Постанова від 11.01.2019 по справі 743/1780/18

Справа № 743/1780/18

Провадження №3/743/3/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді СТАШКІВА В.Б.,

при секретарі МАРЧЕНКО О.О.,

за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки справу, яка надійшла з Державного агентства рибного господарства України притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

громадянина України,

паспорт серії СМ 042141,

рибалки ТОВ "ШТИЛЬ",

дані про сімейний стан та кількість утриманців відсутня,

зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,

реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1,

за ч. 4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення № 000393 від 16 листопада 2018 р., складеного головним державним інспектором Управління оперативного реагування "РИБНИЙ ПАТРУЛЬ" Державного агентства рибного господарства України ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 85 КУпАП вбачається, що останній, 16 листопада 2018 року о 08 год. 00 хв. в був виявлений на р. Дніпро поблизу с. Неданчичі Ріпкинського району Чернігівської області на плавзасобі Крим УКЧ 5081, на борту якого знаходились сітки промислові - 4 шт. та свіжовиловлена риба: плоскирка - 115 шт., лящ - 2 шт., білизна - 3 шт., чехоня - 3 шт., загальною вагою 30 кг. 100 гр., та був відсутній відповідальний за лов та відсутній дозвіл на спеціальне використання водних живих ресурсів, чим порушив ст. 63 Закону України "Про тваринний світ" та п. 6.1.1, п. 6.1.2, п.9.13.1 Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 18.03.1999 р. N 33 та п. 33, п. 35, п.36 Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об'єктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 992.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1, який вину не визнав, вказав, що ТОВ "ШТИЛЬ" має дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), надав суду його копію, визнав, що на момент складення протоколу не мав при собі його копії, надав копію Додатку до журналу обліку вилучених водних біоресурсів ТОВ "ШТИЛЬ", де зазначено плавзасіб, перелік дозволених до вилову водних біоресурсів, де зазначеного його в графі екіпаж судна, відповідальних за добування (вилов) водних біоресурсів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

За грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову) настає адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП.

Тобто законодавець дав визначення, що підпадає під визначення "грубе порушення правил рибальства" за яке настає адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП, зокрема рибальство із застосуванням промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел.

Згідно Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 18.03.1999 р. N 33 при здійсненні промислу водних живих ресурсів користувачі зобов'язані:

- здійснювати промисел згідно з Правилами, Режимами рибальства та іншими вимогами законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів , не перевищувати обсяги вилучення виділених їм квот водних живих ресурсів (п.п. 6.1.1 Правил);

- на кожному судні, ланці, дільниці, бригаді тощо вести промисловий журнал встановленої форми, а також мати документи, які підтверджують законність вилучення (промисловий квиток, талон) і здачі (квитанція) водних живих ресурсів (п.п. 6.1.2 Правил).

Згідно п.п. 9.13.1 Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 18.03.1999 р. N 33 користувачам водних живих ресурсів забороняється здійснення промислу виробничими підрозділами користувача (ланки, дільниці, бригади тощо) на суднах, що не призначені для здійснення промислу, та (або) без наявності в рибалок, відповідальних за вилучення, промислових квитків, талонів, журналів обліку вилучених водних живих ресурсів (промислових журналів), а в інших рибалок, які здійснюють вилучення водних живих ресурсів у зазначених підрозділах користувача, посвідчень рибалок.

Згідно п. 33 Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 992 добування (вилов) водних біоресурсів здійснюється безпосередньо на місці лову за наявності:

- копії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах);

- промислового журналу та додатка до нього;

- посвідчення рибалки, яке видає йому користувач водних біоресурсів, крім членів екіпажів риболовних суден, що підлягають нагляду класифікаційного товариства;

- програми проведення науково-дослідного, науково-промислового, дослідно-конструкторського, контрольного вилову, вилову з метою отримання біологічного матеріалу для штучного відтворення їх запасів та здійснення аквакультури, подальшого відтворення.

Згідно п.п. 35, 36 вказаного Порядку у разі відсутності відповідального за вилов водних біоресурсів добування (вилов) водних біоресурсів забороняється. Відповідальний за вилов водних біоресурсів зобов'язаний:

- виконувати вимоги цього Порядку, програми проведення дослідного вилову водних біоресурсів;

- дотримуватися режимів територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а в разі здійснення промислу - правил рибальства та режимів промислу;

- забезпечувати належний рівень ведення промислового журналу, облік, зберігання, транспортування, а також здавання добутих (виловлених) водних біоресурсів на рибоприймальний пункт.

Порядок видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання зазначеного дозволу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 801 визначає процедуру видачі суб'єктам господарювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання дозволу.

Виходячи з правового аналізу даних норм можна стверджувати, що законодавець розрізняє видачу дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) та наявність копії такого дозволу безпосередньо на місці добування (вилову) водних біоресурсів.

Судом встановлено, що ТОВ "ШТИЛЬ" має дозвіл № 006 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) від 26 травня 2017 р., виданий Управлінням Державного агентства рибного господарства у Чернігівській області, а ОСОБА_1 являється рибалкою ТОВ "ШТИЛЬ".

Судом встановлено, що під час складання вказаного протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 при собі не мав копію дозволу № 006 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) від 26 травня 2017 р., що є порушенням п. 33 Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 992.

В той же час, адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП настає за рибальство із застосуванням промислових знарядь лову особами, які (ВЗАГАЛІ) не мають дозволу на промисел на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), а не за відсутність копії такого виданого дозволу безпосередньо на місці добування (вилову) водних біоресурсів, тобто ОСОБА_1, як рибалка ТОВ "ШТИЛЬ", яке має дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) не може нести відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП за відсутність копії такого дозволу безпосередньо на місці добування (вилову) водних біоресурсів.

Крім того, відсутність відповідального за добування (вилов) водних біоресурсів хоча і є порушенням п.п. 35, 36 Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 992, але не підпадає під визначення "грубе порушення правил рибальства" за яке настає адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП.

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Одним із європейських стандартів є принцип «nulla poena sine lege» (ніякого покарання без закону), закріплений у ч.1 ст.7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р..

Враховуючи наведене в сукупності, суд вважає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 85 КУпАП підлягає закриттю по п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 247, 283-285, 287, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 85 КУпАП відносно ОСОБА_1 за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня її винесення до ЧЕРНІГІВСЬКОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ через Ріпкинський районний суд Чернігівської області.

Суддя В.Б. Сташків