Рішення від 08.01.2019 по справі 520/10997/18

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

08.01.2019 р. справа №520/10997/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом

ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про1) визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача (заявника) ОСОБА_2 з 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення; 2) зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (юридична адреса: Майдан Свободи, Держпром, 3 під 'їзд 2 поверх, місто Харків, поштовий індекс: 61022, код ЄДРПОУ: 14099344) перерахувати та виплачувати позивачу (заявнику) ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, поштовий індекс: 61099, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію у розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з 01 січня 2018 року; 3) визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо встановлення розстрочки у виплаті позивачу (заявнику) ОСОБА_2 перерахованої пенсії за вислугу років з 01 січня 2018 року; 4) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (юридична адреса: Майдан Свободи, Дерзіспром, 3 під'їзд 2 поверх, місто Харків, поштовий індекс: 61022, код ЄДРПОУ: 14099344) на користь позивача (заявника) ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, поштовий індекс: 61099, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) заборгованість з виплати сум пенсії за період з 01 січня 2018 року по дату набрання рішенням суду по даній справі законної сили, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці; 5) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (юридична адреса: Майдан Свободи, Держпром, 3 під 'їзд 2 поверх, місто Харків, поштовий індекс: 61022, код ЄДРПОУ: 14099344) проводити позивачу (заявнику) ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, поштовий індекс: 61099, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) виплату перерахованої пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, з дати набрання рішенням суду по даній справі законної сили, -

встановив:

Заявлені ОСОБА_2 вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. протиправно застосовано показник грошового забезпечення - 70%, тоді як розмір пенсії ще з 2007р. складав - 90%. Стверджував, що відповідачем не враховано те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідач, ГУ ПФУ у Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що 01.01.2018р. з посиланням на ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанову КМУ №103 від 21.02.2018 р. головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії у розмірі не більше 70% грошового забезпечення військовослужбовця.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як колишньому військовослужбовцю Міністерства оборони України, знаходиться на обліку як пенсіонер в ГУ ПФУ в Харківській області з 2007р.Як вбачається з матеріалів справи Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за пенсійною справою ФХ69063 (Міноборони) ОСОБА_2 було неодноразово проведено перерахунок пенсії, з яких вбачається, що розмір пенсії складав - 90% грошового забезпечення військовослужбовця (вислуга років - 36 р.)

З 01.01.2018 року відповідачем, ГУПФУ у Харківській області з посиланням на ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснено перерахунок пенсії позивачу, але одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з 90% грошового забезпечення на 70%.

Згідно розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області розмір пенсії склав - 5.428,75грн., з них з урахуванням попередньої суми пенсії - 3.871,00 грн. та 50% підвищення до пенсії - 1.557,75грн.

Не погодившись з тим, що під час перерахунку пенсії відповідачем застосовано відсоток грошового забезпечення - 70% та проведено виплату підвищення до пенсії у розмірі лише 50% суми її підвищення, ОСОБА_2 06.11.2018р. звернувся до відповідача із заявою щодо її перерахунку.

Листом Головного управління ПФУ у Харківській області повідомлено позивача, що перерахунок та виплату пенсії здійснено у відповідності до вимог ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.

Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб'єктом діяння управлінського характеру, суд зазначає, що правовідносини з приводу перерахунку пенсій, призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон), унормовані приписами ст.63 цього Закону та деталізовані приписамипостанови КМУ від 21.02.2018р. №103, приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45), приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Згідно з ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Системно проаналізувавши як приписи загальних актів права з питання визначення розміру призначеної пенсії, а саме: Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних актів права, до яких належать Закон України «Про державну службу», Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування», Закон України «Про прокуратуру», Закон України «Про Національну поліцію», Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", також інших актів законодавства з питань визначення розміру пенсії, суд доходить висновку, що в усіх без виключення випадках законодавцем застосовується стала та незмінна юридична конструкція, котра полягає у первісному обчисленні базового розрахункового показника майбутньої пенсії - грошового виразу загальної суми коштів як плати за виконану роботу. До цього показника включаються чітко визначені законом складові, котрі у свою чергу можуть обраховуватись у відсотковому значенні, тобто у процентах від іншого показника. Але при цьому, юридичне значення має не такий відсоток, а виключно остаточно розрахована сума складової оплати праці. До розрахованого базового показника застосовується передбачений законом умовний арифметичний розмір пенсії у відсотковому відношенні до загальної величини оплати праці за певний період трудової діяльності.

Суд вважає, що саме означений показник - умовний арифметичний розмір пенсії і є тією сталою незмінною величиною, на котру прямо поширюється дія приписів ст. 22 Конституції України, і який не може зазнавати зменшення навіть у разі запровадження нового законодавства.

За допомогою умовного арифметичного розміру пенсії розраховується і абсолютний арифметичний розмір пенсії, який складає певну грошову суму.

Таким чином, у подальших процедурах перерахунку розміру пенсії владний суб'єкт не може зачіпати саме умовного арифметичного розміру пенсії.

З огляду на викладене, владний суб'єкт повинен забезпечити сталість і незмінність означеного вище показника в 90 % від грошового утримання, позаяк ревізія раніше призначеного умовного розміру пенсії є втручанням у право особи на майно згідно з ст.1 Протоколу Першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Вирішуючи спір за вимогою щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати позивачу пенсію у розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, то суд зазначає, що у силу положень ч. 4 ст. 63 Закону повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій передані у відання Кабінету Міністрів України.

На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №45).

Порядок №45 діяв протягом 2016-2017рр., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.

Вирішуючи спір, суд відмічає, що Порядок №45 не запроваджував спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки платежів мали узгоджуватись з вимогами ч.2 ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.3 ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У той же час, постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями.

Положення даної постанови станом як на час здійснення перерахунку, так і на час розгляду справи в суді є чинними та не скасованими.

Отже, судом не встановлено факту порушення відповідачем порядку виплати перерахованої пенсії позивачу у спірних правовідносинах згідно із законодавством, що діяло на момент їх виникнення.

У свою чергу, ч. 1 ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

У силу ч. 2 ст. 2 цього закону під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

За таких обставин, суд не знаходить жодних правових підстав для непоширення дії норм Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" на спірні правовідносини.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України.

Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення заявлених вимог в частині визнання протиправними дій владного суб'єкта з приводу зменшення розміру пенсії та обтяження владного суб'єкта обов'язком провести перерахунок розміру пенсії із збереженням показника в 90% та із виплатою різниці.

Обраний судом спосіб захисту порушеного права здатний повно, ефективно та дієво захистити суб'єктивне право фізичної особи - громадянина у спірних правовідносинах.

Водночас з цим, суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру допускати порушення закону у процедурі поноволення нарахування та виплати пенсії. З цих міркувань суд не знаходить підстав для задоволення позову в частині зобов'язання владного суб'єкта утриматись від подальшого призупинення виплати пенсії, адже вимоги 1) заявлені на майбутнє, 2) стосуються правовідносин, котрі ще не склались у часі, 3) стосуються правовідносин, відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) з приводу зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1, 61099; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) при перерахунку розміру пенсії з 01.01.2018р. з показника 90% грошового утримання військовослужбовця до показника 70% грошового утримання військовослужбовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1, 61099; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) з 01.01.2018р. із збереженням показника 90% грошового утримання військовослужбовця та провести виплату різниці з проведенням нарахувань у порядку Закону України "Про компенсацію громадянам частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

В решті вимог позов залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева