Справа № 591/6685/17
Провадження № 2-а/591/13/19
14 січня 2019 року
Зарічний районний суд м.Суми у складі:головуючого судді Грищенко О.В., за участю секретаря счудового засідання Антипенко Н.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про визнання неправомірною відмову у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач ОСОБА_2 21.11.2017 р. звернувся до суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області та просив:
- визнати неправомірною відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 13.11.2017року, вих. № 33/Л-86лк, у виготовленні та наданні ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення зі всіма його складовими згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та надати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
- посадовий оклад - 3000,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним званням): підполковник - 2 200,00 грн.;
- надбавка за стаж служби(45%) - 2 340,00 грн.;
- надбавка за специфічні умови проходження служби (50,00%) - 3770,00 грн.;
- надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (від посадового окладу)(41%) - 1230,00 грн.;
- надбавка за службу в спецпідрозділах, по боротьбі з організованою злочинністю (від посадового окладу) (46,00%)- 1380,00 грн.;
-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 ,00% )- 450,00 грн
- премія (66,30%)- 9527,31 грн.;
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак, показники грошового забезпечення є такими, що не враховують останніх змін у законодавстві, яке регулює порядок перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України.
Ухвалою Зарічного районного суду м.Суми суду від 22.11.2017 відкрито провадження в даній справі за правилами скороченого позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача 07 грудня 2017 року подано до суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні зазначивши, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 виготовлена ліквідаційною комісією у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»" і передана до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області. (а.с. 26-28).
Відповідно до вимог п. 9 ч. 2. ст. 236 та ч. 1 ст. 291 КАС України ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 08.02.2018 року зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі № 591/6685/17 усунено, ухвалою Зарічного районного суду м.Суми від 14.08.2018 провадження у даній справі поновлено.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті від 29.09.1999 року, виданого УМВС України в Сумській області (а.с. 11).
В подальшому відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області було сформовано довідку від 26.05.2017 року № 11/146-135(2403) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (а.с. 14).
В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії складається із посадового окладу - 3 000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2 200,00грн. та надбавки за стаж служби (45%) - 2 340,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 450,00 грн., премія (3,02%) Усього - 8 231,30 грн. (а.с. 14).
Не погодившись з даною довідкою, позивач звернувся із заявою від 08.11.2017 року до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення та одноразової вихідної допомоги (а.с. 7-9).
Листом від 13.11.2017 року № 33/Л-86 лк Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області повідомило позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року оформлена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тому перегляду не підлягає. Крім того зазначило, що відповідно до листа Національної поліції України від 19.04.2017 року № 4060/03/48-2017 середній розмір премії заступника начальника відділу , фактично виплачені у грудні 2015 року складає 3,02 %. Інші надбавки, доплати і підвищення, у грудні 2015 року поліцейським не виплачувались. Інформації щодо включення інших доплат, підвищень, премій до розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року від МВС України не надходило (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки від 26.05.2017 року № 11/146-135(2403) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та листа Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 13.11.2017 року № 33/Л-86 лк, виплата інших надбавок, доплат і підвищень, крім тих, що зазначені у вище зазначеній довідці, а саме посадового окладу, окладу за званням та надбавки у грудні 2015 року поліцейським не здійснювалась .
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність не зазначення Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії .
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про визнання неправомірною відмову у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м.Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст виготовлено та підписано 14 січня 2019 року.
Суддя О.В.Грищенко