09 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3053/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної ради у м. Кропивницькому про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної ради у м. Кропивницький про відмову в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01 травня 2018 року з тих підстав, що площа її будинку більша 200 кв. м., оформлене у формі "Повідомлення про призначення субсидії, на ЖКП до особової справи №162201" від 24 липня 2018 року, протиправним.
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної ради у м. Кропивницький призначити ОСОБА_1 житлову субсидію з оплати житлово-комунальних послуг з 01 травня 2018 року у розмірі, встановленому чинним законодавством.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на протиправність оскаржуваного рішення відповідача, оскільки, на думку позивача, при визначенні підстави для призначення чи відмови в призначені їй субсидії з підстав, зазначених в ч.1 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, необхідно керуватись не загальною площею індивідуального житлового будинку, а загальною площею житлового приміщення, яке входить до складу індивідуального житлового будинку. При цьому, зазначала, що з свідоцтва про право власності від 30.12.2013 вбачається, що їй належить індивідуальний житловий будинок, загальною площею 210 кв.м., з них загальна житлова площа складає всього 68,4 кв.м.. Також, зазначала, що, з огляду на п.В5 Правил підрахунку площі квартири у житловому будинку і гуртожитку, площі житлового будинку, площі приміщень, площі забудови, будівельного об'єму, поверховості житлового будинку та перелік обов'язкових техніко-економічних показників, які є додатком В до Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005, якими встановлено що площа горищ і технічних поверхів та підвалів до площі будинку не включається. Тому, на думку позивача, відповідач не вірно визначив площу житлових приміщень в належному їй будинку, наслідком чого стало прийняття протиправного рішення про відмову в наданні їй субсидії.
У встановлений судом строк відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.19-20), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що відповідно до п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329) позивач не мала права на отримання субсидії, оскільки, згідно реєстру прав власності на нерухоме майно загальна площа будинку, яким володіє позивач, становить 211,60 кв.м..
В судове засідання сторони не з'явилися, подавши до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с.21, 29).
Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.3 ст.194, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами у справі, що позивач перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної ради у м.Кропивницький та отримувала субсидію за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно НОМЕР_2 від 30.12.2013 ОСОБА_1 є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).
24 липня 2018 року відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01 травня 2018 року, оформлене у формі "Повідомлення про призначення субсидії, на ЖКП до особової справи №162201" (а.с.8).
В обґрунтування відмови позивачу в призначенні субсидії відповідач в оскаржуваному рішенні посилався на те, що площа будинку, власником якого є ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1, є більшою за 200 кв. м..
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329) (далі - Положення №848).
Відповідно до п.1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Згідно із п.2 Положення №848 в редакції постанови №329, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Приписами п.3 вказаного Положення передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Відповідно до п.5 Положення №848 в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.
До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать: особи, які не досягли повноліття; громадяни, які отримують пенсію за віком або по інвалідності; громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю; громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства. Конкретні розміри загальної площі, на яку призначається житлова субсидія (з урахуванням понаднормової), зазначаються в рішенні комісії.
У разі призначення житлової субсидії особам, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива не нараховуються протягом періоду отримання житлової субсидії, крім випадку, коли пільговиками є члени сім'ї особи із складу домогосподарства, які не проживають за адресою домогосподарства.
Інформація про зазначених осіб подається управителям або об'єднанням, виконавцям комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Пунктом 6 Положення №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329, станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено перелік умов, за наявності яких, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період).
Так, відповідно до пп.1 п.6 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).
Таким чином, наведеною нормою встановлено вичерпний перелік підстав, наявність яких свідчить про відсутність у власника житла права на призначення йому житлової субсидії.
Однією з таких підстав є перевищення загальної площі індивідуального будинку 200 кв. метрів.
В той же час, згідно із п.7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.
Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що площа житлового будинку АДРЕСА_1, власником якого є ОСОБА_1, становить 210 кв.м., про що свідчить копія свідоцтва про право власності НОМЕР_2 від 30.12.2013 (а.с.9).
Доказів визнання недійсним даного свідоцтва про право власності або ж оскарження відомостей, внесених в дане свідоцтво сторонами суду не надано.
Крім того, суду не надано доказів наявності у відповідача, як державного органу, повноважень щодо визначення площі житлового приміщення при вирішенні питання щодо призначення житлової субсидії, що свідчить про необґрунтованість та безпідставність посилань позивача щодо неправильного визначення відповідачем площі будинку АДРЕСА_1, який належить позивачу на підставі права власності.
Таким чином, досліджуючи спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, згідно чинного, станом на час виникнення спірних правовідносин, законодавства України, не була наділена правом щодо призначення їй з 01 травня 2018 житлової субсидії.
Крім того, суд зазначає, що як вбачається із «Повідомлення про призначення субсидії, на ЖКП до особової справи №162201» від 24 липня 2018 року, опалювальна площа житлового будинку АДРЕСА_1, становить 193,60 кв.м (а.с.8).
При цьому, суд звертає увагу на те, що з 01.10.2018 підпункт 1 пункту 6 Положення №848 викладено в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 р. №841, яка застосовується з 01.10.2018 р.. Згідно змісту якого житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що особовий рахунок було розділено до 1 травня 2018 р. і опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку). Що свідчить про можливість виникнення у позивача права на призначення їй житлової субсидії, починаючи з 01.10.2018.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довела обставин, які б свідчили про порушення її прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем у встановленому законом порядку та з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, сума сплаченого позивачем судового збору відшкодуванню не підлягає. Про наявність інших судових витрат сторонами не повідомлено.
Керуючись ст.ст.132, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної ради у м. Кропивницькому (25013, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 11, ЄДРПОУ: 03197635) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина