Справа № 420/5373/18
28 грудня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1) про визнання дій неправомірними,-
З позовом до суду звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання дій неправомірними.
В обґрунтування адміністративного позову Позивачами зазначено, що Відповідачем незаконно було вкладено до їх приватизаційних документів, скаргу ОСОБА_2 від 03.06.2015 року за № 01-26/А-37-764-764/2, яку ОСОБА_2 не писала та надано лист про розгляд звернення з неправдивою інформацією від 15.06.2015 року № 01 -26/A-37-764-764, які послужили підставою для винесення рішення сесії ОМР від 30.06.2016 року № 892-VII, які стосуються приватизації землі, а тому вважають такі дії Відповідача незаконними.
Ухвалою від 06.11.2018 року, суддею прийнято справу прийнято до свого провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
03.12.2018 року від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 46-50), в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що позов є необґрунтованим, а вимоги позивачів безпідставними та такими що не співпадають з доказами, на які вони посилаються, а тому вважають, що Департаментом права та охоронювані законом інтереси позивачів порушені не були.
Сторони до судового засідання, яке було призначено на 19 грудня 2018 року, не з'явились, про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
18.12.2018 року від Позивачів надійшла заява про відкладення розгляду справи, в зв'язку з хворобою (а.с. 37).
19.12.2018 року від представника Відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника в порядку письмового провадження (а.с. 39).
Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше 60 днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
В силу частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Інших заяв та клопотань до суду по суті справи не надходило.
Дослідивши матеріали справи відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.
Як вбачається із змісту позову, позивачі просять суд, визнати дії відповідача неправомірними з тих підстав, що ним незаконно було вкладено до їх приватизаційних документів, скаргу ОСОБА_2 від 03.06.2015 року за № 01-26/А-37-764-764/2, а також просять визнати неправомірним лист департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 15.06.2015 року № 01 -26/A-37-764-764/2, яким, було надано відповідь на їх звернення.
Оцінюючи дії суб'єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із п. 1.1. Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02,2013 року № 2752-УІ (далі - Положення) Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент є правонаступником Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради, а також правонаступником прав та обов'язків приєднаного Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради.
Згідно із п. 1.2. Положення, Департамент комунальної власності Одеської міської ради (далі - Департамент) наділяється міською радою повноваженнями щодо управління комунальною власністю територіальної громади міста та щодо реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 1.3 Положення Департамент керується у своїй діяльності Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", постановами Верховної Ради України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно- правовими та підзаконними актами, передбаченими чинним законодавством, рішенням Одеської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови та іншими нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування, цим Положенням.
Відповідно до п.п. 2.2.2. Положення Департамент відповідно до покладених на нього основних завдань і в межах своїх повноважень виконує, зокрема функції у сфері земельних правовідносин, забезпечує виконання повноважень щодо здійснення вилучення (викупу) земельних ділянок, надання під забудову та для інших потреб, передачі земельних ділянок у користування, передачі земельних ділянок у власність громадянам та юридичним особам (п.п. 2.2.2.1.); надання матеріалів на розгляд постійної комісії міської ради із землеустрою та земельних правовідносин про передачу у власність, надання в користування земельних ділянок. їх вилучення, викупу в порядку, передбаченому Земельним кодексом України (п.п. 2.2.2.2.), здійснює підготовку запитів до відповідних служб міста про можливість передачі у власність або надання в користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам (п.п. 2.2.2.З.), координацію, організацію і здійснення землеустрою на території міста (п.п. 2.2.2.4.), підготовку висновків про вилучення (викуп) та надання в установленому законодавством порядку земельних ділянок, що здійснюються органами місцевого самоврядування (п.п. 2.2.2.5.), аналіз документації із землеустрою на предмет відповідності чинному земельному законодавству та нормативно-технічним вимогам щодо її розроблення (п.п. 2.2.2.6.), підготовку проектів рішень про надання дозволу (згоди) фізичним та - юридичним особам на розроблення документації із землеустрою (п.п. 2.22.1.), підготовку проектів рішень міської ради та подання на затвердження документації із землеустрою (п.п. 2.2.2.8.), здійснює в межах повноважень контроль за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою (п.п. 2.2.2.11.), розгляд інших питань у галузі земельних відносин відповідно до законодавства (п.п. 2.2.2.13.).
Згідно з п. 2.4. Положення, Департамент здійснює розгляд скарг, звернень і заяв громадян, організацію та підготовку відповіді на них, ведення прийому громадян.
Позивачами до позову додано копію звернення до Одеської міської ради, Департаменту, яке надійшло та зареєстроване у Департаменті 03.06.2015 року вхідний № 01-26/А-37-764 із особистим підписом ОСОБА_2 (а.с. 9) та копію листа Департаменту від 15.06.2015 року № 01-26/А-37-764,764/2 (а.с.23).
Листом від 15.06.2015 року № 01-26/А-37-764,764/2 Департаментом, у порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян» та п. 2.4 Положення, було надано мотивовану відповідь на звернення ОСОБА_2 від 03.06.2015 р. № 01-26/А-37-764.
Відповідно до п. 158 Інструкції з діловодства у виконавчих органах Одеської міської ради, затвердженої розпорядженням Одеського міського голови від 09.02.2012 року № 77-01 р., реєстрація документів полягає у введенні запису облікових даних про документ за встановленою реєстраційною формою, яким фіксується факт створення, відправлення або одержання документів шляхом проставлення на ньому реєстраційного індексу з подальшим записом зазначених формах необхідних відомостей про документ.
Таким чином зазначений документ містить як особистий підпис заявника, визначений ст.5 Закону України «Про звернення громадян» так і відповідний реєстраційний номер Департаменту.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визначаються учасниками справи не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Позивачами не надано доказів підробки Департаментом заяви ОСОБА_2, яка подана 03.06.2015 року за вхідним № 01-26/А-37-764, зокрема її підпису, а наявність звернення та відповіді не викликає у суду обґрунтованого сумніву щодо їх достовірності.
Щодо неправдивості інформації, викладеної у відповіді від 15.06.2015 року на звернення від 03.06.2015 року, судом встаовлено, що Департаментом у відповіді від 15.06.2015 року № 01-26/А-37-764,764/2 було повідомлено Позивачам, що їх звернення від 03.06.2015 року та від 25.05.2015 року та попередні звернення розглянуті відповідно до вимог Закону стосовно передачі у приватну власність земельної ділянки із відповідними роз'ясненнями вимог Земельного кодексу України.У відповіді також зазначено про необхідність додати до клопотання певні документи (а.с.23).
Стосовно посилання Позивачів на необхідність складання Департаментом актів про відсутність у заявах ОСОБА_2 за 2010-2011 роки додатків, суд погоджується з тим, що Інструкцією з діловодства у виконавчих органах Одеської міської ради, затвердженою розпорядженням Одеськоо міського голови від 09.02.2012 р. № 77-01 року, такі дії не передбачені.
Зокрема, згідно з пунктом 180 цієї Інструкції, виконання документа передбачає збирання та опрацювання необхідної інформації, підготовку проекту відповіді на документ, його оформлення та узгодження, подання для підписання та пересилання адресату.
У відповіді Департаменту від 15.06.2015 року не зазначено, що Департаментом підготовлено проект рішення Одеської міської ради про ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яке у подальшому було затверджене рішенням Одеської міської ради від 30.06.2016 р. № 892- VIII, тому такі твердження не відповідають дійсності.
Також у відповіді від 15.06.2015 року відсутня інформація про те, що Департамент готує проект рішення Одеської міської ради на певну дату.
Відповідно до п. 2.2.2.8. Положення, до повноважень Департаменту входить підготовка проектів рішень міської ради та подання на затвердження документації із землеустрою.
Як зазначив представник відповідача, у зв'язку з відсутністю пакету документів, передбачених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідне звернення на узгодження до управління архітектури та містобудування та на затвердження документації не передавалось.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1) про визнання дій неправомірними - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанціїв 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.