10.3.2
Іменем України
08 січня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3680/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
13 листопада 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області, відповідно до якого позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи за період січень - липень 2017 року;
- зобов'язати відповідача виплатити позивачу компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи за період січень - липень 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до січня 2017 року ОСОБА_1 мешкав у м.Харкові та отримував там пенсію і компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. З січня 2017 року виплати припинилися, оскільки позивач мешкав в м.Антрациті Луганської області.
03 серпня 2018 року позивач отримав довідку НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в УСЗН Станично-Луганської РДА.
У відповідності до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", 28.08.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З лютого 2018 року позивач отримав виплати за період серпень 2017 року - лютий 2018 року та почав отримувати допомогу кожного місяця, але виплати за період з січня 2017 року по липень 2018 року відповідачем проведені не були.
На заяву позивача УСЗН Станично-Луганської РДА було надано відповідь №2635 від 23.08.2018 із посиланням на абзац 5 пункту 3 Постанови КМУ від 20.09.2005 №936, щодо необхідності звернення позивача до УСЗН за новим місцем проживання протягом трьох місяців з моменту припинення виплат за попереднім місцем реєстрації, тоді як документи ОСОБА_1 були подані до закінчення терміну.
З такими діями відповідача позивач не погоджується та вважає їх такими, що порушують його право на соціальне забезпечення та на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
28.11.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовних вимог не визнає та просить суд відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне.
03.08.2017 позивач отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. 28.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про призначення компенсації 50 (25) процентів вартості продуктів харчування.
Згідно з п.9 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ №365 від 08 червні 2016 року, управлінням було здійснено перевірку гр. ОСОБА_1, який перебував за адресою фактичного проживання, про що був зроблений відповідний запис до акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.?
Відповідно до пункту 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», рішенням про призначення/відновлення/ про відмову в призначенні у призначенні/відмовленні соціальної виплати з моменту припинення її виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Комісія).
Комісія, яка утворена Станично-Луганською районною військово-цивільною адміністрацією, прийняла рішення призначити компенсаційні виплати та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
На підставі рішення комісії управлінням призначено компенсацію ОСОБА_1 від 22.12.2017 довічно.
На думку відповідача, виплатити компенсації ОСОБА_1 за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи за період січень - липень 2017 року неможливо, оскільки у разі зміни зареєстрованого місця проживання (перебування) або місця роботи постраждала особа для отримання виплати за новим місцем проживання (перебування) або місцем роботи не пізніше ніж через три місяці подає заяву та довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування).
Тобто, якщо була зміна місця реєстрації, для своєчасної виплати компенсації за новою адресою, ОСОБА_1 необхідно було протягом трьох місяців з моменту припинення виплати за попереднім місцем реєстрації, подати заяву та довідку про отримані виплати.
Згідно з атестатом від УПСЗН в Московському районі м.Харкова №2162 від 07.09.2017 та наданої інформації в позовній заяві, ОСОБА_1 був знятий з обліку в УПСЗН в Московського району м.Харкова з 01.09.2016. А заява до відповідача надана 28.08.2017, тобто після тримісячного строку з дня зміни місця реєстрації.
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули, розгляд справи просили проводити без їх участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкод для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (і.н.НОМЕР_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: АДРЕСА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І) (а.с.6-7).
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_2 та перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Станично - Луганської РДА Луганської області, відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 03.08.2017 № НОМЕР_1 (а.с.8).
До 03.08.2017 позивача було зареєстровано внутрішньо переміщеною особою за адресою: АДРЕСА_2, перебував на обліку в УПСЗН в Московському районі м.Харкова відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.12.2014 № НОМЕР_2, де отримував, зокрема, компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.36).
28.08.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення компенсації на пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.19-20).
Відповідачем було здійснено перевірку ОСОБА_1, який перебував за адресою фактичного проживання, про що зроблено відповідний запис до акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, у зв'язку з чим комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийнято рішення про призначення компенсаційних виплат та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, внутрішньо переміщеним особам, зокрема ОСОБА_1 (а.с.21-22).
На підставі вищевказаного рішення комісії відповідачем прийнято рішення від 22.12.2017 про призначення з 28.08.2018 компенсації ОСОБА_1 (а.с.23).
Виплата ж компенсації ОСОБА_1 за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи за період січень - липень 2017 року відповідачем здійснена не була, оскільки, на думку відповідача, для своєчасної виплати компенсації за новою адресою, ОСОБА_1 необхідно було протягом трьох місяців з моменту припинення виплати за попереднім місцем реєстрації подати заяву та довідку про отримані виплати.
Згідно з атестатом від УПСЗН в Московському районі м.Харкова №2162 від 07.09.2017 та позовної заяви ОСОБА_1 вбачається, що позивач був знятий з обліку в УПСЗН в Московського району м.Харкова з 01.09.2016 (а.с.24).
17.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання пояснень з приводу невиплати йому компенсації за період січень - липень 2017 року. На вказану заяву відповідачем 23.08.2018 надано відповідь №2635 із посиланням на абзац 5 пункту 3 Постанови КМУ від 20.09.2005 №936 щодо пропуску позивачем встановленого діючим законодавством строку на звернення до УСЗН за новим місцем проживання з моменту припинення виплат за попереднім місцем реєстрації (а.с.9).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно ст. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах: пріоритету життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; комплексного розв'язання завдань охорони здоров'я, соціальної політики і використання забруднених територій на основі державних цільових програм з цих питань та урахування інших напрямів економічної та соціальної політики, досягнень в галузі науки та охорони навколишнього середовища; соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; використання економічних методів поліпшення життя шляхом проведення політики пільгового оподаткування громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, та їх об'єднань; здійснення заходів щодо професійної переорієнтації та підвищення кваліфікації постраждалого населення; забезпечення координації діяльності державних органів, установ, організацій та об'єднань громадян, що вирішують різні проблеми соціального захисту постраждалого населення, а також співробітництва і проведення консультацій між державними органами і постраждалими (їх представниками), між усіма соціальними групами під час прийняття рішень з соціального захисту на місцевому та державному рівнях; міжнародного співробітництва в галузях охорони здоров'я, соціального захисту, охорони праці, використання світового досвіду організації роботи з цих питань.
Відповідно до ст. 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» компенсації та пільги, встановлені в даному розділі, стосуються всіх громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до встановлених категорій.
Згідно із ч.14 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
З метою удосконалення системи проведення виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Кабінетом Міністрів України 20.09.2005 було затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 936 (далі Порядок № 936).
Відповідно п. 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 (далі - Порядок № 936) призначення громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється за єдиною заявою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги".
Органи соціального захисту населення, що проводять нарахування та виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), звіряють у разі потреби отриману від громадян інформацію щодо правомірності нарахування компенсаційних виплат з відділами персоніфікованого обліку згідно з Єдиним автоматизованим реєстром осіб, які мають право на пільги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117.
Виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг у разі, коли вперше встановлено відповідний статус постраждалої особи і видано відповідне посвідчення, проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.
У разі зміни категорії постраждалої особи, її групи інвалідності або посвідчення проведення виплати поновлюється з дня припинення останньої виплати за умови, що особа мала право на такі виплати та повідомила про це уповноважений орган протягом трьох місяців.
У разі зміни зареєстрованого місця проживання (перебування) або місця роботи постраждала особа для отримання виплати за новим місцем проживання (перебування) або місцем роботи не пізніше ніж через три місяці подає заяву та довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування).
У свою чергу, механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначено Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (далі Порядок № 365).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 365 контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Спірним питанням в даній справі є правомірність невиплати відповідачем ОСОБА_1 компенсації за період з січня по липень 2017 року на підставі заяви позивача від 28.08.2017.
При цьому, підставою невиплати компенсації вартості продуктів харчування з січня 2017 відповідач зазначає ту обставину, що позивач не подав відповідну заяву протягом трьох місяців з моменту припинення виплати за попереднім місцем реєстрації та довідку про отримані виплати.
Разом з тим, суд зауважує, що Порядком №936 передбачена подача відповідної заяви постраждалою особою не пізніше ніж через три місяці у разі зміни зареєстрованого місця проживання (перебування) постраждалою особою.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 змінив місце свого перебування у серпні 2017 року, про що отримав довідку від 03.08.2017 НОМЕР_1 про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи (а.с.8).
В цьому ж місяці (27.08.2017), тобто в межах трьох місяців з моменту зміни місця перебування, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення компенсації на пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.19-20).
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача не було законних підстав для відмови у виплаті компенсації за період з січня по липень 2017 року, оскільки відповідний строк для звернення із заявою позивачем не було пропущено.
Окрім того, суд зауважує, що Порядком № 936 не передбачені наслідки звернення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи поза межами тримісячного строку. Також, жодним нормативно - правовим актом не визначено, що у разі звернення постраждалої особи поза межами три місячного строку, останній не має права на отримання компенсації вартості продуктів харчування, призначеної довічно, за минулий період.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо не нарахування і не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації на продукти харчування як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС категорії І за період з 01.01.2017 по 31.07.2017.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично - Луганської районної державної адміністрації Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію на продукти харчування, як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС категорії І за період з 01.01.2017 по 31.07.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян