Справа № 1540/4796/18
27 грудня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Кущ М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018р. №0023331401, скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018р. №0257091307 в частині донарахування ПДФО у розмірі 20955,05грн. та в частині донарахування штрафних санкцій у розмірі 15440,70грн., скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018р. №0257101307 в частині донарахування військового збору у розмірі 1527,61грн. та штрафних санкцій у розмірі 1118,21грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначив, що ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» не погоджується з висновками, викладеними в акті перевірки №1/15-53-22-02/37282171 від 04.01.2016р. та відповідно з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями. Так, щодо встановленого податковим органом порушення п.138.1 п.138.2 ст.138, пп.140.5.9. п.140.5 ст.140 Податкового кодексу, внаслідок чого встановлено заниження податку на прибуток у сумі 928 322,00грн., представник позивача зазначав, що підставою для повернення нерухомого майна Одеській міській раді та відображення вказаного повернення у бухгалтерському обліку підприємства стало офіційно оприлюднене рішення Одеської міської ради №1319-VII від 19.10.2016р. «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Одеси нерухомого майна, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», а не договір. Разом з тим, представник позивача зазначав, що рішення було реалізоване на виконання мирової угоди (на підставі постанови Одеського апеляційного господарського суду від 13.10.2015р. у справі №916/4525/14) та разом з оформленим, згідно вимог п.2 рішення Одеської міської ради №1319-VII від 19.10.2016р., актом приймання передачі що стало підставою для передачі/прийняття майна. Разом з тим представник позивача зазначав, що фактично балансоутримувачем вказаного нерухомого майна стала комунальна установа, що виступила третьою стороною мирової угоди та знаходиться на госпрозрахунку. Щодо донарахування ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ«ОДЕСА» податку на доходи фізичних осіб у сумі 20955,05грн., позивач зазначив, що посадовими особами органу ДФС не взято до уваги те, що відповідно до умов укладених з НАУ договорів одним з обов'язків ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА», як замовника підготовки працівників підприємства, було забезпечення за кошти замовника інструкторам Центру ІКАО проїзд в обидва напрямки (Київ Одеса - Київ), проживання в готелі протягом усього курсу навчання та те, що виконуючи свій обов'язок перед контрагентом НАУ, позивач здійснював передбачені умовами договору купівлю квитків та послуг з проживання за рахунок власних витрат. Разом з тим, ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» частково не погоджується з податковим повідомленням - рішенням від 11.06.2018р. №0257091307 та вважає нарахування 16301,00 грн.(взаємовідносини з НАУ) та 4654,00 грн. (донарахований податок у зв'язку з відсутністю, на думку фіскального органу документів, підтверджуючих витрати коштів підзвітною особою ОСОБА_3) безпідставним та те, що розмір нарахованого ПДФО повинен бути зменшений на 20955,20 грн, та складати відповідно 581,06 грн. замість 21536,26 грн. та відповідно застосована штрафна санкція у розмірі 15 632,63 грн. має бути зменшена на 15440,70 грн. та визначена у розмірі 191,93 грн. Разом з тим, представник позивача зазначив, що з огляду на часткове оскарження донарахованого ПДФО та штрафних санкцій (по факту договірних взаємовідносин підприємства з НАУ та видачі підзвітній особі ОСОБА_3 коштів на відрядження), ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» не погоджується з донарахуванням військового збору у розмірі 1527,61грн., який на думку позивача має бути зменшено до 39,70грн. При цьому, представник позивача вважає, що існують як законодавчі підстави для часткового скасування податкових повідомлень рішень від 11.06.2018р. №0257091307 (форма «Д») та №0257101307 (форма «Д»), зокрема, в частині зменшення донарахувань, пов'язаних з виданою коштів підзвітній особі ОСОБА_3, так і безпосередні висновки органу ДФС щодо наявності оригіналів документів, пов'яанних відрядженням ОСОБА_3
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.09.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 13.11.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов від 16.10.2018р., зазначивши, що ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» безоплатно передало Одеській міській раді нерухоме майно, яке зазначене в акті приймання-передачі від 15.11.2016р.та відповідно перевіркою встановлено, що на порушення п.138.1, 138.2 ст.138, пп. 140.5.9 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України, ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» занижено суму різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України всього у сумі 5157346,00грн. у тому числі за 2016 рік у сумі 5157346,00 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за 2016 рік у сумі 928322,00грн. Також, представник відповідача зазначав, що у ході перевірки на підставі укладених договорів з Національним авіаційним університетом на підготовку фахівців, встановлено, що ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» у перевіряємому періоді, забезпечувало за власні кошти проїзд інструкторів Центру ІКАО в обидва напрямки (Київ-Одеса-Київ) та проживанням у готелі на загальну суму 80647,53грн. Враховуючи зазначене представник відповідача зазначав, що перевіркою констатовано порушення ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» вимог п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162, п.п.163.1.1, пп.163.1.2 п.163 ст.163Податкового кодексу України, що призвело до неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 16301,15грн. Крім того, представник відповідача зазначав, що перевіркою встановлено, що у перевіряємому періоді підприємство надавало фізичним особам кошти під звіт на загальну суму 27697,21 грн., проте до авансових звітів не додані оригінали підтверджуючих платіжних документів. Разом з тим, відповідач зазначив, що в акті перевірки констатовано порушення вимог пп.164.2.11, аб. «г», «е» пп. 164.2.17 п.164.2, п.164.5 ст.164, пп.168.1.1 п.168, пп. 170.9.1 п.170.9 ст.170 Податкового кодексу України, донараховано податку на доходи фізичних осіб у сумі 6082,31грн. Також, у зв'язку з невиконанням функції податкового агенту при виплаті доходу на загальну суму 108344,74грн., перевіркою встановлено порушення вимог п.16№, підр. 10 розд. ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України внаслідок чого ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» занижено сплату військового збору у сумі 1625,20грн. Представник відповідача, посилаючись на встановлені під час перевірки порушення ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» та положення ст.14, 127, 164, 168, 171 Податкового кодексу України, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
06.11.2018р. до суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої представник ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» зазначала, що відзив не містить заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав викладених у позові, додатково пояснивши, що передача майна по суті відбулась не на підставі договору чи без його укладення у розумінні положень пп. 14.1.12 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.
17.12.2018р. до суду від ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» надійшли пояснення по справі, у яких представник позивача, посилаючись на Мирову угоду у справі №916/4525/14, зазначала, що підставою для повернення нерухомого майна Одеській міській раді та відображення вказаного повернення у бухгалтерському обліку підприємства стало офіційно оприлюднене рішення органу місцевого самоврядування - рішення Одеської міської ради №1319-VII від 19.10.2016р. «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Одеси нерухомого майна, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса»», а не договір.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
У період з 23.03.2018р. по 08.05.2018р. ГУ ДФС в Одеській області було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» податкового законодавства за період з 01.01.2015р. по 30.09.2017р., валютного за період з 01.01.2015р. по 30.09.2017р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015р. по 30.09.2017р., за результатами якої складено акт №1046/15-32-14-а/37947040 від 16.05.2018р. (а.с.18-41).
Під час зазначеної перевірки податковим органом встановлено порушення ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА»:
- п. 138.1, п.138.2 ст. 138, п.п.140.5.9. п. 140.5 ст. 140, п.п. 134.1.1. п. 134.1 ст. 134, п.135.1. Податкового Кодексу України від в наслідок чого занижено податок на прибуток всього 928 322 грн.;
-пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, пп.164.2.11 п.164.2 ст.164, пп.«г», пп.«е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.64, пп.168.1.1 п. 168.1 ст.168, пп.170.9.1 п.170.9 ст.170, п.171.2 ст. 171, пп.«а» п.176.2 ст. 176 Податкового кодексу України в результаті чого відбулось неутримання та неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період, що перевірявся, у розмірі 22383,46грн.
-пп.1.2 п.16 прим.1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень, пп. 163.1.1 п.163.1 , 164.2.11 п.164.2 ст.164, пп.«г», пп,«е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, пп. 170.9.1, п.170.9 ст.170, п.171.2. ст.176 Податкового кодексу України у результаті чого відбулось неутримання та неперахування до бюджету сум військового збору за період, що перевірявся, у розмірі 1625, 20 грн.
Так, під час перевірки перевіряючими встановлено, що згідно акту приймання-передачі у комунальну власність територіальної громади м.Одеси нерухомого майна, яке раніше було внесене Одеської міською радою до статутного капіталу ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» від 15.11.2016р. підприємством передано нерухоме майно Одеській міській раді. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.10.2015р. по справі №916/4525/14 затверджено мирову угоду від 05.08.2015р., укладену між Одеською міською радою, ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент», яка стала підставою для передачі вказаного майна. За таких обставин, контролюючий орган прийшов до висновку що підприємство ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» безоплатно передано Одеській міській раді нерухоме майно, яке зазначене в акті приймання-передачі від 15.11.2016р. та як наслідок, перевіркою встановлено заниження суму різниць, які виникають до Податкового кодексу України всього у сумі 5157346,00грн. за 2016 рік. Також, під час перевірки було встановлено надання працівникам та стороннім громадянам матеріальних та соціальних благ за рахунок ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА», а саме: факт надання з боку ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» додаткового блага інструкторам Національного авіаційного університету у вигляді авіаквитків, придбаних згідно договору №54/4-2013 від 01.04.2013р. з ТОВ «Аеропорт Хендлінг» (щодо осіб ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_10).; -факт надання з боку ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» додаткового блага інструкторам Національного авіаційного університету у вигляді авіаквитків, придбаних згідно договору №59/06-2017 від 01.06.2017р. про надання послуг з бронювання та продажу авіабілетів і супутніх послуг з ТОВ «Компанія Скай Сервіс» (щодо осіб ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_12); - факт надання з боку ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» додаткового блага інструкторам Національного авіаційного університету у вигляді проживання у готелях м.Одеси (щодо осіб ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5., ОСОБА_12, ОСОБА_16) та за вказане правопорушення донарахований податок на доходи фізичних осіб у сумі 16301,15грн. При цьому, під час перевірки встановлено, що до авансових звітів, суми по яким підприємством були відшкодовані працівникам у повному обсязі, не надані оригінали платіжних документів, які б відповідали вимогам діючого законодавства України ( а саме: авансовий звіт №68 від 13.06.2016р. щодо ОСОБА_3 -відсутні розрахункові документи на суму 25051,21 грн.(1000 USA); авансовий звіт від 16.09.2016р. №108 щодо ОСОБА_17 -на суму 1796,00грн. і авансовий звіт від 16.12.2016р. №157 щодо ОСОБА_18 -на суму 27697,00грн.); У зв'язку з чим, донараховано податок на доходи фізичних осіб у сумі -6089,31грн. Разом з цим, перевіркою правильності оподаткування військовим збором доходів (як у грошовій, так і не грошовій формах) встановлено порушення вимог пп.1.2 п.16 прим.1 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень, пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, 164.2.11 п.164.2 ст.164, пп.«г», пп.«е» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст.168, пп.170.9.1 п.170.9 ст.170, п.171.2 ст. 171, пп. «а» п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України в наслідок порушень встановлених щодо податку на доходи фізичних осіб, внаслідок чого донарахований військовий збір у сумі - 1625,20грн.
На підставі встановлених в ході проведення перевірки порушень ГУ ДФС в Одеській області 11.06.2018р., з урахуванням відповіді на заперечення №8653/10/15-32-14-01/37947040 від 07.06.2018р. та висновку про результатаи розгляду заперечень №161/15-32/14-01/37947040 від 07.06.2018р., прийнято податкові повідомлення -рішення:
-№0023331401, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 928322,00грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 232081,00грн.(а.с.42).
-№0257091307, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 21536,26грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 15632,63грн.(а.с.44).
- №0257101307, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 1567,33грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1131,33грн. (а.с.45).
ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА», не погоджуючись із прийнятими ГУ ДФС в Одеській області податковими повідомленнями - рішеннями від 11.06.2018р. №0023331401, №0257091307 в частині донарахування ПДФО у розмірі 20955,05грн. та в частині донарахування штрафних санкцій у розмірі 15440,70грн., №0257101307 в частині донарахування військового збору у розмірі 1527,61грн. та штрафних санкцій у розмірі 1118,21грн., звернулось до суду із цим позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.138.1. ст.138 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування збільшується: на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.
Згідно з п.138.2. ст.138 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування зменшується:на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до пункту 138.3 цієї статті; на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень цієї статті Кодексу, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Відповідно до п.п. 140.5.9. п. 140.5 ст.140 Податкового кодексу України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.13 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Згідно з п.п. 134.1.1. п.134.1. ст.134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу. Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Як встановлено судом постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.10.2015р. по справі №916/4525/14 затверджено мирову угоду від 05.08.2015р. по справі №916/4525/14, укладену між Одеською міською радою, Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» на наступних умовах: « 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» повертає (передає) у комунальну власність територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» майно, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», згідно з додатком, який є невід'ємною частиною мирової угоди.Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується здійснити відповідну передачу протягом одного місяця з моменту прийняття Одеською міською радою відповідного рішення. Відповідно, Сторони визнають, що з моменту прийняття майна Комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Одеса» за актом-приймання-передачі, припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», а майно, зазначене у Додатку до цієї Мирової угоди, стає комунальною власністю територіальної громади м.Одеси в особі Одеської міської ради. 2. Сторони дійшли згоди, що незважаючи на передачу (повернення) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» майна відповідно до Додатку до цієї мирової угоди, розмір частки Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» не зменшується та становить 25%.
Так, між ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» та Одеською міською радою складено акт приймання -передачі від 15.11.2016р. з якого вбачається, що на підставі рішення Одеської міської ради від 19.10.2016р. №1319-VII «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Одеси нерухомого майна, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», постанови Одеського апеляційного господарського суду про затвердження Мирової угоди від 13.10.2015р. у справі №916/4525/14, розпорядження міського голови від 26.08.2014р. №757 «Про розподіл функціональних обов'язків виконавчих органів Одеської міської ради щодо приймання-передачі об'єктів нежитлового фонду, житлово-комунального призначення та іншої соціальної інфраструктури з різних форм власності до комунальної та з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до інших форм власності», була проведена передача нерухомого майна, переліченого у вказаному акті, яке находиться за адресою м.Одеса, вул.Центральний аеропорт буд 2-А/3 (а.с.195-196).
Таким чином, підставою для повернення нерухомого майна на баланс Одеської міської ради та відображення вказаного повернення у бухгалтерському обліку підприємства стало рішення Одеської міської ради №1319-VII від 19.10.2016р. «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Одеси нерухомого майна, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА».
При цьому, оскільки, як встановлено судом у ході судового розгляду справи, передача зазначеного нерухомого майна, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», була здійснена позивачем до комунальної власності територіальної громади м.Одеси до вказаних правовідносин не можуть бути застосовані приписи п.п.140.5.9. п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України щодо збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій, так як територіальна громада м.Одеси не є неприбутковою установою або організацією у розумінні зазначеної статті Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про безпідставність висновку контролюючого органу щодо порушення ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» п. 138.1, п.138.2 ст. 138, п.п.140.5.9. п. 140.5 ст. 140, п.п. 134.1.1. п. 134.1 ст. 134, п.135.1. Податкового Кодексу України та відповідно суд вважає, що наявні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0023331401 від 11.06.2018р.
Разом з тим, підпунктом163.1.1. п.163.1. Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до п.164.2.11 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 цього Кодексу.
Згідно з пп. г) е) пп. 164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом; е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Разом з цим, відповідно до п.п. а) пп. 164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді: вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.
Так, відповідно до п.п. 165.1.11. п.165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із пунктом 170.9 статті 170 цього Кодексу, а також суми компенсаційних виплат в іноземній валюті, що виплачуються відповідно до закону працівникам дипломатичної служби, направленим у довготермінове відрядження.
Відповідно до п.168.1. ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з п.170.9.1. п.170.9 ст.170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.2 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме: на відрядження - у сумі, що перевищує суму витрат платника податку на таке відрядження, розрахованій згідно із цим підпунктом.
Відповідно до п.16-1 підроздіду 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Як свідчатьматеріали справи, 26.10.2015р. між ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» та ТОВ «Нью СИСТЕМС АМ» укладено договір №НТЦ АБ МАХ 48, відповідно до п.п.1.1. якого виконавець зобов'язується за письмовою заявою замовника здійснити підготовку 15 фахівців замовника відповідно до Додатку №2 до цього договору за сертифікованим навчальним курсом з авіаційної безпеки «База підготовка з авіаційної безпеки персоналу САБ» в період з 02.11.2015р. по 14.11.2015р.
Згідно п.3.2.1, п.3.2.2, 3.2.4 вказаного договору №НТЦ АБ МАХ 48 від 26.10.2015р. ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» зобов'язується забезпечити аудиторію на відповідну кількість місць для слухачів та інструкторів-викладачів виконавця. Забезпечити за свій рахунок проїзд двох інструкторів-викладачів виконавця за маршрутами м.Харків-м.Одеса-м.Харків (01.11.2015р. та 14.11.2015р.) та м.Київ-м.Одеса-м.Харків (03.11.2015р. та 14.11.2015р.)., забезпечити проживання двох інструкторів - викладачів виконавця в одномісних номерах готелю у період з 02.11.2015р. по 14.11.2015р. та з 03.11.2015р. по 14.1.2015р.
Позивачем на підтвердження виконання обов'язків згідно вказаного договору №НТЦ АБ МАХ 48 від 26.10.2015р. надано до суду додаток до договору №3 (а.с.175), акти наданих послуг №1125 та №1126 від 14.11.2015р., укладених між ТОВ «Одеський готель «Центральний» та ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» щодо наданих послуг проживання з 02.11.2015р. по 14.11.2015р. - ОСОБА_13 та з 03.11.2015р. по 14.11.2015р. - ОСОБА_14(а.с.176-177) та ЖД квитки (а.с.178-181).
23.11.2015р. між ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» та Національним Авіаційним університетом укладено договір №ІКАО-363/2015, відповідно до п.1 якого предметом якого є підготовка 5 фахівців ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» відповідно до Додатку №1 до Договору за курсом ІКАО «Базовий курс з авіаційної безпеки».
Згідно з п.3.2.1 ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» зобов'язується забезпечити за кошти замовника інструкторам Центру ІКАО проїзд в обидва напрямки (Київ-Одеса-Київ), проживання у готелі та триразове харчування протягом усього курсу навчання (а.с.159-160).
Позивачем на підтвердження виконання обов'язків згідно вказаного договору №ІКАО -363/2015 від 23.11.2015р. надано до суду додаток до договору №3(а.с.162), акт виконаних послуг від 11.12.2015р. до договору №ІКАО-363/2015 від 23.11.2015р., (а.с.163), акти наданих послуг №1217 від 04.12.2015р. та №1252 від 10.12.2015р. укладених між ТОВ «Одеський готель «Центральний» та ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» щодо наданих послуг проживання з 30.11.2015р. до 04.12.2015р. щодо ОСОБА_5 та з 07.12.2015р. до 10.12.2015р. щодо ОСОБА_12(а.с.164-165) та ЖД квитки (а.с.166-169).
