справа№1340/5798/18
03 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.
секретар судового засідання Сільник Н.Є.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Стець Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язанням вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.08.2018 № 2813/438 "Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 починаючи з 10 липня 2018 року пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 на підставі п."б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", врахувавши в стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах - період роботи ОСОБА_1 з 01.03.1984 по 01.01.1989 на посаді наладчика устаткування електровакуумного виробництва, з 01.01.1989 по 02.06.1997 на посаді наладчика технологічного устаткування.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 01.03.1984 по 02.06.1997 працював електромонтером, наладником технологічного устаткування на ВО „Полярон", загальний стаж роботи складає більше 35 років, в тому числі, наладником технологічного обладнання - 13 років 3 місяців. 10.07.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, оскільки у нього наявний трудовий стаж у шкідливих умовах та він досяг 55 років, що є підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом „б" ч. 1 ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Проте, 28.08.2018 відповідач рішенням відмовив у призначенні позивачу даного виду пенсії, з підстав неможливість перевірити уточнюючу довідку підприємства, де працював позивач. Позивач вважає, оскаржуване рішення протиправним, оскільки позивач документально підтвердив наявність необхідного стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом „б" ч. 1 ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Просив позов задовольнити.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Відповідач у встановлений законом строк подав відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову. Заперечення мотивує тим, що право на пільгову пенсію за Списком № 2 мають наладчики технологічного устаткування, наладчики устаткування елекровакуумного і напівпровідникового виробництва, зайняті обслуговуванням установок нанесення епітаксиальних шарів та променевих установок (позиція 2170600а-14995, підпункт „а"). Згідно з записами трудової книжки позивач з 01.03.1984 по 02.06.1997 працював наладником технологічного обладнання ВО "Полярон", а з 02.06.1997 по 31.08.2004 наладником технологічного обладнання заводу лазерної електронної техніки (ЗЛЕТ) ВО "Полярон". Відповідач зазначив, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 позивач подав довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.12.2010 № 193, видану ЛВО „Полярон" та особову картку Т-2. Вказана довідка була видана на підставі наказів про прийняття, переведення та звільнення з роботи, особистих рахунків на виплату заробітної плати, технологічної довідки. Проте, відповідач вказує, що із долучених документів не встановлено зайнятості позивача саме обслуговуванням установок нанесення епітаксиальних шарів та променевих установок. Для з'ясування зазначених обставин Галицький відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області звернувся до управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення звірки даних довідки про підтвердження пільгового стажу роботи від 20.12.2010 № 193, виданої ЛВО "Полярон" для призначення пенсії позивачу. Однак, за результатами виходу за вказаною адресою, прохідна підприємства закрита, пройти на територію неможливо, телефони не відповідають, тому підтвердити правомірність видачі зазначеної вище довідки ліквідаційною комісією, а також зайнятість позивача певними видами роботи неможливо. З огляду на викладене, підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах немає, тому в задоволенні позову слід відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позов, просив в задоволенні позову відмовити.
21 грудня від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що доводи викладенні у відзиви не спростовую твердження позивача. Зазначив, що надана довідка підтверджує роботу позивача за Списком №2, що підтверджується також наказами по підприємству про затвердження результатів атестації робочих місць. Вказує, що матеріали по атестації робочих місць зберігаються не тільки на ВО «Полярон», а також у державних органах, які проводили відповідну атестацію. Просив суд відхилити доводи відповідача, викладені в відзиві на позов, як необґрунтовані.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засідання з повідомленням (викликом) сторін.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, а відтак йому виповнилося 55 років, що підтверджується копією паспорта громадянина України.
10 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою та пакетом документів про призначення пільгової пенсії за віком відповідно до Списку №2.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами до заяви ОСОБА_1 додав довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.12.2010 № 193, видану ЛВО „Полярон" та особову картку Т-2.
28 серпня 2018 року рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 22813/438 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1, відповідно до пп. 2 п. 2 статті 114 Закону № 1058. Підставою для відмови вказано, що ув'язку із неможливістю підтвердити правомірність видачі позивачу довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.12.2010 № 193, підстав для призначення пенсії немає.
Проте, позивач не погоджується із таким рішенням відповідача, тому звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України від 05.11.1991 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788, в редакції станом на час подання заяви позивачем), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Абзацом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочого місця, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Так, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочого місця, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу у період з 01.04.2018 по 31.05.2019 - не менше 27 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абз. 1 п. 2, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 № 1451/11731.
Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилась чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період робіт із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно.
Таким чином, обов'язковою умовою для зарахування роботи у шкідливих умовах до пільгового стажу після 21.08.1992 є результати атестації робочого місця.
Частина 3 статті 13 Закону №1788 встановлює, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачений законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно з ст. 100 Закону №1788, особам, які працювали до введення в дію цього Закону (тобто до 01.01.1992) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно із ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні положення містяться у п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, згідно з яким основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 20 Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Право особи на призначення пільгової пенсії, згідно зі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, у якому працювала особа зі шкідливими і важкими умовами праці.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення», є виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця.
У постанові від 06.12.2016 у справі № 21-1660а16 Верховний Суд України вказав на те, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала зі шкідливими і важкими умовами праці.
Як вбачається із записів наявної в матеріалах справи копії трудової книжки, ОСОБА_1 працював на ВО "Полярон":
- з 01.03.1984 по 02.06.1997 працював наладчиком технологічного обладнання ВО "Полярон";
- з 02.06.1997 по 31.08.2004 - наладчиком технологічного обладнання заводу лазерної електронної техніки (ЗЛЕТ) ВО «Полярон».
Вищезазначене також підтверджується копією довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки чи записів у ній від 20.12.2010 № 193, відповідно до якої ОСОБА_1 працював повний робочий день на ВО „Полярон" у період з 01.03.1984 по 02.06.1997 та виконував роботу наладчика технологічного устаткування згідно технологічних карт, за професією/посадою наладчика технологічного устаткування, що передбачена Списком №2 розділу XVІ підрозділу 4 «а» поз. 2170600а-14995. У період з 01.03.1984 по 02.06.1997 ОСОБА_1 набув стаж роботи 13 років 03 місяців 01 день.
В період роботи позивача був чинний Список № 2 затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
Згідно позиції 2170600а-14995 підпункту "а" - робітники підрозділу 4 "Переробка напівпровідникових матеріалів" Розділу XVI ("Виробництво електронної техніки та радіоапаратури") Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, визначено право на пільгове пенсійне забезпечення, зокрема, наладчиків технологічного устаткування, наладчиків устаткування елекровакуумного і напівпровідникового виробництва, зайняті обслуговуванням установок нанесення епітаксиальних шарів та променевих установок.
Отже, з наведеного слідує, що у період роботи ОСОБА_1 розділом ХVІ, підрозділу 4 "а" позиція 2170600а-14995 постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994, була визначена посада наладчика технологічного устаткування передбачена Списком №2.
Також в матеріалах справи наявні накази № 68 від 22.02.1993 та № 228 від 13.09.1994 „Результати атестації робочих місць за умовами праці", висновок № 2562 про результати експертизи якості атестації робочих місць за умовами праці у ЛВП „Полярон".
Так, Верховний Суд у постанові від 30.01.2018 у справі № К/9901/48/17 (№506/384/17) зазначив, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, спірний періоди роботи позивача підтверджений результатами атестації робочих місць на підприємстві, тому підлягає зарахуванню до стажу роботи позивача.
Окрім того, матеріалами справи підтверджується та не заперечується відповідачем, що в позивача достатньо трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому, суд звертає увагу, що відповідач відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, дійшов висновку, що спірні періоди роботи позивача не можуть бути враховані з наступних підстав.
Так, відповідач відмовляючи позивачу у призначенні пільгової пенсії зазначив, що пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 призначаються достроково, під час призначення цього виду пенсії проводиться суцільна перевірка первинних документів, які слугували підставою для видачі, зокрема, уточнюючої довідки, яка підтверджує особливий характер роботи.
У зв'язку з чим, Галицький відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області звернувся до управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення звірки даних довідки про підтвердження пільгового стажу роботи від 20.12.2010 № 193, виданої ЛВО "Полярон" для призначення пенсії ОСОБА_1
13.08.2018 у відповідь на скерований лист управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом № 1718/09- 47/1 повідомило, що для проведення звірок було здійснено вихід за юридичною адресою ВО "Полярон" (вул. Угорська, 14, м. Львів). Проте, прохідна підприємства закрита, пройти на територію немає можливості, телефони не відповідають. Адреса та телефони голови ліквідаційної комісії та генерального директора невідомі.
Відповідач, у зв'язку з неможливістю здійснити перевірку наданої позивачем довідки, дійшов висновку, що підтвердити правомірність видачі такої довідки не вбачається за можливе, тому відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 статті 114 Закону № 1058.
Таким чином, з наведеного слідує, що підставою для незарахування позивачу до пільгового стажу спірних періодів роботи є неможливість здійснення перевірки достовірності довідки через те, що прохідна ВО "Полярон" закрита, пройти на територію немає можливості, телефони не відповідають.
Однак, суд не може погодитися із такою підставою для відмови, оскільки трудовою книжкою позивача підтверджено, що ОСОБА_1 з 01.03.1984 по 02.06.1997 працював наладчиком технологічного обладнання ВО "Полярон", а з 02.06.1997 по 31.08.2004 - наладчиком технологічного обладнання заводу лазерної електронної техніки (ЗЛЕТ) ВО «Полярон».
Вказані обставини також підтверджується довідкою від 20.12.2010 № 193 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ВО „Полярон".
Отже, підставою для неврахування позивачу періодів роботи до пільгового та страхового стажу є неможливість підтвердити правомірність видачі довідки від 20.12.2010 № 193 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ВО „Полярон".
Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону України №1058 та п. 4.2 Порядку №22-1 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
При цьому суд наголошує, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження, а тому неможливість проведення перевірки правомірності видачі довідки не дає підстав для відмови у зарахуванні стажу роботи при його підтвердженні записами у трудовій книжці.
Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Таким чином, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Разом з цим, вимогами пункту 20 Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, надана позивачем довідка для підтвердження спеціального трудового стажу є підставою для зарахування відповідачем спірних періодів роботи до стажу роботи, який надає право позивачу на пенсію на пільгових умовах.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача підлягають спірні періоди його роботи з 01.03.1984 по 02.06.1997, оскільки вони крім записів в трудовій книжці, підтверджені також довідкою.
Отже, з урахуванням вимог законодавства України про пенсійне забезпечення, а також встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, не зараховуючи до пільгового стажу позивача період його роботи з 01.03.1984 по 02.06.1997 на ВО «Полярон» діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання пропорційності, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідок первинним документам, не повинна покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача.
Аналогічного за змістом висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 у справа №583/392/17, в якій суд зазначив, що позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у довідці № 7 від 02 жовтня 2010 року. Те, що Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області через проведення АТО позбавлене можливості провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам, не покладає надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно зі ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, у даній справі оспорюється рішення прийняті відповідачем як суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та без дотримання принципу верховенства права, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню, а позов задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.08.2018 № 2813/438 "Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 починаючи з 10 липня 2018 року пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 на підставі п."б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", врахувавши в стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на пенсію на пільгових умовах - період роботи ОСОБА_1 з 01.03.1984 по 01.01.1989 на посаді наладчика устаткування електровакуумного виробництва, з 01.01.1989 по 02.06.1997 на посаді наладчика технологічного устаткування.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок його бюджетних асигнувань 704 (сімсот чотири) грн 80 коп сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 (79000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 08.01.2019.
Суддя Р.М. Брильовський