Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи,6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
місто Харків
08.01.2019 р. справа №520/10987/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом
ОСОБА_1
до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
провизнання протиправними дій Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) пенсії з 01.06.2015р., 2) зобов'язання Лозівського ОУПФУ Харківської області сплатити заборгованість ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з 01.06.2015р. по 01.07.2017р., -
встановив:
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що громадянин має право на одержання виплат за раніше призначеною пенсією, але внаслідок вчинення райУПФУ протиправного діяння коштів за пенсією з 01.06.2015р. по 01.07.2017р. не одержав.
Відповідач, Лозівське ОУПФУ Харківської області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що рішення про припинення виплат за пенсією обумовлено об'єктивними чинниками, а саме: відсутністю необхідних доказів постійного проживання пенсіонера на території України, де безперешкодно функціонують органи державної влади України.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом установлено, що позивач є громадянином України, має правовий статус внутрішньо переміщеної особи, як пенсіонер знаходиться на обліку в установі відповідача з 01.07.2017р.
З 01.10.2014р. ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПФУ м.Краматорська Донецької області.
Розпорядженням УПФУ м.Краматорська Донецької області від 15.06.2015р. виплата пенсії позивачу була призупинена, у зв'язку з уточненням місця проживання.
При цьому, даних про скасування рішення про призначення пенсії (чи втрати юридичної дії цього рішення у будь-який інший спосіб) матеріали справи не містять.
Відповідно до супровідного листа від 31.07.2017р. №12622/03 УПФУ м.Краматорська Донецької області пенсійну справу позивача направлено до Лозівського ОУПФУ Харківської області.
Згідно з випискою із Розпорядження про призначення пенсії б/н б/д ОСОБА_1 з 01.07.2017р. перебуває на обліку в Лозівському ОУПФ України Харківської області.
Згідно протоколу засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які проживають на території Сахновщинського району від 04.09.2017р. №11 прийнято рішення про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, зокрема, ОСОБА_1, з 01.07.2017р.
Перевіряючи відповідність закону оскаржених діянь владного суб'єкта, суд зазначає, що правовідносини з приводу соціального захисту громадян шляхом пенсійного забезпечення унормовані, насамперед, приписами ст.46 Конституції України, ст.25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, випадки, коли відбувається припинення виплат за пенсією, викладені у ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де передбачено, що підставою для припинення виплат є рішення суду або рішення тероргану ПФУ, а приводом для прийняття такого рішення: призначення пенсії за недостовірними документами; подія смерті особи; подія неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд; інші випадки згідно з законом.
Водночас із цим, суд зауважує, що іншого закону з приводу визначення таких приводів не існує.
Правовий висновок відносно застосування ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" міститься у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 р. по справі №805/402/18 (провадження Пз/9901/20/18) і полягає у тому, що за відсутності визначених законом підстав виплати за пенсією не можуть бути припинені.
У ході розгляду спору судом достеменно встановлено, що у спірних правовідносинах відсутні і приводи, і підстави для припинення виплати пенсії, визначені ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи спір, суд наголошує, що норми підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України.
Водночас із цим, суд бере до уваги, що правовідносини з приводу соціального забезпечення у спосіб виплат за пенсією склались між позивачем та відповідачем лише з 01.07.2017 р.
Як встановлено судом, нарахування та виплата пенсії Лозівським ОУПФ України Харківської області за період з 01.07.2017р. по 31.12.2018р. здійснено ОСОБА_1 у повному обсязі (довідка №737 від 20.12.2018р.)
Як з'ясовано судом до 01.07.2017р. позивач перебував на обліку як пенсіонер в іншому районному тероргані ПФУ (УПФУ м. Краматорськ Донецької області), яким пенсію позивачу було виплачено по 30.06.2015р. включно та яким і було вчинено діяння з припинення виплат за пенсією.
Відповідач не є юридичним правонаступником УПФУ м. Краматорськ Донецької області, а відтак, не може нести відповідальності за управлінські діяння іншого окремого, самостійного та незалежного від нього районного тероргану ПФУ.
У зв'язку з цим, позов у цій частині задоволенню не підлягає.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Лозівського ОУПФ України Харківської області сплатити заборгованість ОСОБА_1 за період з 01.06.2015р. по 01.07.2017р., то суд зазначає, що по-перше, як було зазначено вище, пенсію позивачу було виплачено по 30.06.2015р. включно, по-друге, суд вважає за необхідне обтяжити владний суб'єкт обов'язком вирішити дане питання у спосіб прийняття окремого письмового рішення з урахуванням постанови Верховного Суду від 03.05.2018 р. по зразковій справі №805/402/18 (провадження Пз/9901/20/18).
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області вирішити по суті у спосіб прийняття окремого письмового рішення з урахуванням постанови Верховного Суду від 03.05.2018 р. по зразковій справі №805/402/18 (провадження Пз/9901/20/18) питання з приводу нарахування та виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1, місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) пенсії за період з 01.07.2015р. по 01.07.2017р.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Старосєльцева