Також, 12.09.2017р. між ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» та Національним Авіаційним університетом укладено договір №ІКАО -221/2017, відповідно до п.1 якого предметом якого є підготовка 7 фахівців ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» за курсом «Підготовка персоналу, що здійснює патрулювання і охорону об'єктів авіаційних підприємств» (а.с.152-154)
Згідно п.3.2.1 ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» зобов'язується забезпечити за кошти замовника інструкторам Центру ІКАО проїзд в обидва напрямки (Київ-Одеса-Київ), проживання у готелі та триразове харчування протягом усього курсу навчання.
Позивачем на підтвердження виконання обов'язків згідно вказаного договору №ІКАО -221/2017 від 12.09.2017р. надано до суду акти наданих послуг №1039 від 30.09.2017р. та №1050 від 28.09.2017р. укладених між ТОВ «МОЦАРТ-ОТЕЛЬ» та ТОВ«МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» щодо наданих послуг проживання з 29.09.2017р. до 30.09.2017р. щодо ОСОБА_19 та з 26.09.2017р. по 28.09.2017р. щодо ОСОБА_12(а.с.155-156) та квитки(а.с.157-158).
Таким чином, ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА», на виконання вимог вищезазначених договорів, здійснював передбачені умовами договорів купівлю відповідних квитків та оплату проживання, яке пов'язано з виконанням трудової функції вищезазначених осіб.
Також, судом встановлено, що відповідно до наказу ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» від 07.06.2016р. №39/вд «Про відрядження» директора ОСОБА_3 було відряджено на 6 днів з 07.06.2016р. по 12.06.2016р. до м. Тель-Авів, Аеропорт ім. Бен-Гуриона з метою участі у конференції з питань безпеки (а.с.186).
Відповідно до Звіту про використанні кошти, видані на відрядження від 13.06.2016р. №68 (а.с.191), ОСОБА_3 використані кошти у розмірі 846,00 дол. США на проживанні в готелі (згідно документу-інвойсу №03-63692338 від 10.06.2016р.(а.с.191 ) та добові на підставі наказу ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» від 07.06.2016р. (а.с.186).
Враховуючи викладене та те, що матеріалами справи підтверджується використання ОСОБА_3 підзвітних йому на відрядження коштів, суд вважає безпідставним посилання контролюючого органу на ненадання ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» первинних документів, які б відповідали вимогам Закону. При цьому, відповідних пояснень та доказів на підтвердження допущення з боку позивача порушень, яки б були підставою для збільшення визначеного ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» за перевірений період податку на доходи фізичних осіб, відповідачем до суду не надано.
Враховуючи викладене та те, що суд прийшов до висновку про безпідставність донарахування ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 20955,05грн., суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018р. №0257091307 в частині донарахування ПДФО у розмірі 20955,05грн. та відповідно в частині донарахування штрафних санкцій у розмірі 15440,70грн. підлягає задоволенню.
Разом з тим, оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018р. №0257091307 в частині донарахування ПДФО у розмірі 20955,05грн. та в частині донарахування штрафних санкцій у розмірі 15440,70грн., то позовні вимоги ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ «ОДЕСА» про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018р. №0257101307 в частині донарахування військового збору у розмірі 1527,61грн. (104486,85*1,5%) та відповідно штрафних санкцій у розмірі 1118,21грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №4949 від 10.09.2018р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у загальному розмірі 17991,67грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" у повному обсязі, суд вважає, що наявні підстави для стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" сплачений судовий збір у сумі 17991,67 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА"- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м.Одеса, вул. Семінарська,5) №0023331401 від 11.06.2018р.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м.Одеса, вул. Семінарська,5) №0257091307 від 11.06.2018р. в частині донарахування ПДФО у розмірі 20955,05грн. та в частині донарахування штрафних санкцій у розмірі 15440,70грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0257101307 від 11.06.2018р. в частині донарахування військового збору у розмірі 1527,61грн. та штрафних санкцій у розмірі 1118,21грн.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м.Одеса, вул. Семінарська,5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ "ОДЕСА" (код ЄДРПОУ 37947040, м.Одеса, вул. Центральний Аеропорт 2) сплачений судовий збір у сумі 17991,67 грн.(сімнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто одна гривня шістдесят сім копійок ).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 28.12.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.