Постанова від 12.02.2010 по справі 2-А-68/10

Справа № 2-а-68/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2010року Суддя Борівського районного суду Харківської області Федченко В.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про зобов'язання в перерахунку та виплаті належних соціальних виплат,

ВСТАНОВИВ:

04.02.2010 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області на його користь недоотриману суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 та 2009роки, у розмірі 6545,00 грн., посилаючись на те, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. Тому у відповідності до ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому повинна виплачуватись щорічно одноразова грошова допомога на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат і ця допомога виплачується за місцем проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати вказаної грошової допомоги. В 2008 та 2009роках він отримав щорічну допомогу на оздоровлення в значно меншому розмірі ніж це передбачено ст. 48 вказаного Закону. По питанню недоотримання належних сум на оздоровлення він звернувся до відповідача, відповідач відмовив йому у задоволенні його вимог, в зв'язку з чим він змушений звернутися з даним позовом до суду.

З позовної заяви позивача вбачається, що відповідно до встановленого йому статусу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, він має право на отримання різних пільг, компенсацій і допомог, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були встановлені розмір мінімальної заробітної плати в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Отже він має право на отримання допомоги на оздоровлення в розмірі 3025 грн., а не 100 грн. , які були нараховані та виплачені Управлінням праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації в 2008 р. а за 2009рік 3720грн. а не 100грн.

Із заперечень відповідача вбачається, що він заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , здійснюється за рахунок державного бюджету. Головним розпорядником коштів вищого рівня є Міністерство праці та соціальної політики України. Управління не має права встановлювати розміри та порядок виплати вказаних допомог. Громадянам які є учасниками ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи виплачується щорічна допомога на оздоровлення із державного бюджету в порядку та розмірах, що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 а також вказує на те, що у відповідності до вимог чинного законодавства не передбачено видатків на проведення перерахунку раніше виплаченої щорічної допомоги на оздоровлення.

Суд, заслухавши пояснення позивача та дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи із наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується копією посвідчення наслідків ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Частина перша статті 9 КАС України визначає, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції закону, що діяв до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року, одноразова щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, виплачується у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при виплаті допомоги на оздоровлення слід керуватися ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції Закону, яка існувала до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року , а не постановою КМ України № 562 від 12.07.2005 р. на яку посилається відповідач в своїх запереченнях.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в тім, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що грошова щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1, виплачена відповідачем за 2008 та 2009 роках у меншому розмірі ніж передбачено ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно ст. 59 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" встановлено, що розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2008 року становить - 515 гривень на місяць, з 01.04.2008 року - 525 гривень, з 01.10.2008 року - 545 гривень, з 01.12.2008 року - 605 гривень.

Враховуючи те, що позивачу було виплачено грошову допомогу на оздоровлення 2008 році в сумі 100 грн., то з відповідача необхідно стягнути на користь позивача грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік не 100 грн., а 3025 грн.( 605 грн. х 5). Таким, чином необхідно стягнути з відповідача на користь позивача грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік та 2009рік згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Керуючись ст. ст. ст.8-14, 71,104, 122,138,161,162, 167, 186 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації призначити, нарахувати та виплатити недоотриману суму ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 р. та 2009рік компенсуючи вказану грошову заборгованість за відповідний період згідно діючого законодавства на момент виплати згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Борівський районний шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Федченко В.М.