Постанова від 28.09.2009 по справі 2а-1877/09

справа № 2а - 1877/09

ПОСТАНОВА

І М' Я М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2009 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області у складі :

головуючого - судді : Філіпенко Л.П.

при секретарі : Щербак А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит про перерахунок пенсії та відшкодування недоплати до пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

2 липня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит (далі УПФУ) про перерахунок пенсії та відшкодування недоплати до пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В цьому позову він посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачеві була призначена пенсія у зв'язку із встановленням інвалідності. 6 травня 2008 року він звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії оскільки згідно ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-Х11 розмір пенсії для інвалідів, відносно яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче по 3 групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком та відповідно до ст.50 вищевказаного Закону, додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю складає 50 % мінімальної пенсії за віком. 6 травня 2008 року УПФУ рішенням за № 79 відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії. Позивач отримав це рішення 13 травня 2008 року. Позивач вважає відмову відповідача в перерахунку йому пенсії такою, що порушує його конституційні права, просить суд визнати незаконними дії УПФУ в частині відмови йому в перерахунку пенсії позивачеві, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії з 22 травня 2008 року, а також зробити доплату, як інваліду війни 3 групи у розмірі 200 % мінімальної пенсії перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенси за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.

В запереченнях на вимоги позивача УПФУ поясняє наступне:

ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи від захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (інвалідність встановлено безстроково), на підставі чого отримує пенсію по 3-й групі інвалідності на підставі статей 50 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII (далі - Закон). 06.05.2008р. ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Рішенням № 79 від 06.05.2008р. в перерахунку пенсії позивачу відмовлено.

В обґрунтування правильності дій управління пояснює:

Відповідно до статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому заявник звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. З 01 січня 2008 року згідно ст.54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції Закону № 107-YI від 28.12.2007р.) розмір державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р., по 3 групі інвалідності не може бути нижчим 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 01.01.2008р. згідно ст.50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції Закону № 107-YI від 28.12.2007р.) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, а саме: інвалідам 3 групи - 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп внесені з 01.01.2008р. зміни до Закону “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визнані неконституційними, тобто втратили чинність з 22.05.2008р. Згідно з Постановою КМУ від 28.05.2008р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (набрала чинності з 22.05.2008р.) встановлено що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” інвалідам 3 групи виплачується у розмірі 15% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (пункт 4); розмір державної пенсії не може бути нижче 870 грн. ( п.6).

Згідно з постановою КМУ від 16.07.2008р. № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” з 01.07.2008р. встановлено доплату інвалідам 3 групи - ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р. з тим, щоб їх пенсії, без урахування надбавок на підвищень, досягали 980 грн. Розмір державної пенсії позивача, призначеної із заробітку позивача, одержаного за роботу в зоні відчудження, у розмірі відшкодування фактичних збитків, становить 1820,13 грн. Оскільки розмір державної пенсії позивача є більшим, ніж передбачено зазначеним вище нормативним актом, перерахунок цієї пенсії не провадився.

Згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції від 18.112004р.) з 01.01.2005р. інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищуються: інвалідам 1 групи - у розмірі 400 процентів мінімальної пенсії за віком, 2 групи - 350 процентів мінімальної пенсії за віком, 3 групи - 200 процентів мінімальної пенсії за віком. В редакції Закону від 05.10.2005р., з 01.01.2006р. ці виплати становлять: інвалідам 1 групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 2 групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 3 групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які тратили працездатність.

Постановою КМУ від 03.01.2002р. № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” встановлено, що з 01.01.2002 року виходячи з 19 гривень 91 копійка проводиться розрахунок пенсії, призначеної відповідно до частини 4 статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” додаткової пенсії, під час призначення та перерахунку пенсій за цим Законом, за законами України “Про пенсійне забезпечення” та “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”. Таким чином, з 01.01.2005р. розрахунок пенсій та доплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, провадився з розрахунку 19,91 грн.

Вважає, що вимога позивача про те, що мінімальна пенсія за віком при нарахуванні пенсії на підставі статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” повинна визначатись згідно із Законами України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суперечить законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки відповідно до вимог ч.1 та 3 статті 28 зазначеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом, та застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Таким чином, всі нарахування та підвищення пенсії позивачу проведені вірно та в межах коштів, виділених з Державного бюджету для виплати пенсії особам, потерпілим унаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також зазначає, що проведення політики у сфері соціального захисту забезпечує Кабінет Міністрів (п.3 ч.1 ст.116 Конституції), а видані з цього питання постанови є обов'язковими до виконання (ст. 117 Конституції). Тож дії управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит не можуть бути визнані незаконними.

Крім того, наполягає на застосуванні при розгляді справи строку позовної давності, встановленого ст. 100 КАС України, оскільки про відмову в перерахунку пенсії позивачу було відомо 13.05.2008р. з отриманого ним рішення управління, звернення ж до суду відбулось 03.07.2009р.

На підставі вищевикладеного просит відмовити позивачу в задоволенні позову.(а.с.13-14)

У судовому засіданні

- позивач ОСОБА_1 підтримав позов, посилаючись на ті ж обставини, що і в позовній заяві,не заперечує, що 6 травня 2008 року він звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії, рішенням № 79 від 6 травня 2008 року в перерахунку пенсії йому відмовлено, копію рішення він получив 13 травня 2008 року. З відмовою згодний не був, але тому, що не було грошей заплатити адвокатові в суд з цим адміністративним позовом звернувся 2 липня 2009 року.

. - представник відповідача ОСОБА_2, яка діє за дорученням, просить суд відмовити у задоволенні вимог позивача повністю, і суду наддала пояснення, які повністю співпадають з доводами, викладеними у запереченнях.

Згідно до ч. 2 ст.71. КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази та оцінивши усі докази по справі в їх сукупності суд приходить до наступних висновків:

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК № 0016943 від 4 жовтня 2008 року ОСОБА_1 встановлена 3 група інвалідності безстроково (а. с. 4). він належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням А № 073648 (а.с. 5), йому виплачується пенсія як особі, якій встановлена 3 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.6).

Дійсно ОСОБА_1 6 травня 2008 року він звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії (а.с.2), рішенням № 79 від 6 травня 2008 року в перерахунку пенсії йому відмовлено та зазначено, що для перерахунку пенсії позивача немає законних підстав, розмір пенсії визначено згідно чинного законодавства (а.с.3), копію рішення він получив 13 травня 2008 року (а.с.13).

Суд вважає таку відмову у перерахунку розміру пенсії правомірною, оскільки згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік », встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення на 2009 рік в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

В грудні 2008 року згідно ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність встановлено в розмірі 498 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп 2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України і втратили чінність також з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, тобто 22 травня 2008 року.

Але рішення про відмову прийнято УПФУ 6 травня 2008 року , на цей час були чинніми положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Відтак, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства України на той час.

Потім, з 22 травня 2008 року ОСОБА_1 мав право на перерахунок та виплату з 1 серпня 2009 року основної пенсії по інвалідності 3 групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але він с заявою про те до УПФУ не звертався.

З позовом до адмiнiстративного суду за захистом прав, свобод та iнтересiв пенсії ОСОБА_1 звернувся 2 липня 2009 року , тобто по закінченню рiчного строку, коли він дiзнався про порушення, на його думку, своїх прав, свобод чи iнтересiв

Але згiдно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адмiнiстративного суду за захистом прав, свобод та iнтересiв особи встановлено рiчний строк, який, якщо не встановлено iнше, обчислюсться з дня, коли особа дiзналася або повинна була дiзнатися про порушення своїх прав, свобод чи iнтересiв.

Згiдно ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адмiнiстративного суду с пiдставою для вiдмови у задоволеннi адмiнiстративного позову за умови, якщо на цьому наполягас одна iз сторiн.

ОСОБА_1 не заявляє клопотання про поновлення строку звернення до суду, не навів поважних причин його пропуску, зазначивши лише, що з відмовою згодний не був, але тому, що не було грошей заплатити адвокатові в суд з цим адміністративним позовом звернувся 2 липня 2009 року. Суд вважає, що це не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду з вимогами про перерахунок пенсії та відшкодування недоплати до пенсії, а вiдповiдач наполягає на застосування вказаного строку, суд вважас за необхiдне вiдмовити позивачу у задоволенні його вимогах.

Керуючись ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У зодоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за пропуском строку звернення до суду та за необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького адміністративного апеляційного суду через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя

постанова видрукувана в дорадчій кімнаті