Постанова від 10.01.2019 по справі 225/63/19

Єдиний унікальний номер № 225/63/19

Провадження № 3/225/113/2019

Дзержинський міський суд Донецької області

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 січня 2019 року м. Торецьк

Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Челюбєєв Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Торецького відділення поліції Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, непрацюючого, зареєстрованого і проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: вул.ЮностіАДРЕСА_1,

за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 28.12.2018 о 16 год. 00 хв., знаходячись за місцем свого проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, в ході сварки зі своєю свекрухою ОСОБА_2, висловлювалася в адрес останньої нецензурною лайкою та погрожувала фізичною розправою, тим самим вчинила психічне насильство в сім'ї.

В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, в судовому засіданні вину в інкримінованому їй правопорушенні визнала повністю, щиро кається. Суду зауважила, що вона тільки висловлювала в адрес своєї свекрові нецензурну лайку без висловлювання погроз фізичної розправи та застосування фізичної сили.

Проте, потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що її невістка ОСОБА_1 не лише висловлювала в її адресу нецензурну лайку, а й застосувала до неї фізичну силу, внаслідок чого на її тілі є численні тілесні ушкодження.

Вислухавши пояснення всіх учасників справи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність, зокрема за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Судом був досліджений протокол про адміністративне правопорушення серії ГП № 220371 від 29.12.2018, згідно з яким ОСОБА_1 28.12.2018 о 16 год. 00 хв., знаходячись за місцем свого проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, в ході сварки зі своєю свекрухою ОСОБА_2, висловлювалася в адрес останньої нецензурною лайкою та погрожувала фізичною розправою, тим самим вчинила психічне насильство в сім'ї.

В той же час суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у даному випадку, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Суд також повинен з'ясувати чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, тощо.

Із системного аналізу діючого законодавства України про адміністративні правопорушення вбачається, що адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Так, з матеріалів адміністративного правопорушення вбачається, що потерпіла ОСОБА_2 в своїх письмових поясненнях поліцейському Торецького відділення поліції зазначила, що її невістка ОСОБА_1, будучи в стані алкогольного сп'яніння, не лише висловлювалася на її адресу нецензурною лайкою, а й спричинила фізичний біль.

Проте, при розгляді матеріалів за заявою ОСОБА_2 та прийнятті рішення про направлення до суду матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, даний факт працівниками Торецького відділення поліції залишився поза увагою.

Таким чином, обставини встановлені під час дослідженні матеріалів справи про адміністративне правопорушення виходять за межи відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 173-2

КУпАП, оскільки в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки кримінального правопорушення.

Згідно положень ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

При цьому, закон не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору чи органу досудового розслідування суд з достовірністю встановив усі елементи складу злочину. Для ініціювання питання про проведення досудового розслідування достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.

Також, направляючи справу для проведення досудового розслідування, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію його діянь, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.

На підставі викладеного, керуючись ст. 253, ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України "Про судовий збір", із змінами, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 направити начальнику слідчого відділення Торецького ВП Бахмутського ВП ГУНП в Україні в Донецькій області, для вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань і проведення досудового розслідування.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Є.В. Челюбєєв