10 січня 2019 р. № 1440/2473/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 ОСОБА_2, АДРЕСА_1 ОСОБА_3, АДРЕСА_1 ОСОБА_4, АДРЕСА_1 ОСОБА_5, АДРЕСА_2 ОСОБА_6, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів:Фермерське господарство "ЧУХРІЯ", вул. Центральна, 162, с. Тридуби, Кривоозерський район, Миколаївська область, 55140
про:визнання неправомірними відмов від 18.09.2018 № Ч-8058/0-4991/0/20-18-СГ, від 17.09.2018 №Ч-8060/0-4982/0/20-18-СГ, від 17.09.2018 №М-8059/0-4976/0/20-18-СГ, від 18.09.2018 № Т-8061/0-4992/0/20-18-СГ, від 18.09.2018 № Т-8062/0-4990/0/20-18-СГ і від 18.09.2018 № Т-8063/0-4993/0/20-18-СГ; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач 1), ОСОБА_2 (надалі - позивач 2), ОСОБА_3 (надалі - позивач 3), ОСОБА_4 (надалі - позивач 4), ОСОБА_5 (надалі - позивач 5) і ОСОБА_6 (надалі - позивач 6) звернулися до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:
визнати неправомірними відмови Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) від 17.09.2018 № Ч-8060/0-4982/0/20-18-СГ, № М-8059/0-4976/0/20-18-СГ та від 18.09.2018 № Ч-8058/0-4991/0/20-18-СГ, № Т-8061/0-4992/0/20-18СГ, № Т-8062/0-4990/0/20-18-СГ, № Т-8063/0-4993/0/20-18-СГ у наданні дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, орієнтовною площею 3,95 га, в межах Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області за рахунок земельних ділянок, які надані у постійне користування голові фермерського господарства «ЧУХРІЯ» ОСОБА_1;
зобов'язати Управління надати дозволи позивачам на розробку проектів землеустрою земельної ділянки, орієнтовною площею 3,95 га, в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області за рахунок земельної ділянки площею 35,0 га, яка надана у постійне користування голові фермерського господарства «ЧУХРІЯ» ОСОБА_1, на підставі Державного акта серії І-МК № 008509 від 25.03.1996.
В якості третьої особи позивачі вказали фермерське господарство «ЧУХРІЯ» (надалі - третя особа).
В обґрунтування позовних вимог позивачі вказали, що відповідач, в порушення норм Земельного кодексу України, за відсутності підстав для відмови, не задовольнив клопотання позивачів про надання відповідних дозволів. На думку позивачів, прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача надати дозволи гарантуватиме остаточне вирішення спору.
У відзиві на позовну заяву (ар. с. 66-72) Управління вказало, що, відмовляючи позивачам у наданні дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, воно керувалося нормами Земельного кодексу України. Відмови були мотивовані тим, що на графічних матеріалах, доданих до заяв, зазначено масив, а не бажані місця розташування земельних ділянок, що суперечить вимогам статті 123 Земельного кодексу України. Крім того, відповідач зауважив, що задоволення судом позову в частині зобов'язання надати дозвіл буде втручанням суду у дискреційні повноваження адміністративного органу.
Третя особа письмових пояснень не подала.
Дослідивши письмові докази, суд
Позивачі є членами фермерського господарства «ЧУХРІЯ», що підтверджується статутом (ар. с. 30-34). Відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії І-МК № 008509 від 25.03.1996 (надалі - Державний акт, ар. с. 29), засновнику та голові фермерського господарства - ОСОБА_1 належить право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0 га в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території Тридубівської сільської ради народних депутатів.
Як вказано у протоколі загальних зборів фермерського господарства «ЧУХРІЯ» від 15.08.2018 № 2, позивачі вирішили: «…погодитися з пропозицією голови ФГ «ЧУХРІЯ» щодо розпаювання земель ФГ «ЧУХРІЯ» та розпочати процедуру розпаювання земель господарства…» (ар. с. 35).
15.08.2018 позивачі звернулись до Управління з відповідними заявами (ар. с. 37-42), в яких просили: «…надати дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в розмірі 3,95 га для ведення фермерського господарства, що не перевищує середнього розміру земельної частки (паю) в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області та передати земельну ділянку у власність, як члену фермерського господарства «ЧУХРІЯ», із земельної ділянки загальною площею 35,0 га, за межами населеного пункту на території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області, що надана у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 на підставі державного акту на право постійного користування землею від 25.03.1996 серії І-МК № 008509, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 75». До заяв позивачі додали: копії паспортів, копії довідок про присвоєння ідентифікаційних кодів, засвідчені копії Державного акту, копії статуту ФГ «ЧУХРІЯ», копії виписок з ЄДР юридичних осіб, копії протоколу загальних зборів членів ФГ «ЧУХРІЯ» від 15.08.2018 № 2, копії довідки відділу у Кривоозерському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 03.08.2018 № 26/174-18, копії викопіювання, нотаріально засвідчену згоду на виділення користувачем земельної ділянки.
Управління листами від 17.09.2018 № Ч-8060/0-4982/0/20-18-СГ, № М-8059/0-4976/0/20-18-СГ та від 18.09.2018 № Ч-8058/0-4991/0/20-18-СГ, № Т-8061/0-4992/0/20-18СГ, № Т-8062/0-4990/0/20-18-СГ, № Т-8063/0-4993/0/20-18-СГ (ар. с. 43-48) повернуло позивачам надані ними матеріали, оскільки «…на графічних матеріалах доданих до заяв, зазначено масив, а не бажане місце розташування земельної ділянки, що суперечить вимогам статті 123 Земельного кодексу України».
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Як вказано у частині четвертій статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Цією нормою заборонено вимагати додаткові матеріали та документи.
Як вказано у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд констатує, що Управління не виконало обов'язок щодо розгляду заяв позивачів. Листи не є мотивованою відмовою у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки, виходячи з їх змісту, відповідач заяви позивачів не розглянув, про що свідчать слова: «… Головне управління повертає надані матеріали.». Доводи, викладені у листах, про те «…що на графічних матеріалах доданих до заяв, зазначено масив, а не бажане місце розташування земельної ділянки …», спростовуються змістом заяв та доданих до них документів.
З урахуванням викладеного суд встановив, що відповідач не відмовив у наданні дозволів (як вказано у позові), а допустив протиправну бездіяльність, оскільки, в порушення вимог Земельного кодексу України, у визначений строк не надав позивачам ані дозволи на розроблення проекту землеустрою, ані мотивовані рішення про відмову у наданні таких дозволів.
Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання судом бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З урахуванням цього, суд дійшов висновку, що ефективним способом судового захисту є зобов'язання Управління надати позивачам дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 262, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_3) ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_4) ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_5) ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_6) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_1 від 15.08.2018 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
3. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_2 від 15.08.2018 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_3 від 15.08.2018 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
5. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_4 від 15.08.2018 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
6. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_5 від 15.08.2018 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
7. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що полягає у нерозгляді по суті заяви ОСОБА_6 від 15.08.2018 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
8. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
9. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
10. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
11. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
12. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_5 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
13. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_6 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства, площею 3,95 га, що не перевищує розміру земельної частки (паю) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташовану в межах території Тридубівської сільської ради Кривоозерського району Миколаївської області.
14. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
15. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області у місячний строк з дня набрання рішенням у справі законної сили подати звіт про його виконання.
16. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80 грн. сплачений платіжною квитанцією від 03.10.2018 № 0.0.1149882839.1.
17. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) судовий збір в сумі 704,80 грн. сплачений платіжною квитанцією від 03.10.2018 № 0.0.1149883618.1.
18. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_3) судовий збір в сумі 704,80 грн. сплачений платіжною квитанцією від 03.10.2018 № 0.0.1149884319.1.
19. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_4) судовий збір в сумі 704,80 грн. сплачений платіжною квитанцією від 03.10.2018 № 0.0.1149885069.1.
20. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_5) судовий збір в сумі 704,80 грн. сплачений платіжною квитанцією від 03.10.2018 № 0.0.1149885799.1.
21. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_6) судовий збір в сумі 704,80 грн. сплачений платіжною квитанцією від 03.10.2018 № 0.0.1149887550.1.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна