справа №1340/5007/18
26 грудня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак О.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Тодоровича О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про зобов'язання здійснити перерахунок індексації страхової виплати, -
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, в якому просить суд зобов'язати усунути порушення прав та вимог чинного законодавства, шляхом проведення з 01.09.2017 перерахунку індексації страхової виплати ОСОБА_3 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з врахуванням механізму проведення індексації за якими проводилась індексація страхової виплати у серпні 2017 року.
Ухвалою від 30.10.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 28.11.2018 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою від 28.11.2018 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розмір страхової виплати позивача зменшився за рахунок зменшення розміру індексації щомісячної страхової виплати, яку провели на підставі листа Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 13.11.2015 №1461-08-2, згідно з яким, якщо потерпілий на виробництві отримує пенсію, то для проведення індексації щомісячних страхових виплат необхідно мати інформацію від органів Пенсійного фонду України щодо підвищення її розміру. Проте, позивач вважає, що лист виконавчої дирекції Фонду не є нормативно-правовим актом, а тому не є обов'язковим для виконання відповідачем.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що у зв'язку з тим, що позивач своєчасно не повідомив відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Червонограді Львівської області про збільшення розміру пенсії, індексація Відділенням нараховувалась неправильно. Відповідач зазначає, що такий перерахунок індексації здійснювався у відповідності до п.5 Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Також зазначає, що такий перерахунок здійснювався на виконання листа виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 13.11.2015 №1461-08-2.
Представник позивача 20.11.2018 подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначає, що відповідач індексацію щомісячної страхової виплати провів з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив 28.11.2018, в якому зазначає, що за результатами перерахунку індексації в жовтні 2017 року позивач отримав виплату у розмірі 1740,49 грн., з яких 1582,08 грн. щомісячна страхова виплата за вересень 2017 року та 158,41 грн. індексації щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року. Відповідно у листопаді, грудні 2017 року позивач отримав такі ж самі суми щомісячної страхової виплати. Також зазначає, що на виконання п.10 Порядку №1078 позивачу першочергово здійснено індексацію щомісячної страхової виплати, адже Червоноградське відділення не здійснювало індексацію виплат після проведення органами Пенсійного фонду індексації пенсії, а інформація органів Пенсійного фонду України про розмір пенсії взята до уваги на виконання п.5 Порядку №1078 з метою визначення базового місяця для проведення індексації.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 отримує страхові виплати та станом на 31.12.2016 розмір щомісячної страхової виплати йому становив 1068,28 грн.
Розмір страхової виплати позивача протягом період січня-серпня 2017 року становив:
- січень 2017 року - 1280,00 грн.
- лютий 2017 року - 1280,00 грн.
- березень 2017 року - 1582,08 грн.
- квітень 2017 року - 1582,08 грн.
- травень 2017 року - 1582,08 грн.
- червень 2017 року - 1582,08 грн.
- липень 2017 року - 1582,08 грн.
- серпень 2017 року - 1582,08 грн.
Станом на 30.09.2017 розмір щомісячної виплати становив 1582,08 грн. та сума індексації 496,44 грн.
Позивач звернувся до Червоноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області з усним зверненням щодо надання роз'яснення з приводу зменшення у жовтні 2017 року страхової виплати.
08.11.2017 відповідач листом №107-02-107/11 повідомив позивача про те, що відділенням Фонду не здійснено виплату індексації щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року, оскільки працівниками відділення Фонду на час виплати щомісячної страхової виплати проводився перерахунок індексації щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року з урахуванням розміру пенсії за період з липня 2015 року по листопад 2016 року.
Відповідач також повідомив позивача про те, що листом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 12.10.2017 №2.4-17-822 зобов'язано негайно здійснити перерахунок індексації щомісячних страхових виплат з урахуванням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
До перерахунку індексації щомісячної страхової виплати позивач отримував виплату у розмірі 2078,52 грн., в тому числі 1582,08 грн. щомісячна страхова виплата та індексації щомісячної страхової виплати 496,44 грн.
10.10.2017 ОСОБА_3 виплачено 1582,08 щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року та за результатами перерахунку 18.10.2017 виплачено індексацію щомісячної страхової виплати за вересень 2017 року у розмірі 158,41 грн.
14.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати відповідь щодо зняття йому індексації за вересень і до кінця поточного 2017 року.
18.12.2017 відповідач листом №144-02-1/М повідомив позивача, що у зв'язку з отриманням відділенням Фонду у вересні 2017 року довідки з Пенсійного фонду про розмір пенсії ОСОБА_3 за період з липня 2015 року по листопад 2016 року, відділенням Фонду здійснено перерахунок індексації страхової виплати за вересень 2017 року з врахуванням розміру підвищення пенсії за вказаний період.
Такий перерахунок індексації щомісячної страхової виплати здійснено у відповідності до вимог п. 5 Порядку 1078.
18.02.2018 відповідачу направлено адвокатський запит від 18.02.2018 №325 щодо надання інформації про розмір виплат ОСОБА_3
26.02.2018 відповідач листом №583-03-1 надав позивачу відповідь на адвокатський запит, в якому повідомив, що листом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 12.10.2017 №2.4-17-822 зобов'язано негайно здійснити перерахунок індексації щомісячних страхових виплат з урахуванням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ст. 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 № 16/98-ВР (далі - Основи законодавства) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Згідно з ст. 4 Основ законодавства залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України.
Відносини, що виникають за зазначеними у ч. 1 вказаної статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до Основ законодавства.
За пенсійним страхуванням згідно зі ст. 25 Основ законодавства надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених п. 4 вказаної статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів, пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з п. 4 ст. 25 Основ законодавства за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до частини 1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-ХIV (далі - Закон України №1105-ХIV) передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які згідно із Законом Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Частиною 3 ст. 35 Закону України №1105-ХIV визначено, що підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Індексація щомісячних страхових виплат здійснюється згідно із Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХII ( далі - Закон України № 1282-ХII).
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.
Згідно з п.1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації ,яким встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Пунктом 5 Порядку № 1078 (в редакції, що діє станом на вересень 2017 року) передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 вказаного Порядку.
Таким чином, відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення пенсії у особи, яка одночасно отримує і пенсію і щомісячну страхову виплату, в місяці зростання пенсії, сума індексації страхових виплат має зменшуватись на суму підвищення пенсії.
Суд встановив, що у зв'язку з отриманням відділенням Фонду у вересні 2017 року довідки з Пенсійного фонду про розмір пенсії ОСОБА_3 пенсії за період з липня 2015 року по листопад 2016 року відділенням Фонду здійснено перерахунок індексації страхової виплати за вересень 2017 року з врахуванням розміру підвищення пенсії за вказаний період.
Суд вважає, що такий перерахунок індексації страхових виплат проведено у вересні - грудні 2017 року протиправно та необґрунтовано, без дотримання п.5 Порядку №1078, оскільки підвищення пенсії у позивача відбулось у липні 2015 року та у листопаді 2016 року, а тому згідно з п.5 Порядку №1078 сума індексації в таких місяцях - липні 2015 року та листопаді 2016 року має визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а не у вересні - грудні 2017 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести з 01.09.2017 перерахунок індексації страхової виплати ОСОБА_3 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з врахуванням механізму проведення індексації за якими проводилась індексація страхової виплати у серпні 2017 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Зобов'язати управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області провести з 01.09.2017 перерахунок індексації страхової виплати ОСОБА_3 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових коштів, населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з врахуванням механізму проведення індексації за якими проводилась індексація страхової виплати у серпні 2017 року.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 08.01.2019.
Суддя А.Г. Гулик