Дата документу 29.12.2018 Справа № 554/10593/18
Провадження №2-а/554/446/2018
29 грудня 2018 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36023, РНОКПП НОМЕР_1) до Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (юридична адреса: м. Полтава, вул. Стешенка, 6, 36023, код ЄДРПОУ 34963066), Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (юридична адреса: м. Полтава, вул. І.Мазепи, 30, 36040) про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання протиправною та скасування постанови від 17 травня 2012 року Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтави Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про закінчення виконавчого провадження №32048650 з примусового виконання виконавчого листа №2а-5218 виданого Октябрським районним судом м. Полтави та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за період 2004-2005 р.р., 2007-2010 р.р. передбачені ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних зарплат, з розміру заробітної плати встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 року №2246-V-III у розмірі 3723 грн. на момент виплати з урахуванням проведених виплат, а саме у розмірі 22338 грн.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
За правилами пункту 4 частини 1 статті 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Предметом позову у даній справі є визнання протиправною та скасування постанови від 17 травня 2012 року Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтави Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про закінчення виконавчого провадження №32048650 з примусового виконання виконавчого листа №2а-5218 виданого Октябрським районним судом м. Полтави та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за період 2004-2005 р.р., 2007-2010 р.р. передбачені ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних зарплат, з розміру заробітної плати встановленої Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 року №2246-V-III у розмірі 3723 грн. на момент виплати з урахуванням проведених виплат, а саме у розмірі 22338 грн.
Таким чином, позивачем у позовній заяві заявлено кілька вимог, пов'язаних між собою, проте вимога про оскарження рішення державного виконавця щодо виконання судового рішення, ухваленого місцевим загальним судом як адміністративним судом підсудна місцевому загальному суду як адміністративному відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 КАС України, інша ж вимога стосується соціальних виплат, які відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України підсудна окружному адміністративному суду.
Статтею 21 КАС України встановлено, що якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Враховуючи викладене, слід зазначити, що дана справа підсудна Окружному адміністративному суду як адміністративному.
Відповідно до пункту 2 частини першої КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 КАС УКраїни, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити певні дії, предметно підсудна Окружному адміністративному суду як адміністративному, суд прийшов до висновку про необхідність передати даний адміністративний спір за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду (м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26, 36039).
Відповідно до статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
На підставі викладеного, керуючись статтями 20, 29, 30, 248 КАС України,
Адміністративну справу № 554/10593/18 за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду (м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26, 36039).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів через Октябрський районний суд м. Полтави.
Суддя А. Г. Савченко