Рішення від 08.01.2019 по справі 480/4141/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2019 р. Справа №480/4141/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою, та надати земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення фермерського господарства площею 18,8911 га у користування (оренду) строком на 14 років.

Свої вимоги мотивував тим, що 30.08.2018 він звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 18,8911 га в користування (оренду) строком на 14 років. Однак, відповідач, станом на момент звернення до суду жодної відповіді на вищевказану заяву позивача не надав. Позивач вважає, що бездіяльність відповідача порушує його законні права та суперечить нормам Земельного кодексу України.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 09.11.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, відповідно до якого представник просить відмовити у задоволенні позову, виходячи з того, що листом від 13.09.2018 № П-11122-4289/21-18 на заяву позивача про затвердження проекту землеустрою його було повідомлено, з посиланням на ч. 9 статті 118 Земельного кодексу України, що при розгляді наданих позивачем матеріалів встановлено, що до Головного управління на затвердження надано копію проекту землеустрою. Для вирішення питання по суті ОСОБА_1 необхідно надати до Головного управління оригінал першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Крім того, представник відповідача зазначив, що вимога зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою є втручанням в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 20.08.2014 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держземагентства у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на сім років, орієнтовною площею 18 га для ведення фермерського господарства за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.12 зворот.бік).

Наказом ГУ Держгеокадастру в Сумській області від 22.09.2014 № 18-4386/16-14 СГ ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 18 га в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (сіножаті), для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.13).

На підставі вказаного наказу, Товариством з обмеженою відповідальністю "Координат-БС" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 ОСОБА_1 в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.8-37).

Вищевказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено без зауважень, відповідно до висновку від 18.12.2014 №7876/01-30 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (а.с.28-29).

Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку підтверджується, що 23.12.2014 Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Координат-БС" здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 (а.с.33-34).

У серпні 2018 року, ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держземагентства у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення фермерського господарства площею 18,8911 га в користування (оренду) строком на 14 років (а.с. 32).

Листом від 13.09.2018 № П-11122-4289/21-18 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повідомило позивача про те, що відповідно до ч. 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. При розгляді наданих позивачем матеріалів встановлено, що до Головного управління на затвердження надано копію проекту землеустрою. Для вирішення питання по суті, ОСОБА_1 необхідно надати до Головного управління оригінал першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с.43).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 ЗК України.

Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

За приписами ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно із ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 4 ст. 186-1 Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (ч. 5 ст. 186-1 ЗК України).

Згідно із ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до ч. 8 ст. 186-1 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Згідно з ч.13 ст.123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування є завершальною стадією процедури відведення земельної ділянки. При цьому, стаття 123 Земельного кодексу України встановлює вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, зокрема, його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, тобто, поданий проект за змістом, формою має відповідати вимогам законів та інших нормативно-правових актів.

Таким чином, відповідач, розглядаючи заяву ОСОБА_1, повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до вимог ст.123 Земельного кодексу України або надати мотивовану відмову у його затвердженні.

Матеріали справи свідчать, що управлінням Держземагенства у Сумському районі Сумської області погоджено проект землеустрою ОСОБА_1, а також було сформовано та зареєстровано земельну ділянку та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_2.

При цьому, зі змісту листа від 13.09.2018 №П--11122-4289/21-18 вбачається, що відповідачем заява ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою не розглядалася та відповідного рішення не приймалося. Посилання відповідача на те, що позивачем не було надано оригінал першого примірника проекту землеустрою, не підтверджено доказами та спростовується заявою, наданою позивачем, у якій як додаток, окрім наданих копій інших документів, значиться саме проект землеустрою, а не його копія (а.с.32).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності нерозгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою. Тому, необхідно визнати протиправною бездіяльність ГУ Держгеокадастру у Сумській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку для ведення фермерського господарства в оренду строком на 14 років, суд зазначає, що вона не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що заява ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою відповідачем не розглядалася по суті і відповідне рішення щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою відповідачем не приймалося.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

Отже, з метою повного та належного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 18,8911 га в користування (оренду) строком на 14 років, та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 352,40 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 18,8911 га в користування (оренду) строком на 14 років.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 18,8911 га в користування (оренду) строком на 14 років та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 352,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько