28 січня 2010 року №59747/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду
в складі: головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Шавеля Р.М., Пліша М.А.,
при секретарі судового засідання - Поворознику Д.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові в залі суду апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20 липня 2009 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 в червні 2009 року звернулась до суду із адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену їй за період з 28.08.2007 року по 28.06.2009 року частину допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченої статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20.07.2009 р. позов задоволено частково. Визнано незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов»язано управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 листопада 2007 року по 01 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 01 січня 2009 року з урахуванням виплачених сум на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З таким рішенням суду не погодився відповідач, подав апеляційну скаргу, в якій покликається на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права.
Вимоги за апеляційною скаргою мотивує тим, що допомога позивачу виплачувалась у визначених Законом України «Про Державний бюджет України» розмірах та в межах передбачених видатків і що відповідно до ч.10. ст.78 Бюджетного кодексу України, після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до нових бюджетних зобов»язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначених джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов»язань. Просить постанову суду першої інстанції скасувати.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є матір»ю малолітньої дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до статей 13-15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції до 28.12.2007р.) має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області позивачка отримувала допомогу по догляду за дитиною щомісячно з листопада 2007 року по травень 2009 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановлено в розмірі: з 1 квітня - 463,00 грн., з 1 жовтня - 470,00 грн.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що належна позивачу допомога протиправно виплачувалась управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в меншому розмірі, ніж передбачено законом, оскільки рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині обмеження розміру допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку у 2007 році.
Судом першої інстанції відмовлено позивачу в задоволенні позовних вимог щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 січня 2009 року, оскільки відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» статтю 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» викладено в новій редакції, де передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу проводилась відповідно до згаданої норми закону, яка набрала чинності з 01.01.2009 року.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується і вважає їх такими, що відповідають нормам матеріального права та наведеним вище фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи апеляційної скарги в цій частині висновки суду не спростовують і є безпідставними, а відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього обов'язків. В свою чергу реалізація особою права на отримання соціальних виплат не може бути поставлена у залежність від наявності відповідних бюджетних асигнувань.
В частині нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік слід зазначити, що Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було зупинено на 2008 рік дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в частині встановлення розміру спірної допомоги.
Оскільки п.23 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який не визнаний неконституційним у встановленому порядку, врегульовано питання розміру виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то заявлені позовні вимоги щодо виплат за 2008 рік задоволенню не підлягають.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду в частині вимог за період з 22.05.2008 р. по 01.01.2009 р. підлягає скасуванню і в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, п.4 ст.202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України,-
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області задоволити частково.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20 липня 2009 р. по справі №2а-797/09 в частині задоволення позовних вимог за період з 22.05.2008р. по 01.01.2009 скасувати і в цій частині в задоволенні позову відмовити.
В решті постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20 липня 2009 р. по справі №2а-797/09 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом одного місяця після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: О.П. СТАРОДУБ
СУДДІ: Р.М. ШАВЕЛЬ
М.А. ПЛІШ
В повному обсязі постанову складено 02.02.2010 р.