Рішення від 26.12.2018 по справі 420/5773/18

Справа № 420/5773/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправних дій та зобов'язання нарахувати та виплатити суму компенсації втрати частини доходів за період з 10 травня 2010 р. по 31 травня 2018 р. з зв'язку з порушенням строків суми недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просив:

1. Визнати протиправними дії Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з відмови, листом №81/К-2 від 24 липня 2018 року ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 10 травня 2010 року по 31 травня 2018 року , у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.

2.Зобовя'зати Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 10 травня 2010 року по 31 травня 2018 року у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 р. по справі №2-а-20/11/1516, було здійснено перерахунок пенсії позивачу та донараховано за період з 10.05.2010 р., суму недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.

Зазначені 35228,31 грн. були виплачені позивачу лише 15.06.2018 р. тобто із затримкою виплати, яка складає 97 календарних місяців (з 10.05.2010 р. по 31.05.2018 р.).

У липні 2018 р. позивач звернувся до Управління ПФУ із заявою про нарахування та сплату йому суми компенсації втрати частини доходів, на що Управління ПФУ, листом №81/К-11 від 24.07.2018 р., відмовило позивачу у задоволенні заяви на підставі того, що пенсія призначена та виплачується згідно з вимогами чинного законодавства.

Позивач зазначив, що виконуючи постанову суду, Управлінням ПФУ було сплачено суму недоотриманої позивачем пенсії (заборгованості) за весь термін перерахунку, але в порушення вимог ст.19 Конституції України, Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», позивачу не було проведено нарахування та виплату компенсації, чим йому було завдано майнової шкоди у розмірі суми несплаченої компенсації.

Позивач зазначив, що має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із затримкою виплати з 10.05.2010 р. по 31.05.2018 р., нарахованої та сплаченої позивачу у червні 2018 р., суми недоотриманої пенсії у розмірі 35 228,31 грн.

На думку позивача, Управління ПФУ при отримані відомостей щодо виплати позивачу недоотриманої суми пенсії у розмірі 35228,31 грн., протиправно відмовило позивачу у нарахуванні та виплаті компенсації на нарахований, але своєчасно не сплачений дохід у вигляді суми недоотриманої пенсії.

Позивач у судове засідання не з'явився про день час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

21.11.2018 р. від представника позивача надійшло клопотання в якому він просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі та розглядати справу за відсутності позивача та представника позивача.

08.11.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.

28.11.2018 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 р. позивачу проведено перерахунок пенсії та нараховано борг у сумі 35 228,31 грн. за період вказаний у рішенні суду. Постанову суду виконано в повному обсязі.

Також представник відповідача зазначив, що постанова суду в частині нарахування управлінням виконана в повному обсязі. Проте, оскільки виплати пов'язані з реалізацією Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансуються за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, управління в даному випадку, без наявності таких коштів, не є розпорядником коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч. 9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встанови, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та йому встановлено ІІ групу інвалідності, що підтверджується посвідченням .

Позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

13.05.2013 р. постановою Одеського апеляційного адміністративного суду зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 10.05.2010 р. по 10.12.2010 р. у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 70% мінімальної пенсії за віком, по 2 групі інвалідності, відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити кошти згідно проведено перерахунку з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до зазначеної постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу та донарахував за період з 10.05.2010 р. суму недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.

Зазначені кошти у розмірі 35228,31 грн. були виплачені позивачу лише 15.06.2018 р., що підтверджується випискою по рахунку (а.с.11).

14.07.2018 р. позивач з заявою звернувся до відповідача в якій просив нарахувати та сплатити йому суму компенсації втрати частини доходів за період з 10.05.2010 р. по 31.05.2018 р. (а.с.7).

24.07.2018 р. відповідач листом за №81/К-2 відмовив позивачу у нарахуванні та сплаті суми компенсації втрати частини доходів (а.с.8).

Даний лист - відмова за №81/К-2 обґрунтований тим, що ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 р. №2050-ІІІ передбачена компенсація втрати частини грошових доходів громадян, які не мають разового характеру. Нарахована за період, зазначений в рішенні суду, сума боргу є разовою виплатою, тому вимоги Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» на неї не розповсюджуються та для нарахування компенсації втрати частини доходів за період з 10.05.2010 р. по 31.05.2018 р.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

IV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 46 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" 19.10.2000р. №2050-III та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №159.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Приписи вказаного Закону кореспондують приписам Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159.

З огляду на наведені норми законодавства, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа № 521/940/17), від 05.10.2018 року (справа № 162/787/16-а).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, суд зазначає, що з огляду на наведені норми законодавства, компенсації належать нараховані доходи громадян.

Суд встановив, що відповідач на виконання рішення суду від 15.05.2013 року здійснив перерахунок пенсії позивача, що підтверджується протоколом від 25.10.2013 р. (а.с.79-80), проте розраховану суму пенсії у розмірі 35228,31 грн. позивач отримав лише 15.06.2018 року.

Крім того, постановою Одеського апеляційного суду від 15.05.2013 р. визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку державної і додаткової пенсії а період з 10.05.2010 р. по 10.12.2010 р. Тобто факт не своєчасної виплати пенсії позивачу з вини пенсійного органу підтверджується рішенням суду.

Відповідно до ст.47 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому КМУ.

Отже, суд зазначає, що виплата коштів позивачу здійснена пенсійним органом за період з 10.05.2010 року по 31.05.2018 року та зумовлена порушенням строків сплати відповідачем пенсії, що носило триваючий характер. Тобто, належні позивачу з 2010 р. кошти виплачені лише 15.06.2018 р. (із затримкою в 97 календарних місяців).

Крім того суд, не приймає до уваги посилання представника відповідача на Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, оскільки вказаний порядок був затверджений постановою КМУ від 03.09.2014 р. №440, а перерахунок на доплату пенсії був вчинений відповідачем 25.10.2013 р.

За таких обставин, суд робить висновок, що дії відповідача щодо відмови листом №81/К-2 від 24.07.2018рпозивачу у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 10.10.2010р. по 31.05.2018 р. у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії у розмірі 35228,31 грн. є протиправними.

У зв'язку з тим, що суд робить висновок про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті відповідної компенсації позовні вимоги про зобов'язання Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 10 травня 2010 року по 31 травня 2018 року у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн. також належать до задоволення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 255, 293, 295, 371 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з відмови, листом №81/К-2 від 24 липня 2018 року ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 10 травня 2010 року по 31 травня 2018 року , у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.

3.Зобовя'зати Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 10 травня 2010 року по 31 травня 2018 року у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 35228,31 грн.

4. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1.

Відповідач - Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, адреса: Одеська область,663402, м. Подільськ, вул. Шкільна,2-Б код ЄДРПОУ 40386424.

Суддя О.Я. Бойко

.