Постанова від 28.09.2009 по справі 2а-2252/09

справа № 2а - 2252/09

ПОСТАНОВА

І М' Я М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2009 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області у складі :

головуючого - судді : Філіпенко Л.П.

при секретарі : Щербак А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит про перерахунок пенсії та відшкодування недоплати по пенсії

ВСТАНОВИВ:

21 серпня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит ( далі УПФУ), в якому посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачеві була призначена пенсія у зв'язку із встановленням інвалідності. 10 серпня 2009 року він звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії оскільки згідно ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-Х11 розмір пенсії для інвалідів, відносно яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче по 3 групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком та відповідно до ст.50 вищевказаного Закону, додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю складає 50 % мінімальної пенсії за віком. 14 серпня 2009 року позивач отримав рішення УПФУ за № 95, якою йому було відмовлено в перерахунку пенсії.

Позивач вважає відмову відповідача в перерахунку йому пенсії такою, що порушує його конституційні права, просить суд визнати противоправними дії УПФУ в частині відмови йому в перерахунку пенсії позивачеві, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії з 01 серпня 2009 року з урахуванням положень ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенси за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.

У судове засіданні позивач, та його представник ОСОБА_2 не з'явилися, просить розглянути справу за їх відсутністю, позовни вимоги підтримують у повному обсязі (а.с. 11,21).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився надав заперечення проти позову де просив розглянути справу за його відсутності. У запереченнях посилається на те, що дійсно позивач є інвалідом 3 групи від захворювання, яке пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (інвалідність встановлено безстроково). З 01.01.2008р. по 04.08.2009р. позивач, згідно з особистою заявою, отримував пенсію за віком на загальних підставах згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. З 05.08.2009р., згідно з особистою заявою, переведений на пенсію по інвалідності 3 групи згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. 10.08.2009р. ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Рішенням № 95 від 14.08.2009р. в перерахунку пенсії позивачу відмовлено.

В обґрунтування правильності дій управління поясняє:

Відповідно до статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому заявник звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Згідно з Постановою КМУ від 28.05.2008р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (набрала чинності з 22.05.2008р.) встановлено що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” інвалідам 3 групи виплачується у розмірі 15% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (пункт 4). Згідно пункту 6 зазначеної постанови розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р. за 2 групою інвалідності не може бути нижчою 965 гривень. З 01.07.2008р., згідно з постановою КМУ від 16.07.2008р. № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”, встановлено доплату інвалідам 2 групи - ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990р. з тим, щоб їх пенсії, без урахування надбавок на підвищень, досягали 760 грн. Розмір державної пенсії позивача доведений до зазначеного розміру. Загальний розмір пенсії позивача, з урахуванням всіх підвищень, надбавок та цільової грошової допомоги, становить 1048,30 грн. Вважає, що вимога позивача про те, що мінімальна пенсія за віком при нарахуванні пенсії на підставі статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” повинна визначатись згідно із Законами України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суперечить законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки відповідно до вимог ч.1 та 3 статті 28 зазначеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом, та застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Також зазначає, що проведення політики у сфері соціального захисту забезпечує Кабінет Міністрів (п.3 ч.1 ст.116 Конституції), а видані з цього питання постанови є обов'язковими до виконання (ст. 117 Конституції). Для призначення та перерахунку пенсій територіальні управління Пенсійного фонду України використовують комп'ютерну програму АСОПД/КОМТЕХ-W, яка створена Державним підприємством “Інформаційно-обчислювальний центр” Міністерства праці та соціальної політики України для скорочення трудомісткості підготовки пенсійної документації, виключення помилок при призначенні та перерахунку пенсій та підвищення рівня обслуговування пенсіонерів. У створенні цієї програми використані закони України та постанови КМУ. Тож управління працює з готовою комп'ютерною програмою, яка створена на базі діючого законодавства та постійно оновлюється. Тож дії управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит не можуть бути визнані незаконними. Таким чином, всі нарахування та підвищення пенсії позивачу проведені вірно та в межах коштів, виділених з Державного бюджету для виплати пенсії особам, потерпілим унаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі вищевикладеного просить відмовити позивачу в задоволенні позову(а.с.14)

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням А № 007028 (а.с. 4).

Позивачеві виплачується пенсія як особі, якій встановлена 3 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.5).

Відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК № 0009142 від 30 березня 2008 року позивачеві встановлена 3 група інвалідності безстроково (а. с. 6).

Судом встановлено, що позивач 10 серпня 2009 року звертався до УПФУ із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда 3 групи, виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії виходячи із 50% мінімальної пенсії за віком (а.с.9).

У рішенні № 95 від 10 серпня 2009 року УПФУ зазначено, що для перерахунку пенсії позивача немає законних підстав, розмір пенсії визначено згідно чинного законодавства (а.с.10).

Суд вважає таку відмову у перерахунку розміру пенсії неправомірною.

Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік », встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення на 2009 рік в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

В грудні 2008 року згідно ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність встановлено в розмірі 498 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп 2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ст. ст. 147. 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.

Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Прийняті Кабінетом Міністрів України Постанови № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, які є підзаконними актами, та які встановлюють значно менші соціальні гарантії для позивача, не можуть бути застосовані до цих правовідносин, оскільки вони діють всупереч норм статті 54 Закону України № 796-ХІІ щодо зобов'язань Кабінету Міністрів України визначити порядок виплат, а не розмір цих виплат, та всупереч імперативних норм статей 50 та 54 цього же Закону щодо визначення розмірів пенсійних виплат, які мають вищий правовий статус ніж нормативні акти Кабінету Міністрів; та всупереч статей 22 та 92 Конституції України.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

А тому суд вважає за необхідне визнати дії УПФУ щодо нарахування та виплати пенсії позивачеві противоправними , а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 1 серпня 2009 року.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 серпня 2009 року в розмірах менших, ніж передбачено ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 1 серпня 2009 року основної пенсії по інвалідності 3 групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького адміністративного апеляційного суду через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя

постанова видрукувана в дорадчій кімнаті