Рішення від 11.07.2017 по справі 905/946/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

11.07.2017 Справа № 905/946/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,

розглянувши справу № 905/946/17

за позовом Маріупольської міської ради

до відповідача Фізичної особи-підприємця Полковнікової Єлизавети Іванівни

про зобов'язання вчинити певні дії,

за участю представників:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Суть спору: Маріупольська міська рада звернулася до господарського суду Донецької області з позовом до ФОП Полковнікової Є.І. про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, за адресою: м. Маріуполь, вул. Латишева, 23, під розміщення металевого навісу з продажу овочів, загальною площею: 0,0016 га, шляхом знесення металевого навісу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході перевірки додержання вимог земельного законодавства України встановлений факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови Маріупольської міської ради, яка розташована м. Маріуполь, вул. Латишева, б.23, під розміщення металевого навісу з продажу овочів, що є порушенням ст. ст. 125, 126, 211, 212 ЗК України.

Ухвалою суду від 26.06.2017р. строк розгляду спору продовжений до 11.07.2017р. у зв'язку із задоволенням відповідного клопотання позивача.

Відповідач у судове засідання 11.07.2017р. не з'явився, відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову до суду не надав. При цьому, ухвала суду про відкладення розгляду справи та про продовження строку розгляду справи від 26.06.2017р. відправлена відповідачу на адресу: 87532, АДРЕСА_1., що зазначена у позові та у витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, що підтверджується списками згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів № 1367, згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих №6405, але згідно з відомостями розділу «Відстеження пересилань» УДППЗ «Укрпошта» не вручена під час доставки.

Крім того, в матеріалах справи наявна телефонограма господарського суду Донецької області №№238 від 03.07.2017р., якою повідомлено відповідача про дату, час та місце судового засідання 11.07.2017р. та яка прийнята відповідачем особисто.

За таких обставин, а також враховуючи роз'яснення, що містяться у пп.3.9.1. п.3.9. постанови пленуму ВГСУ від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», господарський суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача у судовому засіданні та в силу вимог ст.75 ГПК України за наявними у справі документами.

На підставі ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Рішенням Маріупольської міської ради від 14.04.2009р. №5/31-5221 затверджений Порядок здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель в м. Маріуполі (далі Порядок), який розроблений з метою запобігання порушень земельного законодавства в м. Маріуполі, своєчасного їх виявлення та усунення, вдосконалення процедури здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель. (п. 1.2 Порядку).

Порядок встановлює процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами, визначає підготовчі заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірки. (п. 1.2 Порядку).

Самоврядний контроль за використанням та охороною земель полягає у забезпеченні дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами земельного законодавства та включає правові, економічні та соціальні заходи, направлені на дотримання вимог земельного законодавства. Самоврядний контроль повинен здійснюватися систематично, регулярно та своєчасно, що значно підвищує ефективність та результативність контрольної діяльності. (п. 1.6 Порядку.).

Всі землі у межах міста Маріуполя є об'єктами самоврядного контролю за використанням та охороною земель в м. Маріуполі. (п. 1.8 Порядку.).

Забезпечення здійснення самоврядного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства відносно раціонального використання та охорони земель покладено на відділ регулювання земельних відносин Маріупольської міської ради. (п. 2.1 Порядку.)

Самоврядний контроль за використанням і охороною земель здійснюється, зокрема, шляхом проведення перевірок законності використання земельних ділянок власниками землі та землекористувачами і дотримання вимог земельного законодавства. (п.2.4 Порядку).

При проведенні всіх видів перевірок посадова особа відділу регулювання земельних відносин Маріупольської міської ради складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства. В акті наводиться план - схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис або викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані - схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (засмічення, самовільне зайняття земельної ділянки та ін.). Акт, складений за результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, є підставою для подання позовної заяви. (п. п. 7.1,7.6, 7.7 Порядку).

У випадку виявлення порушень вимог земельного законодавства, з метою припинення порушення земельного законодавства або усунення його наслідків, посадова особа відділу регулювання земельних відносин Маріупольської міської ради видає особі, яка скоїла правопорушення, вказівку (попередження) про їх усунення. Строк усунення наслідків правопорушення встановлюється посадою особою відділу регулювання земельних відносин та не може перевищувати 30-денний строк. (п. 8.1 Порядку з урахуванням змін, внесених рішенням Маріупольської міської ради від 25.12.2012р. № 6/25-2841).

У випадку невиконання особою, яка допустила порушення вимог земельного законодавства, вказівки (попередження) у вказаний строк, посадовою особою приймаються заходи для усунення порушення земельного законодавства відповідно з даним Порядком та чинним законодавством України. (п. 8.3 Порядку з урахуванням змін, внесених рішенням Маріупольської міської ради від 25.12.2012р. № 6/25-2841).

Відповідно до посадової інструкції начальника відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин міської ради, затвердженої першим заступником міського голови, начальнику відділу контролю за використанням земель УЗВ міської ради безпосередньо підпорядковані всі спеціалісти відділу; завданнями та обов'язками спеціаліста І категорії відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин є, зокрема: здійснення керівництва відділом у межах, делегованих йому повноважень начальником управління земельних відносин; організовує роботу відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин; координує роботу спеціалістів відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин.

Відповідно до посадової інструкції спеціаліста І категорії відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин міської ради, затвердженої першим заступником міського голови, завданнями та обов'язками спеціаліста І категорії відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин є, зокрема: здійснення перевірок дотримання вимог земельного законодавства на території міста Маріуполя; складання актів перевірок за результатами перевірок дотримання вимог земельного законодавства на території міста Маріуполя та вказівок на усунення порушень, в разі їх виявлення; контролює виконання вказівок, здійснює заходи щодо усунення порушень земельного законодавства.

06.09.2016р. Відділом контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради проведено перевірку щодо дотримання відповідачем вимог земельного законодавства, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.09.2016р. зафіксовано, що відповідачем самовільно зайнята та використовується земельна ділянка із земель житлової та громадської забудови, за адресою: м. Маріуполь, вул. Латишева, б.23, під розміщення металевого навісу з продажу овочів загальною площею 0,0016 га, що є порушенням ст. ст. 125, 126, 211, 212 ЗК України.

В акті міститься план-схема земельної ділянки, яка самовільно зайнята відповідачем. До акту додані роздруківки фотографії із металевою конструкцією з столами, крівлею (додаток №1 до акту від 06.09.2016р.).

Акт складений спеціалістом І категорії відділу контролю за використанням земель УЗВ Маріупольської міської ради ОСОБА_3, за участю начальника відділу контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради ОСОБА_4, спеціаліста І категорії відділу контролю за використанням земель УЗВ ОСОБА_5

За даним фактом Відділом контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради видано вказівку (попередження) від 06.09.2016р. № 160/2016, в якій запропоновано відповідачу усунути виявлені порушення земельного законодавства в десятиденний строк, та повідомити про виконання припису до 16.09.2016р. Управління земельних ресурсів Маріупольської міської ради.

Вказівка (попередження) надіслана на адресу відповідача 07.09.2016р., про що свідчить фіскальний чек від 07.09.2016р.

19.09.2016р. Відділом контролю за використанням земель управління земельних відносин Маріупольської міської ради проведено перевірку щодо дотримання відповідачем вимог земельного законодавства, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Зі змісту акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.09.2016р. вбачається, що вимоги вказівки (попередження) від 06.09.2016р. відповідачем виконані не були.

Такі обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.

Статтею 2 ЗК України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Статтею 12 ЗК України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування, прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок відноситься до повноважень міської ради.

Стаття 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Згідно п.5 ст.16 ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частинами 1, 2 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Отже, міській раді, як суб'єкту земельних правовідносин, який здійснює повноваження власника землі, належить право розпорядження та обов'язок здійснення контролю за використанням земельних ділянок, розташованих на її території.

Відповідно до ст. ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі ст.1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи таких документів свідчить про самовільне зайняття вказаної земельної ділянки.

З огляду на викладене, а також встановлені обставини справи, які свідчать про те, що рішення позивача про передачу відповідачу у власність земельної ділянки за адресою м. Маріуполь, вул. Латишева, 23, загальною площею: 0,0016 га, або надання її у користування не приймались, правочини щодо такої земельної ділянки не вчинялись, реєстрація будь-яких прав щодо неї не здійснювалась (відсутні правовстановлюючі документи), господарський суд дійшов висновку про самовільне зайняття земельної ділянки відповідачем.

При цьому, судом не встановлено обставини щодо вжиття відповідачем жодних заходів до оформлення права на спірну земельну ділянку у встановлений законом спосіб.

Такі дії відповідача порушують гарантоване Конституцією України право органу місцевого самоврядування розпоряджатися своїм майном (землею).

Згідно зі ч. 1 ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.

Відповідно до ч.3 ст. 212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог, а отже і про їх задоволення.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов Маріупольської міської ради задовольнити.

2.Зобов'язати Фізичну особу-підприємця Полковнікову Єлизавету Іванівну (87532, АДРЕСА_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, за адресою: м. Маріуполь, вул. Латишева, 23, під розміщення металевого навісу з продажу овочів, загальною площею 0,0016 га, шляхом знесення металевого навісу.

3.Стягнути з Фізичної особи-підприємця Полковнікової Єлизавети Іванівни (87532, АДРЕСА_1) на користь Маріупольської міської ради (87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, б.70; код ЄДРПОУ 33852448) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 17.07.2017р.

Суддя Л.В. Ніколаєва