про залишення позовної заяви без руху
Справа №500/26/19
08 січня 2019 рокум. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
03.01.2019 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління держаної реєстрації Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління держаної реєстрації Тернопільської міської ради Сагайдак Ірини Володимирівни №44382668 від 03.12.2018 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
- зобов'язати державного реєстратора розглянути заяву від 03.12.2018 за реєстраційним номером 31515659 про проведення державної реєстрації скасування права власності на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 376282461101;
У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, позовна заява не відповідає вимогам статей 160-161 КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору, відповідно до закону.
В даному випадку позивачем не надано до позовної заяви оригіналу квитанції про сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI із змінами та доповненнями (надалі - Закон №3674-VI).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
З матеріалів справи видно, що позовна заява про скасування рішення №44382668 від 03.12.2018 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень підписана позивачем ОСОБА_1 27 грудня 2018 року, відправлена поштою 28.12.2018 та отримана Тернопільським окружним адміністративним судом 03.01.2019.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII визначено з 01 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1762 грн.
Таким чином, ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру становить 704,80 грн.
Як слідує з позовної заяви та доданих до неї документів, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Враховуючи, що позивач у позовній заяві просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління держаної реєстрації Тернопільської міської ради Сагайдак Ірини Володимирівни №44382668 від 03.12.2018 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
- зобов'язати державного реєстратора розглянути заяву від 03.12.2018 за реєстраційним номером 31515659 про проведення державної реєстрації скасування права власності на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 376282461101;
Тому за подання до адміністративного суду позову з двома вимогами немайнового характеру позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (704,80 грн. х 2)
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами:
отримувач коштів УК у місті Тернополі/м. Тернопіль/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 34311206084008, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "*;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)".
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зі змісту позовної заяви слідує, що відповідачами у справі позивач зазначив:
- відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Тернопільської міської ради
- Тернопільську міську раду.
Проте прохальна частина позовної заяви не містить позовних вимог, заявлених до відповідача Тернопільської міської ради.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (частини перша статті 46 КАС України).
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень (частини друга статті 46 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 5 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (частини третя статті 46 КАС України).
Згідно з визначенням, наведеним у пункті 9 частини першої статті 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В розумінні вищенаведених положень КАС України відповідачем в адміністративному судочинстві виступає суб'єкт владних повноважень, який своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю порушив права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб.
КАС України визначає способи захисту прав, свобод або законних інтересів фізичних позивача від незаконного рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Так, частина перша статті 5 КАС України визначає такі способи захисту:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина друга статті 5 КАС України).
Отже, позивачу слід сформувати позовні вимоги і викласти обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо відповідача Тернопільської міської ради.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (пункт 2 частини другої статті 169 КАС України).
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом: 1) сплати судового збору у розмірі 1409,60 грн. та подання до суду доказів такої сплати, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору, відповідно до закону, 2) визначення суб'єктного складу відповідачів та сформування позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Керуючись статтями 169, 248 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління держаної реєстрації Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.