Справа № 405/144/19
3/405/36/19
14 січня 2019 року м. Кропивницький
Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Драний В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Подільського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Подільським ВДВС ГТУЮ у Кіровоградській області до суду направлено матеріали про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 183-1 КУпАП на ОСОБА_1.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що державним виконавцем Подільського ВДВС ГТУЮ у Кіровоградській області Волоховою М.В. в протоколі про адміністративне правопорушення від 20.11.2018 року № 38 зазначено, що ОСОБА_1 станом на 20.11.2018 року 14 год. 30 хв. не сплачує аліменти на утримання доньки Карини, ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання в сумі 76626,60 грн.
Згідно з ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 20.11.2018 року № 38 відносно ОСОБА_1 вказані вимоги закону дотримані не були, зокрема:
-неправильно зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а саме не вказана конкретна частина статті 183-1 КУпАП, за якою ОСОБА_1 повинен бути притягнений до відповідальності;
-не зазначено прізвища та адреси потерпілої сторони;
-не вказано місце вчинення адміністративного правопорушення, що має значення для визначення територіальної підсудності даної справи;
-відсутній розрахунок заборгованості по сплаті аліментів, що перевищує суму відповідних платежів за період, передбачений ч.ч. 1, 2 ст. 183-1 КУпАП;
-протокол про адміністративне правопорушення не підписаний особою, що притягується до адміністративної відповідальності, його пояснення щодо обставин правопорушення в матеріалах справи відсутні;
-права особи, що притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, посадовою особою, що склала протокол, ОСОБА_1 не роз'яснені.
Крім того, відповідно до п. 4 Розділу XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 року № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 року № 2832/5) у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення на бланку за встановленою формою. У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу, виконавець робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
У разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
Однак, державним виконавцем Подільського ВДВС ГТУЮ у Кіровоградській області не вжито заходів, передбачених зазначеною Інструкцією, щодо належного виклику ОСОБА_1 до Подільського ВДВС та повідомлення останнього про складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, що обмежує його право на захист. Докази того, що держаним виконавцем ОСОБА_2 складено виклик державного виконавця на ім'я ОСОБА_1, та відомостей про вручення чи надіслання вказаного виклику за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручення особисто у матеріалах справи відсутні.
У протоколі не вказаний документ, який посвідчує особу, що притягується до адміністративної відповідальності, коли і ким він виданий, його серія і номер, запис про відмову особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу не засвідчений підписом державного виконавця.
Також, до протоколу не додано акту, який складається державним виконавцем у разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час.
Крім того, до адміністративного матеріалу долучено копії документів, які належним чином не завірені, що позбавляє такі документи статусу належного доказу у справі.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що державним виконавцем Подільського ВДВС ГТУЮ у Кіровоградській області під час складення матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП не булидотримані вимоги ст. 256 КУпАП та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції Українивід 02.04.2012 року № 512/5.
Вказані обставини мають суттєве значення для розгляду справи, оскільки саме протокол про адміністративне правопорушення та матеріали додані до нього є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за певною частиною статті КУпАП.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до Подільського ВДВС ГТУЮ у Кіровоградській області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 183-1 КУпАП на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, направити до Подільського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда ОСОБА_3