Справа № 22-а-3254/09 Головуючий у І інстанції Ткаченко О.Є.
Суддя-доповідач Літвіна Н.М.
19 січня 2010 року Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.,
суддів Хрімлі О.Г.,
Коротких А.Ю.,
при секретарі Овчіннікові А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про зобов'язання сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У листопаді 2008 року позивач звернулась із вказаним позовом, в якому просила стягнути з відповідача заборгованість з виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за 2007-2008 рік в сумі 5 469,53 грн., зазначаючи, що вказана допомога виплачувалась їй у значно меншому розмірі, що відповідає розміру мінімального прожиткового мінімуму, встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 -2008 роки».
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо виплати ОСОБА_3 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 серпня 2007 року по 31 грудня 2008 року та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 серпня 2007 року по 31 грудня 2008 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції позивач є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданого 15 листопада 2006 року (а. с. 8).
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до пункту 3 розділу VІІІ Прикінцевих положень названого Закону, розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений у наступних розмірах: з 1 січня 2007 року - 434,00 грн., з 1 квітня 2007 року і до 30 вересня 2007 року - 463,00 грн.
Проте, дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19 грудня 2006 року, статтею 56 якого встановлено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23-х відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, судовою колегією враховується, що рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими зупинено дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Втім, відповідно до п. 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року.
А тому, позовні вимоги підлягають задоволенню саме за період з 08 серпня 2007 року по 31 груденя 2007 року.
Що стосується вимоги позивача в частині зобов'язання сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то судова колегія зазначає наступне.
Пунктом 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яким було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року п. 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на предмет конституційності не переглядався.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем було здійснено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік у розмірі встановленому п. 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а тому колегія суддів вважає, що вказана допомога була виплачена в повному обсязі в зв»язку з цим підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Відповідно до ст. 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року - скасувати .
Винести нову постанову, якою зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі, тобто з 26 січня 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 25 січня 2010 року.