпня 2018 року вищевказану нотаріально посвідчену заяву про звільнення від 06 серпня 2018 року ОСОБА_1 надіслала на адресу управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області: Донецька область, м. Харцизьк, вул. Незалежності (Фрунзе), 15. Однак, вказана заява не була отримана адресатом та повернулася на її адресу без виконання у зв'язку із закінченням терміну зберігання у поштовому відділенні (а.с. 24-27).

Відповідно до ст. 38 КЗпП України, працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.

Трудові спори розглядаються комісіями по трудових спорах, та/або районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами. Такий порядок розгляду трудових спорів, що виникають між працівником і власником або уповноваженим ним органом, застосовується незалежно від форми трудового договору (ст. 221 КЗпП України).

Згідно ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Використання примусової праці забороняється. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом. Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей кожному для його реалізації.

Як зазначила заявник ОСОБА_1, її право на звільнення з роботи з ініціативи працівника, передбачене ч. 1 ст. 38 КЗпП України, а також право щодо вільного вибору праці було порушене, адже вона не може оформити звільнення з управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області в порядку, встановленому трудовим законодавством, хоча вона надсилала на адресу роботодавця нотаріально посвідчену заяву про звільнення у встановленому законом порядку.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Конституції України, звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян на підставі Конституції України гарантується.

У свою чергу, п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною, і яка в силу ст. 9 Конституції України, є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, а також Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року за № 5 «Про судову практику про встановлення фактів, що мають юридичне значення», у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частиною 1 ст. 319 ЦПК України передбачено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Згідно вимог частини 1 статті 38 України КЗпП України, працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом І групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (із змінами станом на 13 червня 2018 року) місто Харцизьк Донецької області віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

З 27 листопада 2014 року приймання поштових відправлень на/з територію (ї) міста Харцизьк Донецької області припинено відповідно до Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально- економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».

Згідно частини 1 статті 48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Відповідно до ч. 4 ст. 48 КЗпП України, до трудової книжки працівника заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації.

Під час судового розгляду судом встановлено, що на даний час заявник позбавлений можливості працювати, стати на облік до центру зайнятості як особа, яка шукає роботу, оскільки самостійно не може розірвати трудові відносини, укладені з управлінням Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області.

Враховуючи, що трудові відносини між заявником ОСОБА_1 та управлінням Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області фактично припинені, та вказаний факт неможливо оформити належним чином через обставини, які не залежать від заявника як працівника, вказаний факт порушує його трудові права та перешкоджає працевлаштуванню за місцем проживання, оскільки управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області було перереєстроване за новою адресою, однак своїх функцій не здійснює до теперішнього часу.

Вищенаведені обставини та факти у їх сукупності дають суду можливість зробити висновок, що в ході судового розгляду справи було всебічно перевірено та доведено обставини, на які заявник посилався як на підстави своїх вимог.

Оскільки з матеріалів справи вбачається, що трудові відносини між заявником ОСОБА_1 та управлінням Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області фактично припинилися, заявник не бажає їх продовжувати, проте немає можливості припинити трудові відносини з підстав, які від нього не залежать, в порядку, передбаченому зазначеними вище законодавчими актами, що позбавляє права набути статус безробітного або влаштуватися на інше місце роботи, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 43 Конституції України, ст.ст. 38, 48 КЗпП України, ст. ст. 4, 12, 13, 293, 315, 319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи - Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про встановлення факту звільнення з посади - задовольнити.

Встановити факт звільнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з посади головного спеціаліста відділу призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області з 06 серпня 2018 року за власним бажанням (ч. 1 ст. 86 Закону України «Про державну службу») у зв'язку з переїздом на нове місце проживання.

Місце реєстрації заявника ОСОБА_1: Донецька область, с. Гірне м. Харцизьк, вул. Квартальна, 14/2; місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3; РНОКПП НОМЕР_2.

Місцезнаходження заінтересованої особи - Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області: Донецька область, м. Лиман, вул. Фрунзе, 15; код ЄДРПОУ 23413070.

Місцезнаходження заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 08 січня 2019 року.

Суддя Н.М. Медінцева