Рішення від 04.12.2018 по справі 280/4130/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2018 року (о 09 год. 15 хв.)Справа № 280/4130/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.01.2016 з урахуванням ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та директиви Міністерства Оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 з урахуванням посадового окладу у розмірі 1 140,00 грн. у складі грошового забезпечення.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що позивач проходив службу на посаді начальника групи 621 Головного військового представництва Міністерства оборони України та був звільнений у запас, на даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує на те, що після звільнення позивача з військової служби змінилось, в бік збільшення, грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме з 01.08.2011 відповідно до вимог директиви МО України від 20.07.2011 №Д-322/1/06 встановлено нові посадові оклади військовослужбовцям 621 Головного військового представництва МО України, тобто відбулось збільшення посадових окладів відповідних категорій військовослужбовців Збройних Сил України з 1 085,00 грн. до 1 140,00 грн., у зв'язку з чим позивач вважає, що має право на проведення перерахунку пенсійних виплат. Вказує, що для проведення перерахунку пенсійних виплат позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, проте, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає відмову протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України, у зв'язку із чим просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії та виплату заборгованості по пенсії з 01.01.2016.

Ухвалою судді від 05.10.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Перше судове засідання призначене на 29 жовтня 2018 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 17 жовтня 2018 року на адресу суду надав відзив (вх. №32924), у якому, зокрема, пояснює, що постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 покладено обов'язок оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії на уповноважені структурні підрозділи міністерств, відомств. Зауважує, що вказані органи надають до управлінь Пенсійного фонду необхідні для призначення (перерахунку) пенсії документи (зокрема довідку про розмір грошового забезпечення). Вказує, що до відповідача не надходило жодного повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії з нового посадового окладу в розмірі 1 140,00 грн., що свідчить про те, що відповідачем не вчинялось жодних протиправних дій. Також наголошує, що з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до Довідки ЗОВК від 19.03.2018, в якій розмір посадового окладу зазначено 5 070,00 грн., що є значно вище ніж 1 140,00 грн., а тому перерахунок пенсії з розміру посадового окладу 1 140,00 грн. значно погіршить становище пенсіонера, оскільки розмір пенсії зменшиться. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

07.09.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та з урахуванням директиви Міністерства оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06, з урахуванням нового підвищеного розміру посадового окладу.

Проте, листом від 20.09.2018 № 1941/К-9 відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача, оскільки грошове забезпечення, яке зазначене у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.06.2012 повністю враховано у складі пенсійної виплати у вигляді підвищення згідно з постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012, розмір якого з 01.01.2013 складав 720,75 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262).

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 2 ст. 63 Закону №2262 визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведених норм права, підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-IV «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до приписів п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» посадовий оклад входить до складу грошового забезпечення.

Пунктом п. 5.1 цієї Постанови надано право Міністру оборони установлювати посадові оклади військовослужбовцям згідно схем розмірів посадових окладів.

Порядок реалізації наданого права регламентовано наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», який зареєстровано в Міністерстві юстиції 11 листопада 2008 року за №9/14700.

Директивою Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 військовослужбовцям військових представництв Міністерства оборони України підвищено посадові оклади.

На підставі Директиви Міністра оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 відбулася фактична зміна посадового окладу з 1 085 гривень до 1 140 гривень, отже у позивача відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виникли підстави для перерахунку пенсії.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноваженим органом Міністерства оборони України - Запорізьким обласним військовим комісаріатом надано довідку від 15.06.2012 №62065 про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 01.04.2012, що саме відповідачем визнано у листі від 20.09.2018 №1941/К-9.

Всі складові грошового забезпечення носять постійний системний характер і є його невід'ємною частиною, є обов'язковими при розрахунку пенсії. Тобто розрахунок пенсії з врахуванням підвищеного розміру посадового окладу в розмірі 1 140,00 грн. має проводитись з врахування інших складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством з пенсійного забезпечення та довідкою Запорізького ОВК від 15.06.2012 №62065, тобто у складі грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем не доведено правомірність відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, у зв'язку із чим, суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок пенсії через зміну розміру одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно із ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Роз'яснення вказаної норми наведено в рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999, зі змісту якого слідує, що ч.1 ст.58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Так, 15 липня 2017 року Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» №614-VIII, яким внесено зміни до статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме доповнено частиною третьою такого змісту:

«Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2017 №614-VIII набув чинності з 01.01.2016.

Тобто, лише з 01.01.2016 на законодавчому рівні закріплено положення щодо того, що перерахунок пенсій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що з урахування принципу незворотності дії Закону у часі, положення ч.3 ст.51 Закону №2262 розповсюджуються на спірні правовідносини починаючи з 01.01.2016, а відтак і обов'язок перерахунку та виплати пенсії позивачу, у зв'язку із зміною розміру виду грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, виникає у ГУ ПФУ в Запорізькій області саме з 01.01.2016.

Щодо посилання представника відповідача у відзиві на те, що позивачем пропущено шести місячний строк звернення до адміністративного суду, у зв'язку із чим позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 30.02.2018 повинні бути залишені без розгляду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено з матеріалів справи позивач дізнався про порушення його прав з листа ГУ ПФУ в Запорізькій області від 20.09.2018 № 1941/К-9, яким позивачу відмовлено у проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 виходячи з розміру посадового окладу 1 140,00 грн.

За приписами ч. 3 ст. 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, у разі якщо перерахунок пенсії у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В даному випадку, під час судового розгляду адміністративної справи встановлено, що перерахунок пенсії не було проведено у встановлений строк не з вини позивача, у зв'язку з чим перерахунок пенсії повинен проводитись з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку із задоволених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Запорізькій області відповідно до розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 242-246, 250, 255, 295, 297, 382 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 204900012) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.01.2016 з урахуванням ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та директиви Міністерства Оборони України від 30.07.2011 №Д-322/1/06 з урахуванням посадового окладу у розмірі 1 140,00 грн. у складі грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак