ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"10" січня 2019 р. справа № 347/2029/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Річківської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення виконкому Річківської сільської ради від 27.03.2007 року,-
26.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до Косівського районного суду Івано-Франківської області із позовом до Річківської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення виконкому Річківської сільської ради від 27.03.2007.
Ухвалою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 27.10.2017 відкрито провадження у справі.
Ухвалою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 14.11.2017 призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Косівського районного суду від 11.12.2018 клопотання адвоката Андрусяк Г.В. задоволено. Справу № 347/2029/17 (провадження № 2а/347/4/18) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Річковської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення виконкому Річківської сільської ради від 27.03.2007 передано на розгляд Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Вказана адміністративна справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 08.01.2019 року.
З 15 грудня 2017 року набрали чинності зміни до Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до пункту 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно пункту 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Судом встановлено, що ухвалою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 27.10.2017 року (до набрання чинності змін до КАСУ від 15.12.2017) відкрито провадження у справі № 347/2029/17 за позовом ОСОБА_1 до Річківської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення виконкому Річківської сільської ради від 27.03.2007.
Суд звертає увагу на те, що в чинній редакції КАС України відсутня така підстава для передачі адміністративної справи до іншого суду як порушення правил предметної підсудності.
Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
В той же час, частиною 3 статті 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відтак, суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутній спір щодо підсудності, оскільки чинним процесуальним законодавством чітко врегульовано, що така справа підлягає до розгляду судом, яким було відкрито провадження у справі до 15.12.2017, яким є Косівський районний суд Івано-Франківської області, що виключає можливість розгляду цієї справи Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
Згідно пункту 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза "встановленого законом" викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
В даному випадку нормами, які регулюють діяльність місцевих загальних судів як адміністративних судів, є положення пунктів 10, 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року).
При цьому, суд зазначає, що у випадку розгляду справи № 347/2029/17 Івано-Франківським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, що гарантується статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також суд зазначає, що у постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 у справі № 876/1338/18 встановлено, що позовні заяви та справи, які надійшли та перебувають у провадженні суду не підлягають передачі до іншого суду у зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року та встановленням нових правил розмежування юрисдикції окружних адміністративних судів і місцевих загальних судів.
Таким чином, даний адміністративний спір підлягає розгляду Косівським районним судом Івано-Франківської області відповідно до пунктів 10, 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України в редакції від 15 грудня 2017 року, і який в даній справі є повноважним судом, в розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Керуючись статтями 171, 248, 294, 295, пунктом 12 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя:
Адміністративну справу № 347/2029/17 за позовом ОСОБА_1 до Річківської сільська ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання недійсним рішення виконкому Річківської сільської ради від 27.03.2007 року передати на розгляд до Косівського районного суду Івано-Франківської області.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя Шумей М.В.