Справа№ 640/23912/18
н/п 3/640/155/19
"09" січня 2019 р. Київський районний суд м. Харкова у складі: судді - Божко В.В., за участю прокурора Мацегори В.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки в Харківській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: не відомо), яка з 01 лютого 2017 року звільнена з посади державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, мешкає за адресою: м. Харків, вул. Ю. Кнорозова, буд. 61,
за ч. 1 ст. 1726 КУпАП,-
ОСОБА_1, яка з 15.09.2015 по 01.02.2017 займала посаду державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, будучи, згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, , в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме 12.04.2018 оприлюднила на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1, будучи допитаною в судовому засіданні, вину визнала, просила закрити провадження по справі відповідно до вимог ч. 2 ст. 284 КУпАП, у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, звільнивши її від адміністративної відповідальності. В обґрунтування своїх доводів посилалась на те, що за період з 23.03.2018 р. по 12.04.2018 р. вона намагалась надати декларацію в Єдиний Державний Реєстр декларацій на сайті НАЗК, однак щоб отримати електронний ключ для входу до системи Єдиного Державного Реєстру декларацій необхідно було зазначити електронну адресу, яка була загублена. В подальшому нею було створено нову електрону адресу, однак з невідомих причин її нову поштову адресу в НАЗК довгий час не підтверджували. Лише 04.04.2018 р. їй прийшло повідомлення від НАЗК, що її заявка розглядається та користуватися реєстром вона поки що не може. Телефони гарячої лінії, котрі зазначені на офіційному сайті НАЗК, не відповідали. 12.04.2018 р. вона за допомогою фахівця ГТУЮ у Харківській області задекларувала свої доходи за 2017 р. Письмові заперечення долучені до матеріалів справи.
Прокурор просив визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, її винуватість підтверджується матеріалами справи.
Суд, вислухавши доводи прокурора, пояснення ОСОБА_1, дослідивши адміністративний матеріал, встановив наступні факти.
Згідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу Головного управління юстиції у Харківській області від 01.02.2017 № 193/к «Про звільнення ОСОБА_1Є.» ОСОБА_1 з 01 лютого 2017 року звільнено з посади державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
ОСОБА_1, яка з 15.09.2015 по 01.02.2017 займала посаду державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, яка відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну службу» відноситься до категорії «В» посад державної служби, є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
У відповідності до абзацу чотирнадцятого частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту НАЗК) від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (Із змінами, внесеними згідно з Рішенням НАЗК з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи: перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів; декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Згідно абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Рішенням НАЗК від 11.08.2016 року № 3 «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (Із змінами, внесеними згідно з рішенням НАЗК № 18 від 06.09.2016, №57 від 30.09.2016, №106 від 03.11.2016, № 24 від 13.01.2017, № 59 від 22.02.2017, №85 від 16.03.2017, № 118 від 02.02.2018) визначено, що декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином ОСОБА_1, займаючи посаду державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, на виконання ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» була зобов'язана не пізніше 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2018 року подати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
На виконання вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1, займаючи посаду державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, 12 квітня 2018 року подала декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування - https://public.nazk.gov.ua/declaration/8bbfa4d4-f1c9-4559-bc04-2a8490dfe80a).
Враховуючи викладене, ОСОБА_1, в порушення частини
2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 1726 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП - тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації суб'єктом декларування, який припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, яке підтверджене зібраними по справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 578 від 14.12.2018 р.; запитом УЗЕ в Харківській області ДЗЕ НП України №8462/39/119/01-2018 від 01.11.2018; відповіддю Харківської районної державної адміністрації вх. № 3559 від 22.11.2018 з додатками на 8 арк.; повідомленням НАЗК з додатком на 8 арк.; копією WEB сторінки https://public.nazk.gov.ua/; декларацією ОСОБА_1 після звільнення.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Пом'якшуючих чи обтяжуючих відповідальність обставин, передбачених ст.ст. 34, 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, ступінь вини, обставини справи, та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу.
У відповідності зі ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст. 40-1 КУпАП, суд стягує з правопорушника на користь держави судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 33, 34, 35, ч.1 ст. 1726 КУпАП, ст. 68, 129 Конституції України, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у здійсненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 1726 КУпАП і піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського Апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
СУДДЯ -