Рішення від 15.01.2019 по справі 0540/8468/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2019 р. Справа№0540/8468/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Карпенко А.В., за участю представника Відповідача Ярової С.Е., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання дій протиправними щодо порушення порядку проведення документальної виїзної планової перевірки, визнання протиправним та скасування наказу № 1420 від 10.08.2018 року про проведення документальної планової виїзної перевірки,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Співдружність» (далі - Позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання дій протиправними щодо порушення порядку проведення документальної виїзної планової перевірки, визнання протиправним та скасування наказу № 1420 від 10.08.2018 року про проведення документальної планової виїзної перевірки.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

Винесений Головним управлінням ДФС у Донецькій області наказ від 10.08.2018 року № 1420 є протиправним та таким, що не відповідає чинному законодавству, а саме статтям 77, 81 Податкового кодексу України (далі - ПК УКраїни), та вимогам розділу III Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року N° 524, оскільки документальна планова перевірка призначена за відсутності підстав для її проведення.

Провадження у справі відкрито ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження.

05 жовтня 2018 року суд ухвалив розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження і призначив підготовче засідання.

05 грудня 2018 року ухвалою суду строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів.

Ухвалою суду від 20 грудня 2018 року закрито підготовче провадження і розпочато розгляд справи по суті.

В судове засідання представник Позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Станом на час розгляду справи Відповідач не надав відзив на адміністративний позов.

В судовому засіданні представник Відповідача зазначив, що Позивач був включений до відкоригованого Плану-графіка проведення перевірок відповідно до вимог ст.77 ПК України.

Отже, оскаржуваний наказ виданий та оформлений відповідно до норм ПК України, тому є правомірним та таким, що відповідає чинному законодавству, а дії ГУ ДФС у Донецькій області є законними та обгрунтованими.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Співдружність» (ідентифікаційний код 30097481), зареєстрований як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис, в стані припинення не перебуває, знаходиться на податковому обліку в Бахмутській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій обл. Згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач - Головне управління державної фіскальної служби у Донецькій області, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

10.08.2018 року ГУ ДФС у Донецькій області видано наказ про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» на підставі Плану-графіку проведення планових документальних перевірок платників податків на 2018 р.

Ані копію наказу про проведення перевірки, ані повідомлення про проведення перевірки станом на 31.08.2018 року Позивач не отримував.

31.08.2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області складено акт про відмову в допуску Позивачем до проведення документальної планової виїзної перевірки.

Одночасно 31.08.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Співдружність» отримало від Головного управління ДФС у Донецькій області повідомлення від 10.08.2018 року № 526 про проведення документальної планової виїзної перевірки Позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС (без зазначення дати початку проведення перевірки).

В якості підстави для проведення перевірки до повідомлення додано копію наказу ГУ ДФС у Донецькій області від 10.08.2018 року № 1420 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Співдружність" (ЄДРПОУ 30097481)".

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.21 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення. Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Така перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.(пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України).

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Згідно з п.77.1 ст.77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно інформації розміщеної на офіційному сайті ДФС України, TOB "Співдружність" не було включено до плану-графіка документальних планових перевірок на поточний рік. Протилежне Відповідачем не доведено.

Згідно п.77.2 ст.77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

Відповідно до п.77.4 ст.77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524 затверджено "Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) (надалі - Порядок №524).

Згідно з п.2 розділу І Порядку №524, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-У цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційних систем Державної фіскальної служби України.

Відповідно до п. З та 4 розділу І Порядку №524, узгоджені відповідно до Порядку координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року №805, проекти планів-графіків на наступний квартал формуються територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.

Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Річні плани-графіки не потребують узгодження з органами державного фінансового контролю.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом ДСК та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

До плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу II ПК України.

У відповідності до п.3 розділу III Порядку № 524, до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.

Відповідно до п.2 розділу III Порядку № 524, формування переліку платників податків до розділів І та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами п.5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС. При плануванні на І квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року, на II та III квартали - за попередній рік, на IV квартал - за перше півріччя поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік. При формуванні річного плану- графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

Нормами пунктів 4, 5 розділу III Порядку № 524 передбачено, що до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.

Судом встановлено, що Позивач не був включений до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік. Протилежного Відповідачем не доведено.

Його включення відбулося 03.08.2018 року шляхом коригування, а сам оскаржуваний наказ винесений 10.08.2018 року, що є протиправним.

Крім того, матеріалами справи підтверджено, що посадові особи ГУ ДФС у Донецькій обасті прибули для проведення документальної планової виїзної перевірки за податковою адресою ТОВ «Співдружність» 31.08.2018 року.

В той же час повідомлення про перевірку № 526 від 10.08.2018 року та копію наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки № 1420 від 10.08.2018 року були надіслані на адресу Позивача 13.08.2018 року поштовим відправленням № 8755501573280.

Згідно рекомендованого повідомлення про вручення, поштове відправлення вручено представнику Позивача 16.08.2018 року.

Однак згідно листа Укрпошти від 13.09.2018 року № 1853-М-30811, фактично вказане відправлення отримано посадовою особою ТОВ «Співдружність» 31.08.2018 року. Подію вручення рекомендованого листа 16.08.2018 року та направлення повідомлення про вручення вищезазначеного листа відправнику створено помилково.

Таким чином, судом встановлено не дотримання Відповідачем обов'язкових умов для проведення позапланової виїзної документальної перевірки, що дає підстави для висновку про необґрунтованість та безпідставність прийнятого наказу від 10.08.2018 № 1420 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність», код за ЄДРПОУ 30097481».

Таким чином, суд з урахуванням вищевикладеного, вважає, що оскаржуваний наказ від 10.08.2018р. є таким, що не ґрунтується на нормах Податкового кодексу України та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, Відповідач як суб'єкт владних повноважень, не довів перед судом правомірність своїх дій щодо прийнятого ним наказу.

Позовні вимоги про визнання протиправними дій Відповідача щодо порушення порядку проведення документальної виїзної планової перевірки не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З метою ефективного захисту прав Позивача, про захист яких він просить, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування наказу № 1420 від 10.08.2018 року про проведення документальної планової виїзної перевірки.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи вищевикладене, сплачений Позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» (84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Садова, 66, код в ЄДРПОУ 30097481) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької Дивізії, 114, код в ЄДРПОУ 39406028) про визнання дій протиправними щодо порушення порядку проведення документальної виїзної планової перевірки, визнання протиправним та скасування наказу № 1420 від 10.08.2018 року про проведення документальної планової виїзної перевірки - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № 1420 від 10.08.2018 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність», код за ЄДРПОУ 30097481».

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті в повному обсязі і проголошено в судовому засіданні 15 січня 2019 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.